عوامل موثر بر رشد قلب جنین من چیست؟

قلب جنین در سه ماهه اول و دوم، در مقایسه با ارگان های اطراف بزرگتر به نظر می رسد. همانطور که جنین شما رشد می کند، قلب او نیز بزرگ تر می شود. تغذیه جنین مستقیما با آنچه شما در دوران بارداری میل می کنید، در ارتباط است. از این رو، مادران باردار باید از مصرف مواد غذایی حاوی کافئین، سدیم و کلسترول بالا که ممکن است مانع رشد قلب جنین شوند، بپرهیزند.

عوامل موثر بر رشد قلب جنین من چیست؟

نقص در قلب یک پدیده نادر است. از هر 1000 حاملگی فقط حدود 8 جنین با اختلالات قلب تشخیص داده می شوند. در هر صورت موارد زیر می توانند در ایجاد نقص در قلب جنین نقش داشته باشند:

  • اختلالات کروموزومی: در 50 درصد نوزادان، اختلالات کروموزومی با سندرم داون همراه است. کودکانی که به این سندروم مبتلا می شوند، درصد بالاتری از نقایص قلبی را نشان می دهند.
  • دیگر نقص های ژنتیکی: تنها یک ژن غیر طبیعی ممکن است باعث ایجاد نقص مادرزادی قلب شود.
  • دیابت: عدم کنترل قند خون ناشتا در زنان مبتلا به دیابت می تواند سبب افزایش خطر ابتلا به نقص های قلبی در کودک شود.
  • سرخچه: خوشبختانه، روبلا یا سرخچه امروزه یک بیماری نادر است، با این حال پزشکان متخصص آزمایش سرخچه را توصیه می کنند تا از سلامت مادر و جنین در این دوران اطمینان حاصل کنند.
  • مواد مخدر یا سوء مصرف مواد
  • مواد شیمیایی: رنگ، حلال ها، آفت کش ها؛ آلاینده های هوا و اشعه ها
  • بیماری های قلبی در جنین

 

بهترین مواد غذایی برای سلامت جنین من کدام هستند؟

در دوران بارداری باید رژیم غذایی غنی از غلات کامل، سبزیجات برگدار و پروتئین های خالص را در نظر داشته باشید. مهمترین مواد معدنی که به طور قابل توجهی بر رشد قلب جنین اثر می گذارند عبارتند از کلسیم، مس، فسفر و تیامین.

شیر غنی از کلسیم است و می توانید روزانه 1000 – 700 میلی گرم، معادل 3 لیوان شیر مصرف کنید.

 

از آنجا که آجیل و لوبیا قرمز منابع عالی مس هستند، حداقل یک میلی گرم مس را روزانه باید از این منابع تامین کنید. برای مثال 1 فنجان بادام تازه 1 میلی گم نیاز شما به مس را تامین می کند.

 

در نهایت، دریافت حدود 1.4 میلی گرم تیامین از منابعی همچون جو، نخود فرنگی و گوشت را به شما توصیه می کنیم. تنها یک فنجان نخود فرنگی پخته شده، یک سوم نیاز روزانه شما را تامین می کند. همچنین 6 کف دست (بدون انگشتان) نان جو، 1 میلی گرم تیامین دارد. گوشت منبع عالی از تیامین است.


درمانگاه شبانه روزی آریا فولاد شهر
ارائه خدمات پزشکی، پرستاری، دندانپزشکی، پوست، زنان و مامایی