اهمیت دادن به سلامتی موضوعی است که نباید آن را نادیده بگیریم.

سلامتی وتندرستی یکی از مهمترین سرمایه های هرانسان در طول عمر می باشد. انجام دادن آزمایش ها و چکاپ های دوره ای می تواند برای تشخیص زود هنگام بیماری ها و جلوگیری از تشدید آن ها بسیار موثر باشد.

رسالت اصلی علم پزشکی با پیشگیری از بیماریها اغاز، با تشخیص به موقع ادامه و با درمان سرانجام می یابد. پیشگیری از بیماری و یا تشخیص زود هنگام آن به خصوص در زمانی که بیماری هنوز ایجاد علامت نکرده و فرد احساس ناخوشی ندارد مهمتر و آسانتر از درمان بیماری در مراحل پیشرفته وتؤام با ظهور عوارض است.

لازم است نتایج آزمایشات قبلی خود را نگهداری کنیم چرا که در بسیاری از مواقع مقایسه نتایج آزمایشها با یکدیگر در تشخیص بیماری به پزشک کمک زیادی میکند. امروزه پایش سلامت (چک آپ) نقشی برجسته در شناسایی زود هنگام اختلالات بدن و جلوگیری از بروز عوارض وخیم بیماریها دارد.

بیماران با مراجعه به درمانگاه آریا می توانند با ارزیابی تمام سیستمهای بدن با صرف کمترین زمان و هزینه ازمیزان سلامت جسمانی خود آگاه شوند ودر صورت وجود اختلالی به اصلاح سریع آن اهتمام ورزیده، از بروز عواقب متعدد بیماریها درآینده جلوگیری نمایند.

چکاپ کامل شامل :

 • معاینه فیزیکی کامل بدن
 • تست‌های آزمایشگاهی
 • نوار قلب و مغز
 • معاینه چشم
 • تست ورزش

اقدامات تخصصی درمانگاه:

در چکاپ کامل با شناسایی عوامل خطر ساز مانند افزایش کلسترول و قند خون می توان از ابتلا به بیماریهای قلبی یا پیشرفت آنها جلو گیری کرد. افزایش کلسترول خون با افزایش خطر سکته های قلبی و مغزی همراه است. بنابراین اطمینان از طبیعی بودن میزان کلسترول خون به خصوص برای افراد بالای ۵۰ سال ضروری است.

شمارش کامل سلول های خونی یا CBC نیز انجام می شود. با شمارش کامل سلولهای خون انواع کم خونی ها مانند کم خونی فقر آهن و تالاسمی ها را می توان شناسایی کرد. آزمایش خون مخفی مدفوع (FOBT) در تشخیص پولیپ های گوارشی و سرطان روده ارزش ویژه ای دارد. با سنجش میزان آنزیم های کبدی ، آلبومین خون و… می توان سلامت کلی کبد و عملکرد آن را بررسی کرد. همچنین در چکاپ کامل با اندازه گیری هورمونهای تیروئیدی عملکرد غده تیروئید ارزیابی می شود. 

آزمایشات روتین و تخصصی :

 • الف) آزمایش‌های مربوط به چربی خون مانند کلسترول، تری گلیسرید، LDL و HDL.
 • ب) آزمایش‌های مربوط به شمارش سلول‌های خونی CBC.
 • پ) آزمایش‌های مربوط به بیماری دیابت مانند اندازه‌گیری قند ناشتا، هموگلوبین A۱C.
 • ت) آزمایش‌های مربوط به عملکرد کبد مانند بیلیروبین، آنزیم‌های کبدی بخصوصGPT، GOT و آلبومین.
 • ث) آزمایش‌های مربوط به عملکرد تیرویید مانندTSH، T۴ و T۳.
 • ج) آزمایش‌های مربوط به بررسی عملکرد کلیه مانند آنالیز ادرار، اندازه‌گیری اوره و کراتینین.
 • چ) آزمایش‌های مربوط به الکترولیت‌های خون مانند اندازه‌گیری سدیم، پتاسیم، کلسیم خون.
 • ح) آزمایش‌های مربوط به غربالگری بیماری‌های بدخیم مانند PSA در تشخیص سرطان‌های پروستات و آزمایش پاپ اسمیر در زنان برای تشخیص سرطان‌های دهانه رحم. 

