کلینیک شبانه روزی فولادشهر اگر نتیجه پاپ اسمیر غیرطبیعی بود !

چه معنی دارد اگر تست پاپ اسمیر من غیر طبیعی باشد؟

تست پاپ اسمیر (یا تست پاپ) یک روش ساده است که به دنبال تغییرات غیر طبیعی سلول در دهانه رحم است. دهانه رحم پایین ترین قسمت رحم است که در قسمت بالای واژن شما قرار دارد.

تست پاپ اسمیر می تواند سلولهای سرطانی را تشخیص دهد. این بدان معنی است که سلول ها می توانند قبل از اینکه فرصتی برای ابتلا به سرطان دهانه رحم پیدا کنند ، از بین بروند و همین امر باعث می شود این آزمایش به صورت یک پتانسیل بالقوه انجام شود.

این روزها ، به احتمال زیاد می خواهید آن را بجای پاپ اسمیر به نام پاپ تست بشنوید. در حالی که هیچ آمادگی واقعی لازم نیست ، مواردی وجود دارد که می تواند نتایج پاپ را تحت تأثیر قرار دهد. برای نتایج دقیق تر ، دو روز قبل از آزمون برنامه ریزی شده خود از این موارد جلوگیری کنید:

 • تامپون
 • شیاف های واژینال ، کرم ها ، داروها یا دوش
 • پودرها ، اسپری ها یا سایر محصولات قاعدگی
 • مقاربت جنسی
 • یک آزمایش پاپ در دوره قاعدگی شما انجام می شود ، اما بهتر است اگر آن را بین دوره ها برنامه ریزی کنید.

اگر تا به حال معاینه لگن داشته باشید ، آزمایش پاپ تفاوت چندانی با هم ندارد. شما می توانید با فشار پاهای خود بر روی میز دراز بکشید. از اسپکولوم برای باز کردن واژن استفاده می شود و به پزشک اجازه می دهد تا دهانه رحم شما را ببیند.

پزشک شما از یک سواب استفاده می کند تا چند سلول از دهانه رحم شما خارج شود. آنها این سلول ها را روی یک اسلاید شیشه ای قرار می دهند که برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود.

آزمایش پاپ ممکن است کمی ناراحت کننده باشد ، اما به طور کلی بدون درد است. کل روش نباید بیش از چند دقیقه طول بکشد. در بیشتر موارد ، نتیجه یک پاپ اسمیر طبیعی است. این بدان معنا نیست که هیچ مدرکی مبنی بر وجود سلول های غیر طبیعی دهانه رحم وجود ندارد و نیازی نیست تا آزمایش برنامه ریزی بعدی خود دوباره فکر کنید.

اگر نتیجه عادی دریافت نکردید ، به این معنی نیست که مبتلا به سرطان هستید. حتی لزوماً به معنای مشکلی نیست.

کلینیک شبانه روزی فولادشهر نحوه انجام و جواب تست پاپ اسمیر چگونه است ؟

نتیجه غیرطبیعی تست پاپ اسمیر 

نتایج آزمون می تواند بی نتیجه باشد. این نتیجه گاهی اوقات ASC-US نامیده می شود ، این به معنی سلول های سنگفرشی غیر معمولی با اهمیت نامشخص است. سلولها کاملاً شبیه سلولهای طبیعی نبودند ، اما واقعاً نمی توانند به عنوان غیر طبیعی طبقه بندی شوند.

در برخی موارد ، یک نمونه ضعیف می تواند منجر به نتایج نامحدود شود. این ممکن است اتفاق بیفتد که اخیراً مقاربت داشته باشید یا از محصولات قاعدگی استفاده کرده باشید.

نتیجه غیر طبیعی بدان معنی است که برخی سلولهای دهانه رحم تغییر کرده اند. اما این بدان معنا نیست که شما به سرطان مبتلا هستید. در حقیقت ، بیشتر زنانی که نتیجه غیرطبیعی دارند ، سرطان دهانه رحم ندارند.

برخی دلایل دیگر برای نتیجه غیر طبیعی عبارتند از:

 • التهاب
 • عفونت
 • تبخال
 • تریکومونیازیس
 • HPV
 • سلول های غیرطبیعی یا درجه پایین یا درجه بالا هستند. سلولهای درجه پایین فقط کمی غیر طبیعی هستند. سلولهای درجه بالا مانند سلولهای معمولی کمتر به نظر می رسند و ممکن است به سرطان مبتلا شوند.

وجود سلولهای غیر طبیعی به دیسپلازی دهانه رحم معروف است. سلولهای غیرطبیعی بعضاً کارسینوما درجا یا پیش سرطان نامیده می شوند. پزشک شما می تواند ویژگی های نتیجه پاپ شما ، احتمال وجود یک کاذب-مثبت یا منفی کاذب را توضیح دهد و در مرحله بعد چه اقداماتی باید انجام شود.


بیشتر بخوانید : 

نحوه انجام و جواب تست پاپ اسمیر چگونه است ؟

چه بانوانی باید پاپ اسمیر انجام دهند ؟