کلینیک شبانه روزی فولادشهر نحوه انجام و جواب تست پاپ اسمیر چگونه است ؟

چه اتفاقی می افتد در طی پاپ اسمیر؟

پاپ اسمیر می تواند کمی ناراحت کننده باشد ، اما آزمایش بسیار سریع انجام می شود. در طول عمل ، شما روی میز معاینه قرار خواهید گرفت  و پاهای شما در قسمت های پشتی به نام استراکپس استراحت می شود. پزشک شما به آرامی دستگاهی بنام اسپکولوم را در واژن شما وارد می کند. این دستگاه دیواره های واژن را باز نگه می دارد و دسترسی به دهانه رحم را فراهم می کند.

پزشک شما نمونه کوچکی از سلولهای دهانه رحم شما را ترشح می کند. چند روش وجود دارد که پزشک می تواند از این نمونه استفاده کند:

 • برخی از ابزاری به نام اسپاتول استفاده می کنند.
 • برخی از آنها از اسپاتول و برس استفاده می کنند.
 • برخی دیگر از دستگاهی به نام cytobrush استفاده می کنند که یک اسپاتول و برس است.

بیشتر خانم ها در طی ضایعات کوتاه فشار و سوزش کمی احساس می کنند. نمونه سلولهای دهانه رحم شما حفظ و به آزمایشگاه فرستاده می شود تا از نظر وجود سلولهای غیر طبیعی آزمایش شود.

بعد از تست ، ممکن است از خراشیدن یا کمی گرفتگی احساس ناراحتی خفیف کنید. شما همچنین می توانید بلافاصله پس از آزمایش خونریزی واژن بسیار سبک را تجربه کنید. در صورت ادامه ناراحتی یا خونریزی بعد از روز آزمایش به پزشک خود بگویید.

نتایج یک پاپ اسمیر به چه معنی است؟

دو نتیجه ممکن از یک پاپ اسمیر وجود دارد: طبیعی یا غیر طبیعی.

 • پاپ اسمیر عادی

اگر نتایج شما طبیعی است ، این بدان معنی است که هیچ سلول غیر طبیعی شناسایی نشده است. نتایج عادی گاهی منفی نیز گفته می شود. اگر نتایج شما عادی است ، احتمالاً به مدت 3 سال دیگر نیازی به پاپ اسمیر نخواهید داشت.

 • پاپ اسمیر غیر طبیعی

اگر نتایج آزمایش غیر طبیعی است ، این بدان معنی نیست که شما مبتلا به سرطان هستید. این بدان معنی است که سلولهای غیرطبیعی در دهانه رحم شما وجود دارد که برخی از آنها می توانند پیش سرطانی باشند. چندین سطح از سلولهای غیر طبیعی وجود دارد:

 1. آتیپی
 2. خفیف
 3. در حد متوسط
 4. دیسپلازی شدید
 5. سرطان در محل
 6. سلول های غیر طبیعی خفیف تر از ناهنجاری های شدید شایع است.

بسته به آنچه نتایج آزمایش نشان می دهد ، پزشک ممکن است توصیه کند:

افزایش فراوانی پاپ اسمیرهای شما

با یک روش به نام کولپوسکوپی ، نگاهی دقیق تر به بافت دهانه رحم خود نشان دهید
در طی معاینه کولپوسکوپی ، پزشک شما از نور و بزرگنمایی برای واضح تر دیدن بافت های واژن و گردن رحم استفاده خواهد کرد. در برخی موارد ، آنها همچنین ممکن است نمونه ای از بافت گردنی شما را با روشی به نام بیوپسی بگیرند.


چه بانوانی باید پاپ اسمیر انجام دهند ؟