نکات مراقبتی از پوست نوجوانان | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

بررسی نکات مراقبتی از پوست نوجوانان

در نوشته ای که در سایت کلینیک شبانه روزی فولادشهر برای شما عزیزان گردآوری شده است. به بررسی نکات مراقبتی از پوست نوجوانان خواهیم پرداخت. این نوشته بخش دوم مقاله روتین مراقبت از پوست نوجوانان می باشد.

همراه با باکتری‌های ایجادکننده آکنه نخوابید

باکتری‌های ایجادکننده آکنه هر ۱۲ ساعت تکثیر می‌شوند. به همین دلیل فقط یک ‌بار استفاده از روش‌های درمانی در شبانه‌روز کافی نیست اما چون ترکیبات این داروها می‌‌توانند پوست را تحریک کنند و بعضی از این مواد به حدی قوی هستند که نمی‌توان استفاده از آنها را دو برابر کرد، درمان اصلی خود (مثلاً داروی تجویزی، رتینوئید یا بنزوئیل پراکسید) را در شب استفاده کنید. سپس روز بعد در اواسط صبح یک داروی بدون ‌نسخه ملایم‌تر مانند اسپری سالیسیلیک اسید حاوی نقره کلوئیدی می‌تواند انتخاب خوبی باشد که باعث کاهش pH پوست و در نتیجه کاهش تکثیر باکتری‌ها شود

عدم اشتراک گذازی لوازم آرایشی

آیا می‌خواهید میکروب‌های دوستانتان با شما به اشتراک گذاشته شود؟! به اشتراک گذاشتن محصولات آرایشی چشم و لب رفتار بسیار نادرستی است. اگر رنگ رژ لب جدید دوستتان وسوسه‌انگیز است، بهتر است یکی برای خودتان تهیه کنید.

تمیز نگهداشتن دستان

یکی از راه‌‌های کمک به سالم ماندن و مراقبت از پوست نوجوانان این است که از پوست در برابر آلودگی و میکروب‌ها محافظت کنند. قبل از لمس کردن صورت یا رتوش آرایش، دستان خود را بشویید و همچنین به‌ طور مرتب سایر سطوحی که با پوست صورتتان در تماس است مانند تلفن همراهتان را تمیز کنید.

انتخاب دقیق اسپری مو

اگر متوجه شدید که آکنه‌های پوست شما به ‌صورت دسته‌ای در اطراف خط رویش مو یا جاهایی ایجاد می‌شوند که معمولاً موهایتان با پوستتان در تماس است، ممکن است محصول موی شما مقصر باشد. اسپری موی خود را تغییر دهید و از محصولاتی استفاده کنید که کمتر باعث ایجاد جوش می‌‌شوند.

نکات مراقبتی از پوست نوجوانان | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

به راهکارهای سنتی غیرعلمی توجه نکنید

ممکن است چیزهایی در مورد درمان‌های بسیار عجیب برای کنترل آکنه مانند قرار دادن خمیردندان بر روی پوستتان شنیده باشید. این روش‌ها نه تنها مؤثر نیستند بلکه اگر پوست شما به مواد تشکیل‌دهنده حساسیت داشته باشد، ممکن است شرایط پوستتان را بدتر کند.
تعداد قابل توجهی محصول تخصصی مراقبت از پوست که به طور علمی فرموله شده‌اند، در بازار وجود دارد که به شما کمک خواهد کرد تا با استفاده از آنها در بهترین شکل خود باشید. پس به جای حرف و تجربه دوستان، به دنبال دلایل علمی برای انتخاب محصولات مراقبت از پوست باشید.

ضد آفتاب بزنید

استفاده از ضد آفتاب در روتین پوست نوجوانان مانند تمامی رده‌های سنی و شاید بیش از همه، جایگاه ویژه‌ای دارد. هر روز چه بارانی چه صاف، چه ابری چه آفتابی، چه به مدرسه می‌روید، چه برای انجام کاری از خانه بیرون می‌روید، چه ورزش می‌کنید و چه به ساحل و پارک می‌روید، از ضد آفتاب استفاده کنید.
استفاده از ضد آفتاب نه ‌تنها برای جلوگیری از سرطان پوست مهم است، بلکه باعث کاهش بروز چین ‌و چروک و سایر علائم پیری در آینده خواهد شد. مهم نیست که پوست شما چقدر تیره باشد؛ در هر صورت همیشه به ضد آفتاب احتیاج خواهید داشت. همچنین استفاده از ضد آفتاب از تیره شدن جای جوش‌ها جلوگیری می‌کند. بهتر است یک ضدافتاب طیف گسترده و بدون روغن انتخاب کنید.

دوری از تخت های سولاریوم

با استفاده از یک کرم یا اسپری برنزه‌کننده از پوست برنزه سالم و درخشان برخوردار شوید. تخت‌های  سولاریوم و برنزه شدن زیر نور آفتاب می‌‌توانند شما را در معرض ابتلا به چین‌وچروک زودرس پوست قرار دهند و همچنین باعث افزایش خطر بروز سرطان پوست شوند.

با یک پزشک درباره روتین مناسب پوست نوجوانان مشورت کنید

مراجعه به یک متخصص پوست می‌تواند بسیار مؤثر باشد؛ خصوصاً اگر جوش‌های قرمز چرکی یا توده‌های بزرگ زیر پوست دارید که دردناک هستند یا جای جوش باقی می‌‌گذارند. دریافت یک روتین برای مراقبت از پوست نوجوانان دقیقاً متناسب با شرایط پوست شما می‌تواند از بیماری‌هایی جلوگیری کند که در صورت عدم درمان، اثرش برای همیشه برجا بماند. متخصص پوست می‌‌تواند پاک‌کننده‌های قوی و داروهای ضد آکنه که اثربخشی آنها از محصولات بدون نسخه بیشتر است، برای شما تجویز کند تا پوستتان سریع‌تر پاکسازی شود.