فیشورسیلانت | کلینیک شبانه روزی فولادشهر | درمانگاه شبانه روزی آریا فولاد شهر

روشی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان

یکی از مهم ترین سوالاتی که سال هاست ذهن متخصصان دندانپزشکی را به خود مشغول کرده است پیدا کردن بهترین روش برای جلوگیری از پوسیدگی دندان است. البته تلاش های بسیار زیادی برای پیدا کردن یک راه درمانی بسیار کاربردی انجام شده است که بالاخره در سال ۱۹۰۵ میلادی دندانپزشکی به نام میلر با استفاده از نیترات و نقره نتیجه اولیه را در راستای این هدف دریافت کرد.

بدین صورت که این مواد را بر روی دندان بیمار قرار می دادند تا هرگونه باکتری و مواد غذایی بر روی سطح دندان بیمار و شیارهای دندانی نتواند باقی بماند و موجب پوسیدگی دندانی شود. طبیعتا دندان همانند دیگر اعضای بدن به مراقبت نیاز دارد. می توانید با هزینه کم و انجام برخی مراقبت های پیشگیری، از پوسیدگی دندان که شایع ترین مشکل دندانی است جلوگیری کنید تا زمینه های ایجاد آن را از بین ببرید. یکی از طرح های پیشگیری از پوسیدگی دندانی فیشورسیلانت یا شیار بندی دندان نام دارد که تاثیر بسیار زیادی در زمینه جلوگیری از پوسیدگی دندان دارد و حتی می تواند گاهی پوسیدگی دندانی را به خوبی کنترل کند.

فیشورسیلانت چیست و چگونه انجام می شود؟

سطحی از دندان‌ ها كه به‌ شدت در معرض پوسيدگي قرار دارد، سطح جونده دندان‌ هاست. سطوح جونده دندان‌ هاي عقبي يا همان سطوحي كه غذا بين آن ها جويده و له مي ‌شود، به ‌دليل داشتن شيارهاي فراوان نواحي بسيار مستعدي براي پوسيدگي دندانی محسوب مي‌ شوند. يك راه پيشگيري از ايجاد پوسيدگي در اين دندان‌ ها، استفاده از تكنيكي فيشورسيلانت است.

فيشورسيلانت موادي هستند كه به ‌صورت يك لايه نازك درون شيارهاي سطح جونده دندان ‌هاي آسياي دائمي بچه‌ ها قرار مي‌ گيرد و به كمك آن ها اين شيارها صاف مي‌ شوند. با صاف شدن شيارهاي دندان، از گير كردن مواد غذايي بين اين دندان‌ ها كاسته شده و احتمال پوسيدگي آن ها كاهش مي ‌يابد. اولين دندان دائمي آسياي كودكان در سن 6 سالگي در انتهاي دهان مي‌ رويد (بدون آنكه دندان شيري لق شده و بيفتد.) اغلب والدين نسبت به وجود اين دندان و يا دائمي بودن آن بي ‌اطلاعند.

از آنجايي كه اين دندان تقريبا همزمان با ورود بچه‌ ها به مدرسه و استفاده زياد آن ها از تنقلات، درمي ‌آيد، لازم است كه به شدت از آن مراقبت شود. اين دندان ‌ها يكي از مهم‌ ترين كانديد ها براي فيشورسيلانت هستند و به محض رويش كامل آن ها بايد درمان فيشورسيلانت براي آن ها انجام شود. به دنبال رويش ساير دندان‌ هاي آسياي دائمي، آن ها نيز بايد فيشورسيلانت شوند. فيشورسيلانت در مواردی قابل انجام است كه لقی دندان وجود نداشته باشد، دندان بدون پوسيدگي باشد و بيش از 4 سال از رويش آن ها نگذشته باشد .

فیشورسیلانت | کلینیک شبانه روزی فولادشهر | درمانگاه شبانه روزی آریا فولاد شهر

صفحه ی رسمی اینستاگرام کلینیک شبانه روزی فولادشهر را مشاهده نمایید.

هزینه فيشورسيلانت

همان‌ طور که گفتیم فیشورسیلانت یا همان شیارپوشی دندان یکی از روش‌ های جلوگیری از پوسیدگی دندان در دندانپزشکی خصوصا در اطفال می باشد. که با توجه به فواید شناخته ‌شده آن امروزه طرفداران بسیار زیادی دارد. به‌همین دلیل بسیاری از افراد درباره قیمت‌ ها و تعرفه‌ های آن سوال می ‌پرسند. برای این ‌که به‌ طور دقیق بگوییم هزینه ‌های فیشورسیلانت چه ‌قدر است؛ ابتدا باید متخصص دندانپزشک اطلاعاتی از وضعیت و شرایط دندان‌ های فرد داشته باشد.

مثلاً متخصص دندانپزشک باید بداند که چه تعداد دندان نیاز به شیارپوشی داشته و وضعیت سلامت دندان‌ های بیمار در چه حدی است؟ همان ‌طور که گفتیم با توجه به این ‌که شیارها و شکاف ‌های متعددی در سطح دندان ‌های آسیاب افراد وجود دارد. و این شیارها مکان مناسبی برای رشد جرم‌ های دندانی و باکتری‌ ها بوده. و به ‌مرور زمان باعث پوسیدگی دندان‌ ها می ‌شوند. بهتر است دندان ‌ها توسط متخصص دندانپزشک شیاربندی شوند.

این کار از هزینه‌ های بالا برای ترمیم و عصب‌کشی دندان‌ ها در سال ‌های آینده جلوگیری می‌ کند. اما در نهایت تصمیم نهائی با متخصص دندانپزشک اطفال است که با توجه به بررسی‌ ها و معاینه‌ های لازم برای انجام فیشورسیلانت دندان کودکان تصمیم می ‌گیرد.

مراحل انجام فیشورسیلانت

روند انجام فیشورسیلانت بدین صورت است که در مرحله اول از انجام آن باید سطح دندان بیمار کاملا تمیز شود. و یک ماده اسیدی را چند ثانیه بر روی دندان بیمار قرار داد. متخصص دندانپزشک در این مرحله باید اطمینان حاصل کند که هیچگونه بزاق و آبی در دهان بیمار نباشد. سپس یک ماده مخصوص سیلانت را بر روی سطح دندانی و شیارها قرار داده و با استفاده از یک اشعه آبی رنگ آن را محکم می کنند. پس از آن می توانید به آسانی مانند روند قبل خوراکی میل کنید و هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. این روند درمانی تقریبا ۱۵ دقیقه به طول خواهد انجامید و میزان مهارت و تکنیک متخصص دندانپزشک می تواند تاثیر بسیار بالایی در عایق بندی کاملا صحیح و خوب دندان بیمار داشته باشد.

صفحه ی رسمی اینستاگرام کلینیک شبانه روزی فولادشهر را مشاهده نمایید.

جهت ارتباط با کلینیک شبانه روزی فولادشهر ، اینجا کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی کلینیک آریا فولادشهر (کلینیک شبانه روزی فولادشهر):

فلوراید تراپی و فیشور سیلانت

عوارض فلوراید درمانی چیست؟

فلوراید تراپی چیست؟

اهمیت فلورایدتراپی کودکان

بیماری های دهان و دندان بزرگسالان و کودکان

دیدگاه خود را بنویسید