پرسش های پیرامون مصرف دهانشویه | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

پاسخ به پرسش های پیرامون مصرف دهانشویه

برای استفاده و نحوه صحیح از دهان شویه، نکاتی وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید. چون به گفته متخصصان دندانپزشکی، دهان شویه در واقع می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند برخی از مشکلات بهداشتی دندان را بدتر کند. بنابراین بهتر است قبل از مصرف دهان شویه، اطلاعات لازم را در مورد نحوه مصرف آن بدانید. قصد داریم تا در این مطلب سایت کلینیک شبانه روزی فولادشهر به پاسخ به پرسش های پیرامون مصرف دهانشویه می پردازیم.

چگونه از دهان شویه به درستی استفاده کنم؟

ابتدا دندان های خود را به خوبی مسواک زده و نخ دندان بکشید. اگر از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید، توصیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود قبل از شستشو مدتی صبر کنید زیرا دهان شویه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند فلوراید غلیظ شده را بشوید. دهان شویه را در ظرف یا فنجان ارائه شده به میزان ذکر شده روی بطری اندازه گیری کنید. سپس در دهان خود بریزید و ۳۰ تا ۶۰ ثانیه قبل از تف کردن در سینک، آن را در دهان خود بچرخانید.

آیا مصرف دهان شویه عوارضی هم دارد؟

باور های غلط زیادی در مورد اثرات منفی و عوارض دهان شویه وجود دارد. این در حالی است که مانند بسیاری از محصولات مراقبت از خود، همه دهان شویه ها یکسان ساخته نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند و برخی از آنها واقعا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند اثرات منفی و عوارض جانبی بر سلامت دهان و دندان شما داشته باشند. به عنوان مثال، برخی از دهان شویه ها حاوی الکل هستند که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند خطر ابتلا به سرطان دهان را افزایش دهد. برای جبران این عواقب، سعی کنید یک دهان شویه بدون الکل یا کاملا طبیعی انتخاب کنید. علاوه بر این، دهان شویه اگر بلافاصله پس از مسواک زدن استفاده شود، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند اثرات خمیر دندان شما را از بین ببرد. همچنین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند دندان های شما را محافظت نشده و حساس تر کند.

مطلب پیشنهادی : پاسخ به سوالات پیرامون مصرف متفورمین در دوران بارداری

چه زمانی نباید از دهان شویه استفاده کرد؟

به کسانی که زخم های دهانی دارند، سیستم ایمنی ضعیفی دارند یا در حال حاضر تحت شیمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌درمانی هستند، توصیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود از دهان شویه استفاده نکنند. علاوه بر این، اگر به هر نوع ترکیب دهان شویه واکنش آلرژیک، سوزش یا درد سوزشی داشتید، برچسب آن را به دقت بررسی کنید. توجه به این نکته مهم است که انجمن دندانپزشکی آمریکا استفاده از دهان شویه را برای کودکان زیر ۶ سال توصیه نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

بنابراین، در حالی که دهان شویه مزایا و معایب خود را دارد، فقط به یاد داشته باشید که دهان شویه نباید به عنوان جایگزینی برای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دو بار در روز استفاده شود.

آیا دهان شویه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به دندان های شما آسیب برساند؟

بستگی به نوع دهان شویه ای دارد که استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید. همانطور که در بالا ذکر شد، آنهایی که حاوی الکل هستند می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند مشکل ساز باشند. علاوه بر این، برخی از دهان شویه‌های قوی‌تر دارای عوارض جانبی مانند لکه‌کردن دندان‌ها هستند.

آیا دهان شویه باکتری های خوب را از بین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌برد؟

متأسفانه، دهان شویه به اندازه کافی هوشمند نیست که بتواند تفاوت بین باکتری های خوب و بد را تشخیص دهد. برخی از محصولات آنتی باکتریال می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند باکتری های خوب را با باکتری های بد پاک کنند. در انتخاب بهترین دهان شویه به این موضوع هم باید توجه داشته باشید نوع دهان شویه که شاید برای شما مفید باشد ممکن است برای فرد دیگری مناسب نباشد. بنابراین مهم است برای انتخاب گزینه مناسب حتما با دندانپزشک مشورت کنید.

نکاتی برای مصرف دهان شویه | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

از کدامیک اول استفاده کنیم؟ دهان شویه یا مسواک!

اغلب توصیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود قبل از استفاده از دهان شویه مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. اگر از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید، قبل از استفاده از دهان شویه باید کمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ صبر کنید تا فلوراید را از بین نبرد.

آیا استفاده از دهان شویه قبل از مسواک زدن اشکالی ندارد؟

در واقع، بله. برخی از افراد در واقع ترجیح می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند ابتدا از دهان شویه استفاده کنند زیرا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند پلاک ها را بشکند و بقایای آن نقاط سخت را از بین ببرد. این کار مسواک زدن شما را برای انجام بقیه کارها راحت تر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

برای استفاده از دهان شویه بعد از مسواک زدن چه مدت باید صبر کنم؟

بسته به نوع دهان شویه، بهتر است حدود ۳۰ دقیقه بعد از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن صبر کنید.

 کلینیک شبانه روزی آریا را در اینستاگرام دنبال کنید

آیا بعد از استفاده از دهان شویه باید دهان خود را آبکشی کرد؟

خیر، تا ۳۰ دقیقه پس از استفاده از دهان شویه دهان را آبکشی نکنید.

آیا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانم به جای مسواک زدن در شب از دهان شویه استفاده کنم؟

متاسفانه دهان شویه جایگزین مسواک و نخ دندان نیست. این می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند مراقبت روزانه شما را بهبود بخشد، اما جایگزین آن نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

آیا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید بیش از حد از دهان شویه استفاده کنید؟

بستگی دارد. اگر دهان شویه حاوی الکل یا فلوراید است، بهتر است استفاده از آن را به یک بار در روز کاهش دهید. با این حال، دهان شویه آرایشی دارای مواد فعال یکسانی نیست، بنابراین ممکن است بتوان از آن به دفعات بیشتری استفاده کرد. مثل همیشه، پیروی از راهنمایی های دندانپزشک و دستورالعمل های سازنده به نفع شماست.