مشکلات پستان زنان شیرده

در این مقاله به بررسی ۳ تا از مهم ترین مشکلات پستان در زمان شیردهی می پردازیم با ما همراه باشید…

مجاری شیر مسدود شده:

مسدود شدن مجاری شیر کاملا واضح و مشخص است. توده کوچکی که ممکن است دردناک باشد احساس می شود ( محل این توده در مسیر مجاری شیر در هر نقطه ای میتواند باشد).

درمان این مشکل:

به منظور درمان به مدت پنج دقیقه حوله گرمی روی سینه بگذارید و سپس به آرامی ماساژ دهید و شیر را به سمت پایین به طرف نوک سینه برانید.
سپس شیردادن را شروع کنید و دقت داشته باشید که صورت کودک به طرف مجاری مسدود شده قرار گیرد و به ماساژ ادامه دهید. هرچه شیر بیشتری به کودک بدهید مجاری سریع تر تخلیه می شوند.

التهاب پستان ( ماستیتیس ):

التهاب پستان جدی و خطرناک است. چنانچه مشابه علائم سرماخوردگی مثل تب مختصر ، خطوط یا لکه های قرمز روی پوست داشته باشید ممکن است به التهاب پستان مبتلا باشید.

به رختخواب بروید ، مایعات زیاد بنوشید و پستان را کمپرس گرم کنید و از سمت مبتلا شده کودک را تغذیه کنید. چنانچه صبح روز بعد احساس بهتری نداشته باشید از پزشک خود آنتی بیوتیک بخواهید.
شیردادن را مطلقا متوقف نکنید زیرا موجب شدیدتر شدن التهاب میشود. درمان التهاب پستان را به تاخیر نیندازید. التهاب های درمان نشده ممکن است منجر به آبسه شود و به جراحی بینجامد. اگرچه بعضی مادران سعی میکنند التهاب پستان را بدون استفاده از آنتی بیوتیک درمان کنند ، ولی شما این کار را نکنید.
ارزش خطر ایجاد آبسه را ندارد و آنتی بیوتیک نیز صدمه ای متوجه جریان شیر دادن به فرزندتان نمی کند. چنانچه مایل به استفاده از داروهای طبیعی باشید اشکالی وجود ندارد ولی آنتی بیوتیک خود را نیز مصرف کنید.

برفک ( آلودگی قارچی):

برفک آلودگی و عفونت تخمیری نیز نامیده میشود. برفک واقعی رواج فراوانی ندارد. در حقیقت امروزه برفک به هر نوع عارضه ی دردناک رایج سینه اطلاق می شود ( حتی ممکن است نوزاد آرواره ای قوی داشته باشد و تا زمانی که بتواند مکیدن را به درستی انجام دهد ، موجب درد و ناراحتی مادر شود).
در صورت آلودگی واقعی قارچی ، شقاق هایی روی نوک پستان ها وجود خواهد داشت که  در تمام طول مدت شیردادن به نوزاد دردناک خواهند بود. به منظور کنترل آلودگی قارچی به نظافت نوک سینه ها و هر آنچه با آنها در تماس است اهتمام ورزید.

روش درمان:

با محلول شستشو نوک سینه را بشویید. ( یک قاشق شربت خوری سرکه در یک فنجان آب) یا کرم نیستاتین ( از داروخانه تهیه کنید) به کار ببرید تا از تکثیر قارچ پیشگیری شود.


درمانگاه شبانه روزی آریا فولاد شهر
ارائه خدمات پزشکی، پرستاری، دندانپزشکی، پوست، زنان و مامایی