نکاتی برای مصرف دهان شویه | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

نکاتی برای مصرف دهان شویه

در برخی موارد، احتمالاً تبلیغی برای دهان شویه را دیدید که در آن بازیگری به شدت مایع را دور دهان خود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌چرخاند و با لبخندی درخشان به پایان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رساند. در حالی که دهان شویه نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند یک شبه لبخندی شبیه لبخند آن بازیگر به شما بدهد، اما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به سلامت دهان و دندان شما کمک کند. البته استفاده از دهان شویه تنها در صورتی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند موثر باشد که به نحو درست از آن استفاده کنید. در ادامه این مقاله از سایت کلینیک شبانه روزی فولادشهر به بررسی نکاتی برای مصرف دهان شویه خواهیم پرداخت.

تعریف دهان شویه

دهان شویه مایع خاصی است که معمولاً حاوی نوعی ضد عفونی کننده برای از بین بردن باکتری ها و کمک به تمیز کردن دندان ها، لثه ها و زبان است. همچنین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند از دندان های شما در برابر پوسیدگی محافظت کند. باید توجه داشته باشیم که همه دهان شویه ها اثرات یکسانی ندارند. تولید کنندگان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند از مواد مختلف در غلظت های مختلف برای دستیابی به نتایج مورد نظر خود استفاده کنند.

به طور معمول، دهان شویه حاوی فلوراید و مواد ضد باکتری برای تمیز کردن بین دندان‌ها است. شستشوی فلوراید پوسیدگی دندان را کاهش داده و حتی از بروز آن جلوگیری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. علاوه بر آن، دهان شویه هایی ضد میکروبی باکتری هایی را که باعث بوی بد دهان، پلاک و التهاب لثه (لثه ملتهب) می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند را از بین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌برند.

مطلب پیشنهادی : مصرف متفورمین در بارداری

برخی از انواع دهان شویه حاوی الکل به عنوان یک ماده نگهدارنده و حامل سایر مواد هستند، در حالی که برخی دیگر بدون الکل هستند. به خاطر داشته باشید که مواد تشکیل دهنده انواع دهان شویه برای مارک های مختلف متفاوت است، بنابراین همیشه برچسب ها روی آنها را به دقت بخوانید تا مطمئن شوید که برای شما مناسب هستند. اما باید به این موضوع هم توجه داشته باشید که تا زمانی که روزی دو بار مسواک بزنید و روزانه از نخ دندان استفاده کنید، دهان شویه ضروری نیست. با این حال، دندانپزشکان به شدت توصیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که دهان شویه را به برنامه مراقبت از دندان و دهان خود اضافه کنید.

مقایسه انواع دهان شویه

انواع دهان شویه به یکی از دو دسته آرایشی یا درمانی تقسیم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند.

  1. دهان شویه‌های آرایشی می‌توانند بوی بد دهان را تا حدودی کمتر کرده و طعم تازه‌ای را در دهان ایجاد کنند، اما باکتری‌ها را از بین نمی‌برند و از بروز مشکلات سلامت دهان مانند التهاب لثه یا تجمع پلاک پیشگیری نمی‌کنند.
  2. دهان شویه های درمانی دارای مواد فعالی هستند که با مشکلات خاصی مانند باکتری ها و بوی بد دهان مقابله می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.
    می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید هر دو نوع را بدون نسخه در بسیاری از فروشگاه های محلی از جمله سوپرمارکت ها تهیه کنید. با این حال، برخی از دهان شویه های درمانی نیاز به تجویز پزشک دارند.

برخی از دهان شویه ها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند به رفع و درمان عفونت کمک کنند . به عنوان مثال، اگر دهان شویه ای با خاصیت ضد باکتریایی انتخاب کنید، ممکن است مقداری از درد و التهاب مرتبط با آن عفونت را تسکین دهد.

فواید مصرف دهان شویه

استفاده از دهان شویه فواید زیادی برای سلامتی دارد. حتی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند برای جلوگیری از پوسیدگی، ایجاد پلاک دندان ها و خطر ابتلا به بیماری لثه را کاهش دهد، و در برخی از موارد، دندان ها را سفیدتر نشان دهد. برای بسیاری از افراد، دهان شویه حاوی فلوراید گزینه بهتر و مفید تری است و بیشترین فواید را دارد. همچنین دهان شویه‌هایی برای افرادی که خشکی دهان ، دندان‌های حساس ، زخم‌های دهانی یا جراحی‌های اخیر دندان دارند، مناسب هستند. قبل از انتخاب، اطلاعات روی برچسب آن را بررسی کنید.

 کلینیک شبانه روزی آریا را در اینستاگرام دنبال کنید

رفع نشدن بوی بد دهان با دهان شویه

در هنگام استفاده از دهان شویه به این نکته توجه داشته باشید که بوی بد دهان را از بین نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌برد. چه سیگاری باشید و چه از وعده های غذایی حاوی سیر لذت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌برید، دهان شویه تنها یک راه حل موقت برای پنهان کردن بوی بد دهان است. استفاده مداوم از دهان شویه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند مشکلات دندانی یا عوارضی را به همراه داشته باشد. اینها شامل خشکی مزمن دهان، رفلاکس اسید، خونریزی لثه یا عوارض جانبی هر دارویی است. همیشه بهترین کار این است که از دندانپزشک خود مشاوره بگیرید، تا دهان شویه های تخصصی یا درمان هایی را برای رفع علائم شما توصیه کنند. فقط از دهان شویه به عنوان شستشوی نهایی استفاده کنید.

خشکی دهان با دهان شویه

اگر از خشکی دهان (زیروستومی) رنج می‌برید، استفاده از دهان شویه حاوی الکل ممکن است علائم را بدتر کند. خشکی دهان وضعیتی است که در آن غدد بزاقی بزاق کافی تولید نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند و منجر به پوسیدگی دندان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند که دهان شویه حاوی فلوراید ممکن است در این مورد بهتر باشد.