کلینیک شبانه روزی فولادشهر | چاقی در کودکان

تعریف چاقی در کودکان

چاقی دوران کودکی یک مشکل جدی سلامتی است که کودکان و نوجوانان را تحت تأثیر قرار می دهد. در صورتی که وزن کودک نسبت به سن یا قدش به طور قابل توجهی بیشتر باشد این کودک چاق تلقی می شود. چاقی دوران کودکی جداً مشکل ساز است زیرا معمولاً اضافه وزن باعث می شود که کودک در معرض ابتلاء به بیماری هایی قرار بگیرد که بیشتر در بزرگسالی گریبان گیر افراد می شود. مانند دیابت، فشار خون بالا و کلسترول خون بالا. همچنین چاقی در خردسالی نیز می تواند باعث تضعیف اعتماد به نفس و افسردگی شود. یکی از بهترین راهکارها برای کاهش چاقی در کودکان بهبود بخشیدن عادات غذایی و ورزش در کل اعضای خانواده است.

نشانه ها

همه کودکانی که وزنشان زیاد است چاق تلقی نمی شوند. برخی از کودکان به طور کل سایز بزرگتری نسبت به هم سن و سالان خود دارند. کودکان به طور معمول در مراحل مختلف رشد از نظر توده چربی بدن متفاوتند. بنابراین چاقی کودکان باید توسط پزشک اطفال و با استفاده از منحنی رشد تشخیص داده شود.همه کودکانی که وزنشان زیاد است چاق تلقی نمی شوند. برخی از کودکان به طور کل سایز بزرگتری نسبت به هم سن و سالان خود دارند. کودکان به طور معمول در مراحل مختلف رشد از نظر توده چربی بدن متفاوتند. بنابراین چاقی کودکان باید توسط پزشک اطفال و با استفاده از منحنی رشد تشخیص داده شود.

علت

در برخی موارد چاقی کودکان را می توان به مسائل ژنتیکی و هورمونی نسبت داد،
اما در بیشتر موراد علت چاقی ناشی از زیاد خوردن و تحرک کم است.
و چاقی کودکان بیشتر به دلیل غلط بودن الگو و سبک زندگی است تا استعداد ژنتیکی و مشکلات هورمونی

کلینیک شبانه روزی فولادشهر | چاقی در کودکان

عوامل خطر

معمولاً عوامل مختلفی در کنار هم باعث ایجاد چاقی در کودکان می شوند.
برخی از این عوامل شامل موارد زیر هستند:

 رژیم غذایی:

دریافت مکرر غذاهای پرکالری مانند فست فود، کیک، کلوچه و تنقلات به سرعت می توانند منجر به افزایش وزن کودکان شوند. نوشیدن شربت های غنی از شکر، آبنبات، انواع دسر ها، غذاها و نوشیدنی هایی که حاوی قند، چربی و کالری بالایی هستند نیز منجر به اضافه وزن می شوند.

 کم تحرکی:

کودکانی که ورزش نمی کنند معمولاً بیشتر در معرض خطر چاق شدن هستند چراکه هیچ کالری ای از طریق فعالیت جسمانی نمی سوزانند. سپری کردن اوقات فراغت به صورت غیرفعال مانند تماشا کردن تلویزیون یا بازی های رایانه ای نیز در چاقی کودکان نقش دارد.

 سابقه خانوادگی:

در صورتی که کودک در خانواده ای چاق متولد شده است، با احتمال بیشتری به چاقی مبتلا می شود به ویژه اگر در محیطی قرار بگیرد که به طور مرتب از غذاهای پرکالری مصرف کند یا به اندازه کافی جهت انجام فعالیت جسمی تشویق نشود.

 عوامل فیزیولوژیکی:

برخی کودکان ممکن است به منظور کنار آمدن با مشکلات و یا دست و پنجه نرم کردن با احساساتی مانند استرس، خستگی و بی حوصلگی به پرخوری روی می آورند.
والدین آنها نیز ممکن است چنین تمایلاتی داشته باشند.

 عوامل مربوط به خانواده:

اگر سبد غذایی خانواده مملوء از کلوچه، بیسکوئیت، غذاهای کنسروی و تنقلاتی از این قبیل باشد که سرشار از شکر و نمک می باشند، کودک در معرض خطر چاقی قرار خواهد گرفت. در صورتی که والدین دسترسی کودک را به غذاهای غنی از کالری محدود نمایند می توانند به کاهش وزن کودک کمک کنند.

 عوامل اجتماعی اقتصادی :

غذاهایی از قبیل غذاهای کنسروی یا منجمد، کیک، کلوچه و بیسکوئیت های غنی از شکر موادی هستند که دیر تر فاسد می شوند و اغلب قیمت کمتری نسبت به غذاهای سالم و تازه دارند و ممکن است توسط خانواده هایی که درآمد یا آگاهی عمومی کمتری دارند مورد استقبال قرار گیرند.

 

 


کلینیک شبانه روزی فولادشهر

جهت مسیریابی تا کلینیک شبانه روزی آریا فولادشهر توسط نقشه گوگل کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی : 

خدمات کلینیک شبانه روزی آریا

علت سرطان پستان

درمان سرطان پستان

دیدگاه خود را بنویسید