HPV و HIV

اگرچه ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و ویروس نقص سیستم ایمنی بدن (HIV) هر دو عفونی هستند که می توانند از نظر جنسی منتقل شوند ، اما هیچ ارتباط پزشکی بین این دو بیماری وجود ندارد.

با این حال ، رفتارهایی که فرد را در معرض ابتلا به  HIV قرار می دهد نیز می تواند خطر ابتلا به HPV را افزایش دهد. بیش از 150 ویروس مرتبط در مجموع به عنوان HPV گفته می شوند. این شایع ترین عفونت مقاربتی (STI) است. این بیماری می تواند از جمله وضعیت زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم ایجاد کند.

حدود 79 میلیون نفر در ایالات متحده HPV دارند. بسیار گسترده است که بیشتر افراد فعال جنسی حداقل در طول عمر خود حداقل یک نوع HPV منقبض می شوند.

HIV نیز از نظر جنسی منتقل می شود. این ویروس به سلولهای T مثبت CD4 ، یعنی گلبولهای سفید (WBCs) حمله می کند و با جستجوی و مبارزه با عفونت ، از بدن محافظت می کند.

بدون سلول های سالم T ، بدن دفاع کمی در برابر عفونت های فرصت طلب دارد. اگر درمان نشود ، HIV می تواند به مرحله 3 HIV منجر شود ، که معمولاً به عنوان ایدز گفته می شود.

عوامل خطر HPV و HIV چیست؟

در صورت تماس مستقیم با شخص دیگری که مبتلا به آن است ، هر دو ویروس قابل انقباض هستند. ویروس ها می توانند از طریق هر دهانه یا شکافی در پوست وارد بدن شوند.

کلینیک شبانه روزی فولادشهر اگر زگیل ندارید می توانید HPV داشته باشید؟

  • عوامل خطر برای HPV

عفونت HPV با داشتن رابطه جنسی محافظت نشده واژن ، مقعد و دهان یا سایر تماس های پوستی به پوست ممکن است رخ دهد. این امر به این دلیل است که HPV سلولهای سطحی روی پوست مانند دستها یا پاها و غشاهای مخاطی دهان و دستگاه تناسلی را آلوده می کند. هر گونه تماس آن مناطق با شخصی که HPV دارد می تواند ویروس را منتقل کند.

کلینیک شبانه روزی فولادشهر ویروس HIV

  • عوامل خطر HIV

HIV به روشهای مختلفی از جمله خون ، شیر مادر یا مایعات جنسی قابل انتقال است. نفوذ به هنگام رابطه جنسی لازم نیست که به HIV مبتلا شود. قرار گرفتن در معرض مایعات پیش از سمینال یا واژن یک فرد دارای HIV مثبت ممکن است آنچه مورد نیاز است. رابطه جنسی واژن ، دهان و مقعد خطر ابتلا به HIV را افزایش می دهد.

اشتراک سوزن هنگام تزریق دارو روش دیگری برای انتقال است. در گذشته داشتن STI نیز خطر ابتلا به HIV را افزایش می دهد و افراد مبتلا به HIV احتمالاً HPV دارند.


بیشتر بخوانید :

شایع‌ترین بیماری‌های زنان کدامند؟

زگیل تناسلی و زائده های پوستی