راه های تشخیص بیماری آندومتریوز

اگر در حال مطالعه این مقاله هستند به احتمال زیاد با بیماری آندومتریوز آشنایی کامل دارید و با عوامل که باعث ایجاد این بیماری می شود آشنا شدید در این مقاله به شما خواهیم گفت که چگونه میتوان بیماری آندومتریوز رو تشخیص داد.

با ما همراه باشید…

اولین کاری که برای تشخیص قطعی این بیماری باید انجام دهید، مراجعه به پزشک یا یک متخصص زنان است. اگر هر کدام از علائم بالا را داشته باشید، با پزشک یا متخصص زنان مراجعه کنید و علائم خود را به طور کامل شرح دهید، اینکار به تشخیص صحیح پزشک کمک خواهد کرد.

احتمالاً پزشک یک معاینه لگنی از شما خواهد داشت تا هر نوع اختلال قابل لمس، از جمله کیست ها و زخم ها را بررسی نماید.

انجام سونوگرافی می تواند یک روش تشخیصی مناسب دیگر باشد. اگر چه این روش نمی تواند قطعا تشخیص آندومتریوز را داشته باشد، اما می تواند در شناسایی کیست ها و یا سایر مشکلات مرتبط با این بیماری کمک کننده باشد. این سونوگرافی می تواند به صورت شکمی و یا واژینال انجام شود. که روش مناسب توسط پزشک تعیین می گردد.

یک روش تشخیصی دیگر برای آندومتریوز، که ممکن است پزشک پینهاد نماید، لاپاراسکوپی است. در لاپاروسکوپی، بیهوشی عمومی صورت می گیرد و یک برش کوچک در ناحیه ناف ایجاد می گردد و از طریق ان یک لوله نازک به همراه چراغی که در انتهای آن وجود دارد، وارد بدن می شود. دوربین کوچکی تصاویر را به مانیتور منتقل می کند و بدین ترتیب پزشک می تواند وجود هر نوع بافت آندومتریوز را تشخیص دهد. شدت بیماری آندومتریوز نیز با این عمل مشخص می شود. بیشتر پزشکان بعلت آنکه لاپاراسکوپی یک عمل‌جراحی محسوب می‌گردد آن را تا زمانی که دیگر بررسی‌های لازم تکمیل‌ شود به تأخیر می‌اندازند.

اگر پزشک شما فکر می کند که شما مبتلا به آندومتریوز هستید با وی مشورت کنید. در باره وضعیت تان از او سوال کنید و سعی کنید در فرایند درمان مشارکت داشته باشید و با همدیگر تصمیم بگیرید که چه فرایندی را برای تشخیص و درمان طی کنید.

 

آندومتریوز چگونه درمان می شود؟

رایج ترین شکل درمان آندومتریوز، مصرف ترکیبی داروهای مسکن و هورمونی است که به پیشگیری از ایجاد تداخل با زندگی روزمره کمک می کند. به طور کلی پزشک در ابتدا درمان های دارویی را پیشنهاد می دهد و جراحیرا به عنوان آخرین راه حل در نظر می گیرد. در صورتی که درمان های دارویی موثر واقع نشود، انجام اعمال جراحی لاپاراسکوپی یا هیسترکتومی پیشنهاد می گردد.


درمانگاه شبانه روزی آریا فولاد شهر
ارائه خدمات پزشکی، پرستاری، دندانپزشکی، پوست، زنان و مامایی