بررسی سیستم قلب و عروق :

با توجه به شیوع بیماریهای قلبی و عروقی در سطح جامعه کلینیک چک آپ نسخه با بهره گیری از اقدامات تخصصی و تجهیزات مدرن اقدام به بررسی کامل سیستم قلب و عروق می نماید که از جمله می توان به اکوکاردیوگرافی ، تست ورزش ، هولتر مانیتورینگ اشاره کرد. ضمن آنکه با استفاده از دستگاه مدرن CT-ANGIOGRAPHY تشخیص زودرس و بدون عارضه تنگی شریانهای اصلی قلب (کرونر) امکان پذیر میگردد.

بررسی سیستم گوارش :

بررسی وتشخیص به موقع بیماریهای دستگاه گوارش با روشهای نوین آندوسکوپی و کولونوسکوپی صورت می پذیرد. جهت پیشگیری از بدخیمی های دستگاه گوارش تحتانی، انجام کولونوسکوپی هر 10سال یک بار توصیه می گردد. با انجام آندوسکوپی و تشخیص به موقع، از بروزعوارض زخم معده ودوازدهه و بدخیمی ها پیشگیری می شود .همچنین با انجام سونوگرافی کامل شکم ارگانهایی از قبیل کبد،طحال ، کیسه صفراو غدد لنفاوی مورد بررسی دقیق قرار می گیرد.


واکسیناسیون :

با انجام واکسیناسیون کامل ایجاد ایمنی علیه بیماریهای واگیردار و شایع در جامعه از قبیل هپاتیت B ،دیفتری ، کزاز،آنفلوانزاوپنوموکوک در این مرکز صورت می پدیرد.

بررسی های ویژه آقایان:

بررسی کامل دستگاه ادراری-تناسلی مردان به ویژه بیماریهای پروستات از طریق معاینه،سونوگرافی و آزمایشات مختلف صورت می گیرد .

بررسی های ویژه بانوان :

ماموگرافی یا سونوگرافی ویا هردو بر اساس سن و لزوم پس از انجام معاینات تخصصی توسط پزشک متخصص زنان انجام می گردد؛انجام پاپ اسمیر وبررسی دستگاه تناسلی از لحاظ عفونتهای خاص و پیشگیری از بدخیمی ها از اقدامات خاص ویژه بانوان می باشد


چشم :

معاینات کامل چشم پزشکی با استفاده از جدید ترین و مجهزترین دستگاههای چشم پزشکی روز دنیا انجام و باتشخیص به موقع کاتاراکت ،گلوکوم و تغییرات عروق شبکیه از بروز پیامدهای ناگوار بیماریهای چشم پیشگیری می گردد.


پوست:

بسیاری از بیماریها و بدخیمی های پوستی در مراحل ابتدائی علایم و نشانه های اختصاصی ندارند ،با پیشرفت بیماری علائم تشدید شده و درمان آن با اتلاف وقت و هزینه فراوان همراه است،تشخیص سریع و به موقع بیماریها و نمونه برداریهای پوستی در صورت لزوم از جمله اقداماتی است که در کلینیک چک آپ انجام میشود

مشاوره تغذیه:

با عنایت به زندگی ماشینی امروز و عدم تحرک کافی در اکثریت افراد جامعه و استفاده از رژیمهای غذایی نامناسب ،بیماریهای مرتبط با این امر از قبیل چاقی، دیابت،افزایش چربی خون،افزایش فشار خون و…شیوع بیشتری یافته است.با توجه به اینکه رژیم غذایی صحیح کمک شایانی به پیشگیری و درمان این قبیل مشکلات می نماید ،انجام مشاوره تغذیه و ارائه رژیم غذایی مناسب به مراجعه کنندگان از اهمیت خاصی در این کلینیک برخوردار است.


دندانپزشکی:

با توجه به عادات غذایی نامناسب در سطح جامعه و مصرف کربوهیدرات فراوان شیوع بیماریهای دهان و دندان به خصوص پوسیدگی های دندان و عفونتهای لثه در سطح جامعه افزایش چشمگیری داشته است. جهت پیشگیری از بروز بیماری وتحمیل هزینه فراوان به بیمار ،انجام معاینات کامل دهان و دندان در کلینیک چک آپ انجام می شود.


مشاوره روانشناسی:

برای داشتن جامعه ای پویا و شاداب ،ارتقاء سطح سلامت روحی و روانی افراد می بایست همگام با سلامت جسمانی صورت گیرد،در این راستا انجام مشاوره روانشناسی و آموزش روشهای کاهش استرس وفراگیری مهارتهای زندگی توسط روانشناسان مجرب انجام می گردد.

 

دیدگاه خود را بنویسید