پیلینگ

پیلینگ یکی از روش های لایه بردای پوست می باشد. در لایه برداری پیلینگ صورت از محلول شیمیایی استفاده می شود  تا بافت پوست را با برداشت لایه های آسیب دیده تحتانی صاف کند.

لا یه برداری پیلینگ پوست اغلب روی صورت به کار میرود اما میتوان برای بهبود گردن و دست ها نیز از این متد استفاده کرد. پیلینگ شیمیایی یکی از درمان های  حداقل تهاجمی است که برای بهبود ظاهر پوست استفاده میشود این به به معنی این است که حداقل آسیب را به پوست می رساند. تماس با آفتاب، آکنه، یا پیری ممکن است پوست شما را خراب کند و وجود جوشگاه، جوش، لکه، و چروک روی زخم شما ممکن است برای شما ناراحت کننده باشد که به راحتی با این روش درمان می شود.

روش پیلینگ چگونه است؟

این روش احتیاج به بی حسی ندارد و بطور سرپایی قابل انجام است. در ابتدا پوست با الکل کاملا تمیز می شود شستن پوست با آب  و یا بخور دادن قبل از پیلینگ توصیه نمی شود چرا که  می تواند موجب  باز شدن منافذ پوستی  شده و عمق نفوذ اسید را بطور کنترل نشد ه ای افزایش دهد .

محلول پیلینگ  تری‌کلرواستیک اسید (TCA) با غلظت ۲۰ الی ۳۰ درصد و یا از آلفاهیدروکسی اسید ۵۰ الی ۷۰ درصد می باشد.  تفاوت این دو ماده در این است که TCA  قوی تر و موثر تر از آلفا هیدروکسی اسید است و با سدیم بی کربنات خنثی نمی شود بنابراین استفاده از آن دقت  و تجربه بیشتری می خواهد. غلظت مواد و  مدت زمانی که اسید بر روی پوست می ماند عمق لایه برداری را تعیین می کند.

اگر منظور لایه برداری سطحی و شاداب کردن پوست باشد ۵ دقیقه تری کلرواستیک اسید ۲۰ درصد کفایت می کند برای لایه برداری عمیق تر از غلظت ۳۰ درصد TCA و یا آلفا هیدروکسی اسید ۷۰ درصد  برای مدت ۱۰ دقیقه استفاده می شود. جهت لایه برداری عمیق از فنول ۸۰ درصد استفاده می شود.

حین لایه برداری  رنگ پوست سفید می شود (فریز ) و فرد احساس سوزش شدید می کند که می توان از جریان باد خنک  برای کاهش احساس سوزش استفاده کرد بعد از این مدت پوست با آب سرد بطور کامل  شستشو داده می شود.

فواید پیلینگ صورت

فواید پیلینگ صورت در زمینه اصلاح پوست می باشد آیا از جای جوشگاه های قدیمی خود خسته شده اید و یا آیا پوست آسیب دیده ای دارید پیلینگ صورت به راحتی می تواند پوست شما را بهبود بخشد.

لایه برداری شیمیایی پوست میتواند موارد زیر را بهبود بخشد:

  • آکنه یا جوشگاه آکنه
  • سن یا لکه های کبدی
  • چین و چروک صورت
  • خال
  • رنگدانه های نادرست پوستی
  • جوشگاه
  • پوست خشن
  • پوست اسیب دیده بر اثر تماس با افتاب

اگر شما جوشگاه های پوست ناهموار، رنگدانه های غیر نرمال، پوست اسیایی و افریقایی ، و زگیل دارید یا رنگ موهایتان قرمز است و همچنین در یک سال گذشته از درمان های آکنه استفاده کردید این متد لایه برداری پیلینگ صورت برای شما مفید نخواهد بود و بهتر است با مشاوره با جراح روش های دیگری را برای درمان آغاز کنید.

عوارض پیلینگ صورت

عوارض پیلینگ صورت بسیار محدود می باشند و به خارش و سوزش اندک ختم می شود. اگر شما احساس درد داشته باشید می توانید از مسکن که متخصص و پزشک شما تجویز کرده است استفاده کنید. همچنین می توانید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. پیلینگ صورت تاثیر بسیاری در زیبایی دارد و با رعایت نکات اندک می تواند عوارض آن را محدود کرد.


  • کلینیک شبانه روزی آریا