پی آر پی صورت ( کاربرد - عوارض - موارد منع )

کاربردهای پی آر پی صورت

در رابطه با پی آر پی صورت می توان عنوان نمود که متخصص پوست و مو ، با توجه به نیاز صورت در جهت جوانسازی ، رفع چین و چروک مختلف صورت ، گودی زیر چشم ، قرمزی بیش از حد پوست ، منافذ باز بیش از حد پوست ، کبودی زیر چشم ، رفع جای جوش و افتادگی پوست ، با ایجاد بیحسی موضعی ، به کمک سوزن های بسیار ظریف و مخصوص ، پی آر پی را به لایه های سطحی یا عمقی پوست تزریق می کند ، با تزریق پی آر پی ، تحریک کلاژن سازی در لایه های زیرین شروع می شود که در نتیجه شاهد رفع مشکلات و عوارض در سطح پوست خواهیم بود .

همچنین به کمک پی آر پی می توان ، خطوط اخم و خنده و جای بخیه در صورت را نیز بهبود بخشید .

مقدار پی آر پی مورد نیاز به منظور جوانسازی پوست صورت ، ۸ میلی لیتر پی آر پی خواهد بود که ۵ الی ۶ برابر بیشتر از حد معمول خون بدن می باشد ، سلول های بنیادی پوست در اثر تزریق پی آر پی ، تحریک شده و سلول های جدیدی را تولید می کنند .

موارد منع پی آر پی صورت چیست؟

موارد منع مطلق انجام پی آر پی عبارتند از:
-عفونت های موضعی و عمومی
– بارداری و شیردهی
-کاهش تعداد پلاکت ها به کمتر از ۵۰۰۰۰ در میکرو لیتر
– سندرم اختلال عملکرد پلاکتی
– بافت کلوئید

موارد منع نسبی انجام پی ارپی عبارتند از:
-مصرف سنگین دخانیات( بیشتر از ۳۰ نخ سیگار در روز)
– تب و بیماری های حاد
– کاهش تعداد شمارش پلاکتی به کمتر از ۱۰۰۰۰۰ در میکرو لیتر
– سابقه تزریق کورتیکواستروئیدها در موضع در یکماه اخیر و یا مصرف کورتیکواستروئید سیستمیک در دو هفته اخیر
– سابقه سرطان بویژه انواع هماتولوژیک و انواع غیر هماتولوژیک که متاستاز داده باشند و شیمی درمانی ضد متاستاز انجام شده باشد و هر گونه ضایعه مشکوک پوستی

عوارض PRP صورت چیست؟

از آنجا که در روش پی آر پی PRP به غیر از پلاکت خون از هیچ ماده خارجی استفاده نمی شود، ایمن ترین روش درمانی در دنیا شناخته شده است.

به علت اینکه در پی آر پی PRP از تحریک فیبروبلاستها استفاده می شود بدیهی است که اثرات درمانی آن به تدریج ظاهر گشته و اولین تغییرات مثبت را بعد از دو تا سه هفته از اولین درمان مشاهده می شود.

البته نتیجه مطلوب در پایان ماه دوم تا سوم حاصل خواهد شد. بدلیل وجود گلبول های سفید در پی آرپی احتمال عفونت در روش پی آر پی تقریبا صفر است و با توجه به اینکه مواد پی آرپی از بدن خود فرد حاصل می شود آلرژی و حساسیت ایجاد نمی شود.

ممکن است در بعضی از نقاط نزدیک چشم کبودی های کوچکی بعد از تزریق ایجاد شود که سطحی است و یکی دو روز بعد بر طرف می شود.


کلینیک پوست و زیبایی درمانگاه آریا فولادشهر اصفهان