بوی بد و آزار دهنده واژن

بوی بد واژن

نگرانی درباره بوی بد واژن در میان زنان رایج است اما این احساسات منفی می توانند بر اعتماد به نفس و تصویر بدنی زنان از خودشان تاثیر بگذارند .

با این وجود ، استمشام بوی ملایم و مُشک مانند از واژن طبیعی است . این بو با تغییرات هورمونی در طی بارداری ، یائسگی و چرخه قاعدگی تغییر می کند .

بنابراین بوی اندک از ناحیه واژن جای هیچگونه نگرانی ندارد .

انواع بو های غیر طبعی در ناحیه واژن

1 . بوی بد ماهی از واژن

هنگامی که توازن شیمیایی ناحیه واژن به هم بخورد، باکتری های مضر ممکن است بیش از حد رشد کنند و موجب به وجود آمدن بوی ماهی مانند واژن شوند .
برخی زنان دچار واژینوز باکتریایی علائم دیگری از جمله خارش یا سوزش دارند که ممکن است شبیه به علائم عفونت قارچی واژن باشد .

اما برای بسیاری از زنان، بوی ماهی واژن تنها نشانه این بیماری است . آنتی بیوتیک های تجویزی می توانند واژینوز باکتریایی را درمان کرده و این بوی ماهی مانند واژن را از بین ببرند .
رعایت نکات زیر نیز می تواند به زنان برای کاهش ریسک ابتلا به واژینوز باکتریایی کمک کند :
• از دوش های واژن اجتناب کنید زیرا توازن pH ناحیه واژن را به هم می ریزد .
• از محصولات عطر دار یا طعم دار در ناحیه واژن استفاده نکنید . عطر ها و دیگر محصولات مانند تامپون های معطر می توانند توازن ناحیه شیمیایی را بر هم بزنند و موجب واژینوز باکتریایی می شوند .

2 . بوی شیرین واژن

رشد قارچ در واژن می تواند موجب تولید بوی شیرینی همانند عسل یا کلوچه شود . همچنین این بو ممکن است شبیه بوی نان یا آرد باشد .
گاهی این بو کمی ترش اما خوشایند است .

سوزش شدید ، خارش یا احساس خشکی معمولا نشانه عفونت قارچی واژینال هستند . عفونت قارچی معمولا در طی زمان بدتر می شود و برخی زنان ممکن است ترشحات پنیر مانند و تکه تکه را مشاهده کنند .

برای جلوگیری از بروز عفونت‌ های قارچی ، راهکارهای زیر را در نظر داشته باشید :

  • از محصولات بهداشتی عطری استفاده نکنید .
  • فقط در صورت لزوم ، آنتی‌بیوتیک مصرف کنید . مصرف نادرست این داروها باعث از بین رفتن باکتری‌های مفید و رشد قارچ در ناحیه واژن می‌شود .
  • برقراری ارتباط جنسی دهانی با کسانی که در ناحیه دهان دچار برفک هستند هم عفونت قارچی را تحریک می‌کند .
  • خشک و تمیز نگه‌داشتن واژن هم راهی برای مقابله با قارچ‌هایی است که در نواحی مرطوب رشد می‌کنند . بعد از دست‌شویی و حمام ، خود را خشک و لباس‌زیر و مایوی خیس را هم سریعا عوض کنید .

3 . بوی کپک و ماندگی واژن

اگر به فعالیت‌های بدنی و ورزش مشغول باشید و عرق در منافذ لباس‌تان اسیر شود، احتمالا بویی شبیه کپک و ماندگی به وجود می‌آید .

استفاده از لباس‌های ورزشی نایلونی و پلاستیکی باعث می‌شود تا عرق کنید و بوی بدی در ناحیه واژن‌تان ایجاد شود . پس یکی از دلایل ایجاد بوی بد واژن استفاده از لباس‌هایی نامناسب است که تعریق را تشدید می‌کنند . بعد از ورزش و فعالیت‌های بدنی حتما دوش بگیرید و از مواد شوینده ملایم استفاده کنید .

ضمنا لباس زیری را که با آب یا به خاطر عرق کردن ، خیس شده ، سریع دربیاورید و تا حد امکان ، لباس‌های نخی یا لباس‌هایی با آستر نخ به تن کنید .

4 . بوی گندیدگی

 

در میان انواع بوی بد واژن ، گندیدگی نگران‌کننده‌ترین بویی است که باید حتما آن را پیگیری کنید . مثلا تامپونی که چند روز در واژن مانده باشد ، چنین بویی می‌دهد .

علت بوی گندیدگی ، رشد بیش از حد باکتری‌ها در یک محیط محدود و بسته است . برای درمان و از بین بردن این بو باید به متخصص زنان مراجعه کنید .

5 . بوی فلز

بوی بد واژن می‌تواند شبیه بوی فلزات باشد . زمانی که پریود می‌شوید ، ترشحات خونی این دوران می‌توانند PH واژن را تغییر بدهند .

این تغییرات بویی شبیه مس یا قلع در واژن به وجود می‌آورد . برای از بین بردن چنین بویی باید ناحیه آلت تناسلی را با صابون‌های ملایم شست‌وشو دهید .

اما در این کار زیاده‌روی نکنید ، زیرا صابون‌ها به ویژه نمونه‌های عطری آنها می‌توانند تعادل PH واژن را از بین ببرند .

6 . بوی وایتکس

یکی دیگر از انواع بوی بد واژن ، بویی شبیه وایتکس یا ماده شیمیایی آمونیاک است .

واژن معمولا بوی ماهی و بعضی‌اوقات بوی آمونیاک می‌دهد . احتمال اینکه چنین بویی به خاطر بوی ادرار در ناحیه واژن ایجاد شود ، کاملا منطقی است ؛ به‌ویژه اگر بدن بدون آب یا اصطلاحا دی‌هیدراته باشد .

آمیزش جنسی (به‌ویژه زمانی که اسپرم‌ها PH اندکی داشته باشند) یا استفاده از روان‌کننده‌ها و اسپرم‌کُش‌ها هم می‌تواند باعث به وجود آمدن چنین بوهایی شود .

بعد از استشمام چنین بویی ، چند روز صبر کنید و اگر بو همچنان در ناحیه واژن وجود داشت، به متخصص زنان مراجعه کنید .

تنظیمات سئو توسط شرکت کلینیک 24