بهداشت ناحیه تناسلی زنان

بهداشت ناحیه تناسلی

برای حفظ سلامت و بهداشت ناحیه تناسلی ، باید واژن خود را تمیز ، خشک و عاری از بیماری نگاه دارید .

همه زنان باید به بهداشت واژن خود توجه کنند . یک واژن سالم به طور عادی اسیدی و حاوی مقدار زیادی باکتری های مفید است ، که به دفع عفونت و حفظ PH طبیعی کمک می کند .

همانطور که بزاق به منظور تمیز کردن دهان تولید می شود ، واژن نیز برای تمیز نگه داشتن خود ترشحات کمی تولید می کند . هرگونه تغییر در این ویژگی ها، ممکن است باعث تحریک یا عفونت واژن شود .

نکاتی در مورد بداشت ناحیه تناسلی

اگر دائما دچار هفونت در ناحیه تناسلی میشود به این نکات توجه کنید  :


۱ – PH ناحیه تناسلی را تنظیم کنید ، اما شستشوی داخلی انجام ندهید . 

شستشوی داخل واژن ، سطح PH را تغییر می دهد ، و زمینه را برای عفونت های میکروبی فراهم می کند .

شستشوی داخلی ، بو را به طور موقت از بین می برد ، اما بیماری را درمان نمی کند . همچنین برای شستن سطح خارجی اندام تناسلی یا داخل واژن ، از صابون یا شوینده های قوی استفاده نکنید ، زیرا این مواد نیز PH را تغییر می دهند .

۲ – غذاهای سالم و مقوی بخورید . 

داشتن یک رژیم غذایی مغذی و متعادل و نوشیدن مقدار زیادی مایعات ، برای سلامت دستگاه تناسلی بسیار مفید است .

در حقیقت برخی غذاها در درمان بیماری های واژن موثر اند . آب کِرَنبری(قره قاط) و ماست ، در جلوگیری یا درمان عفونت های قارچی واژن به کار می روند .

اگر از خشکی واژن رنج می برید ، از محصولات سویا دار بیشتر استفاده کنید . این مواد غذایی حاوی استروژن ضعیفی هستند و به حفظ رطوبت طبیعی واژن کمک می کنند.

۳ – رابطه جنسی ایمن داشته باشید . 

با استفاده از کاندوم در آمیزش جنسی ، می توان از بیماری های مقاربتی ، مانند ایدز ، هرپس تناسلی، سیفلیس، سوزاک، زگیل تناسلی و کلامیدیا، جلوگیری کرد .

بعضی از این بیماری ها، مانند ایدز و هرپس تناسلی، غیر قابل درمان هستند . برخی دیگر مانند ویروس پاپیلومای انسانی، که باعث به وجود آمدن زگیل های تناسلی می شود، یکی از عوامل سرطان و سایر بیماری های شناخته شده است .

برای جلوگیری از ورود باکتری های مضر به داخل واژن، بهتر است بعد از رابطه جنسی دهانی یا مقعدی، برای دخول از راه واژن، کاندوم را عوض کنید.

۴ – به طور منظم به متخصص زنان مراجعه کنید . 

برای حفظ سلامت عضو جنسی ، مراجعه مداوم به متخصص زنان ضروری است .

همه خانم ها در سن 21 سالگی ، یا 3 سال پس از شروع فعالیتهای جنسی خود، باید برای اولین بار توسط  متخصص معاینه شوند .

پزشک زنان از دهانه رحم نمونه برداری می کند ؛ آزمایشی که تغییرات سلول های واژن را بررسی می کند و احتمال وجود سرطان را نشان می دهد .

۵ – به فکر درمان سریع عفونت ها باشید . 

سه نوع عفونت در ناحیه واژن بسیار رایج است :

  • عفونت قارچی
  • واژینوز باکتریایی که به دلیل رشد بیش از حد باکتری ها در واژن بروز می کند .
  • تریکوموناسیس : تریکوموناسیس جزء بیماری های مقاربتی است .

درمان این عفونت ها بسیار ضروری است ، زیرا عدم درمان آنها منجر به درد و مشکلات جدی در دستگاه تناسلی می شود . این عفونت ها به وسیله داروهای خوراکی و موضعی قابل درمان هستند .

۶- در طول رابطه جنسی ، بدن خود را چرب نگه دارید . 

چرب نگه داشتن بدن در آمیزش جنسی، نقش بسیار مهمی دارد . بدون این کار پوست واژن و لبهای فرج خشک می شود و حتی ممکن است دچار زخم های عمیقی گردد .

با وجود اینکه در اثر برانگیختگی ، واژن لیز و مرطوب می شود ، بدن برخی از زنان نمی تواند به میزان کافی مواد روان کننده تولید کند . در نتیجه برای کاهش اصطحکاک و خشکی واژن ، همچنین افزایش لذت، آنها باید از مواد مصنوعی برای چرب کردن بدن خود استفاده کنند .

برای این منظور ، از ژل ها و سایر مواد تولید شده از نفت (مثل وازلین) استفاده نکنید، زیرا ممکن است بین این مواد و مواد سازنده کاندوم ها واکنش شیمیایی رخ دهد و منجر به عفونت شود .

۷- لباس های خود را با دقت انتخاب کنید . 

سطح خارجی واژن باید همیشه تمیز و خشک باشد ، در نتیجه باید در انتخاب لباس های خود محتاط باشید .

انواع خاصی از پارچه ها و لباس هایی که با اندام های تناسلی در ارتباط هستند، گرما و رطوبت  را افزایش می دهند و در نتیجه منجر به رشد بیش از حد باکتری ها و عفونت واژن می شوند .

در طول روز لباس زیر هایی از جنس کتان بپوشید و از لباس زیر های بندی استفاده نکنید . لباس های تنگ نپوشید ، همچنین باید مایو و لباس های ورزشی خیس را بلافاصله پس از اتمام فعالیت ورزشی، از تن دربیاورید .

۸- بهداشت شخصی را رعایت کنید . 

رعایت بهداشت در حفظ سلامت عضو جنسی ، نقش مهمی دارد .

پس از اجابت مزاج ، برای جلوگیری از آلودگی میکروبی واژن و کاهش احتمال عفونت مثانه ، محدوده مقعد را کاملا خشک و تمیز کنید .

در دوران قاعدگی به طور منظم نوار بهداشتی و تامپون را تعویض کنید . زمانی که عادت ماهانه نیستید، برای جذب ترشحات واژن از نواربهداشتی استفاده نکنید، این ترشحات گرما و رطوبت واژن را حفظ می کنند، و در نتیجه احتمال عفونت کاهش می یابد .

تنظیمات سئو توسط شرکت کلینیک 24