عوارض کم آبی پوست

عوارض کم آبی پوست

کم آبی پوست به علت قرار گرفتن در معرض نور آفتاب ، مواد آلاینده موجود در هوا ، استرس‌های روزانه و استفاده بیش‌ازحد از مواد آرایشی مستعد از دست دادن آب و خشکی می‌باشد ، که در اثر این پدیده پوست تکیده، پیر و بیمار به نظر خواهد رسید .

تا به حال دقت کرده اید پوست کودکان چقدر لطیف است ؟ این امر به دلیل آب فراوان و اسید هیالورونیکی است که در پوست آنها فراوان وجود دارد .

با افزایش سن ، روند جذب آب سلولهای پوست کاهش می یابد . در این میان ، عوامل دیگری نیز سبب می شود که این از دست دادن آب با سرعت بیشتری صورت پذیرد .

پوست کم آب پوستی خسته، کدر و غیرشفاف است و مواد مغذی مانند ویتامین سی  را به سختی جذب می کند .

کم‌آبی  خشکی پوست و روند پیری و چین‌وچروک را تشدید می‌کند . کم‌آبی در پوست‌های چرب معمولاً ناشی از مراقبت نادرست است .

پوست دهیدراته یا کم آب ، بیشتر از پوست سالم استعداد بیماریهای پوستی را دارد و زودتر دچار اگزما ، پسوریازیس و دیگر بیماریهای التهابی پوست می شوند .

چه عواملی باعث ایجاد کم آبی در پوست می شوند ؟

 

 1. شستشوی بیش از حد 

برخی از افراد به دلایلی مانند وسواس یا داشتن پوست چرب ، بیش از حد پوست صورتشان را می شویند .

این کار چربی طبیعی پوست را از بین می برد و سطح محافظ پوست برای جلوگیری از تبخیر بیش از حد پوست را نیز از بین می برد . بنابراین آب درون پوست ، بیشتر از حد نرمال تبخیر می شود و پوست دچار کم آبی می شود .

برای افرادی که پوست چرب دارند ، شستن روزی یکبار و حداکثر دوبار کافی است . پیشنهاد می شود اگر پوست چرب دارید و می خواهید روزی دوبار صورتتان را بشویید، یک بار با شوینده و یک بار بدون شوینده و تنها با آب پوستتان را شستشو دهید .

 

2. شستشو با آب گرم

شستن پوست با آب گرم چربی های مفید پوست را نیز از بین می برد .

چربی طبیعی که بر روی پوست وجود دارد، بصورت لایه محافظ عمل میکند و از تبخیر آب درون پوست جلوگیری میکند . بنابراین با از بین بردن چربی ها ی مفید پوست ، پوست آب بیشتری از دست می دهد و کم آب و کدر و خسته می شود .

پیشنهاد می شود در فصول گرم سال با آب خنک و در فصول سرد سال از آب ولرم برای شستشوی صورت استفاده کنید.

 

3. استفاده از شوینده های نامناسب

در بسیاری از مواقع افراد یک شوینده نامناسب برای پوست خود انتخاب میکنند و این باعث می شود پوست به شدت خشک شود .

انتخاب شوینده بسیار اهمیت دارد چرا که شستن صورت اولین گام مراقبت از پوست است که می بایست بطور صحیح انجام شود . افرادی که پوست چرب دارند تصور میکنند هر چه شوینده قوی تری مصرف کنند، بهتر است . در حالیکه این کار آنها را در یک سیکل معیوب قرار می دهد.

پوست با از دست دادن چربی خود بطور کامل، برای جبران، چربی بیشتری تولید می کند و برعکس پوست چرب تر می شود و آلودگی های بیشتری به خودش جذب می کند .

شوینده باید حتما متناسب نوع پوست باشد و حتما از شوینده های مخصوص پوست صورت استفاده شود و باید از استفاده از صابونها که PH بالایی دارند و به پوست آسیب می زنند، اجتناب کرد.

 

4. عدم استفاده از مرطوب کننده در پوست های چرب

افرادی که پوست نرمال تا خشکی دارند معمولا بطور روزانه از کرمهای مرطوب کننده استفاده می کنند .

اما افرادی که پوست چرب دارند ، گاهی به اشتباه تصور میکنند چون پوستشان چربی زیاد ترشح می کنند دیگر نیازی که استفاده از مرطوب کننده ها ندارند . در حالیکه افرادی که پوست چرب دارند نیز باید از مرطوب کننده ها استفاده کنند تا آب طبیعی درون پوستشان بیشتر از حد نرمال تبخیر نشود .

همچنین با استفاده از کرمهای مناسب، آبرسانی به پوستشان نیز انجام شود. افرادی که پوست چرب دارند باید به این نکته توجه داشته باشند که این افراد باید از مرطوب کننده های مخصوص پوست چرب که فرمولاسیون متفاوتی دارند استفاده کنند .

5. تغذیه نامناسب

عدم استفاده از میوه ها و سبزیجات در رژیم غذایی روزانه، باعث می شود سلولهای پوست آب لازم را برای تامین طراوت و شادابی پوست را بدست نیاورند. مصرف میوه ها و سبزیجات فراوان از خوردن ۸ لیوان آب در طول روز ضروری تر است.

 

6. عدم محافظت صحیح در برابر آفتاب

عدم محافظت از پوست در برابر آفتاب، نه تنها باعث ایجاد مشکلات ناشی از اشعه UV مثل لک و پیری پوست می شود ، بلکه سبب تبخیر بیش از حد نرمال آب درون سلولهای پوست می شود .

 

7. استرس

استرس بیش از حد ، سبب پایین آوردن قدرت دفاعی بدن ، از جمله قدرت دفاعی پوست می شود . از این رو آب بیشتری از دست می دهد . استرس پوست را شکننده و آسیب پذیر می کند .

 

بهبود سئو توسط شکرت کلینیک 24