کلینیک شبانه روزی فولادشهر درمان HPV و زگیل تناسلی چگونه است ؟

درمان HPV

برای درمان زگیل تناسلی و HPV  چه باید کرد ؟ بیشتر موارد HPV به خودی خود از بین می روند ، بنابراین هیچ درمانی برای خود عفونت وجود ندارد. درعوض ، پزشك شما احتمالاً می خواهد شما را برای آزمایش مكرر در یك سال وارد كند تا ببیند آیا عفونت HPV همچنان ادامه دارد و آیا تغییرات سلولی ایجاد شده كه نیاز به پیگیری بیشتر دارد.

زگیل های تناسلی را می توان با داروهای نسخه ای ، سوزاندن با جریان الکتریکی یا انجماد با نیتروژن مایع درمان کرد. اما خلاص شدن از شر زگیل های فیزیکی به خودی خود ویروس را درمان نمی کند و ممکن است زگیل ها بازگردند.

سلول های سرطانی ممکن است با یک روش کوتاه که در مطب پزشک شما انجام می شود ، برداشته شوند. سرطان هایی که از HPV ایجاد می شوند ممکن است با روش هایی مانند شیمی درمانی ، پرتودرمانی یا جراحی درمان شوند. بعضی اوقات ممکن است چندین روش استفاده شود.

در حال حاضر هیچ درمان طبیعی با حمایت پزشکی در دسترس برای عفونت HPV وجود ندارد. غربالگری روتین برای HPV و سرطان دهانه رحم برای شناسایی ، نظارت و معالجه مشکلات بهداشتی که ممکن است در نتیجه عفونت HPV باشد مهم است. 

بیشتر بخوانید : 

عفونت  ویروس پاپیلوم انسانی بشناسید !


چطور به HPV مبتلا می شوید ؟

هرکسی که تماس جنسی پوستی با پوست داشته باشد ، در معرض خطر عفونت HPV است. عوامل دیگری که ممکن است فرد را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به ویروس HPV قرار دهد عبارتند از :

 • افزایش تعداد شرکای جنسی
 • رابطه جنسی واژن ، دهانی یا مقعد محافظت نشده
 • سیستم ایمنی ضعیف
 • داشتن یک شریک جنسی که دارای HPV است

اگر به نوعی از HPV پرخطر مبتلا شوید ، برخی از عوامل می توانند احتمال ادامه عفونت را داشته و به سرطان مبتلا شوند:

 1. سیستم ایمنی ضعیف
 2. ابتلا به STI های دیگر ، مانند سوزاک ، کلامیدیا و تبخال ساده
 3. التهاب مزمن
 4. داشتن فرزندان زیادی (سرطان دهانه رحم)
 5. استفاده از داروهای ضد بارداری خوراکی برای مدت طولانی (سرطان دهانه رحم)
 6. استفاده از محصولات دخانی (سرطان دهان یا حلق)
 7. دریافت رابطه جنسی مقعد (سرطان مقعد)

کلینیک شبانه روزی فولادشهر اگر زگیل ندارید می توانید HPV داشته باشید؟پیشگیری از HPV و گیل تناسلی 

ساده ترین راه ها برای جلوگیری از HPV استفاده از کاندوم و انجام رابطه جنسی ایمن است. علاوه بر این ، واکسن Gardasil 9 برای پیشگیری از زگیل تناسلی و سرطان ناشی از HPV در دسترس است. واکسن می تواند در برابر نه نوع HPV که به عنوان سرطان یا زگیل تناسلی در ارتباط هستند محافظت کند.

CDC واکسن HPV را برای پسران و دختران 11 یا 12 ساله توصیه می کند. دو دوز واکسن حداقل 6 ماه از هم جدا می شوند. زنان و مردان 15 تا 26 ساله نیز می توانند در برنامه سه دوز واکسینه شوند.

علاوه بر این ، افراد بین 27 تا 45 سال که قبلاً برای HPV واکسینه نشده بودند ، اکنون واجد شرایط منبع معتبر برای واکسیناسیون با گاردازیل 9 هستند.


آزمایش HPV در زنان و مردان متفاوت است.