نازایی | کلینیک شبانه روزی فولادشهر | درمانگاه شبانه روزی آریا فولاد شهر

نازایی=عدم توانایی باروری

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های زن و شوهرها، داشتن فرزند است و حتی بسیاری از آنها با هدف فرزندآوری با هم ازدواج می‌کنند و تصمیم به تشکیل زندگی مشترک می‌گیرند. برخی از خانم‌ها و آقایان نمی‌توانند بچه بیاورند و در این موارد معمولا با مشکلات بسیار نازایی مواجه می‌شوند. چرا برخی از زوج‌ها می‌توانند به راحتی و در کمتر از یک سال امتحان کردن، باردار شوند اما برخی دیگر با وجود یک سال تلاش برای فرزندآوری، توانایی باروری ندارند؟

در این مطلب تلاش کرده‌ایم درباره نازایی اطلاعات مفید و مختصری را در اختیار شما قرار دهیم. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که با وجود تلاش‌های بسیار برای باروری هنوز موفق نبوده‌اید و نتوانیسته‌اید به نتیجه‌ی دلخواه خود برسید، با ما همراه باشید. در صورتیکه یک سال به طور منظم نزدیکی داشته‌اید اما بارداری اتفاق نیفتاده است، وقت را تلف نکنید و با دریافت نوبت این مسئله را بررسی کنید.

نازایی چیست؟

نازایی هنگامی اتفاق می‌افتد که یک زوج بعد از اقدام به بارداری منظم، بدون استفاده از روش‌های جلوگیری، قادر به باروری نباشند. این مشکل ممکن است به این علت که یکی از زوجین نازاست یا اینکه خانم قادر نیست جنین را تا اتمام بارداری حمل کند، اتفاق بیفتد. اغلب، این مشکل بعد از عدم باروری طی ۱۲ ماه رابطه‌ی جنسی منظم بدون استفاده از وسایل پیشگیری از بارداری، تایید می‌شود. در جهان بین ۸ تا ۱۲ درصد از زوج‌ها مشکلات باروری را تجربه می‌کنند. به‌علاوه بین ۴۵ تا ۵۰ درصد موارد ناشی از مشکلات مردان است. با این وجود توجه داشته‌ باشید که برای اغلب موارد نازایی درمان وجود‌ دارد.

معنی نازایی چیست؟

نازایی یا (infertility) به معنی عدم ایجاد باروری و یا ناتوانی در نگهداری آن بعد از یک سال تلاش کردن آقا و خانم برای باروری است. معمولا خانم‌ها و آقایانی که یک سال است تلاش برای فرزندآوری می‌کنند و هیچ روش جلوگیری برای فرزندآوری ندارند اما بچه دار نمی‌شوند، برای درمان نازایی باید به متخصص زنان و نازایی مراجعه کنند. عوامل مختلفی در نازایی موثر هستند و هر دو طرف، زن و مرد باید بررسی شوند و علت نازایی مشخص شود.

نازایی | کلینیک شبانه روزی فولادشهر | درمانگاه شبانه روزی آریا فولاد شهر

صفحه ی رسمی اینستاگرام کلینیک شبانه روزی فولادشهر را مشاهده نمایید.

علائم نازایی چیست؟

گاهی خانمی که مشکل ناباروری دارد قاعدگی نامنظم دارد یا اصلا خونریزی ماهیانه ندارد. همچنین به ندرت ممکن است آقایی که مشکل ناباروری دارد علائم دیگری که ناشی از مشکلات هورمونی هستند از جمله تغییرات رشد مو یا اختلالات جنسی داشته‌باشد و البته ممکن است هیچ علامت دیگری همراه با ناباروری وجود نداشته‌باشد.
برخی عوارض ممکن است ناشی از ناباروری یا درمان آن باشند. اگر بعد از ماه‌ها یا سال‌ها تلاش برای باروری زوج موفق به بارداری نشدند، این فرایند می‌تواند باعث استرس و احتمالا افسردگی شود.

دلایل نازایی چیست؟

احتمالا این سوال را می‌پرسید که چه چیز هایی باعث نازایی میشود؟ نازایی می‌تواند از طرف مرد، زن و یا هر دو طرف باشد. اینکه کدام یک مشکل دارند، نیازمند بررسی پزشک است و نمی‌توان به سادگی به این پاسخ دست پیدا کرد. با انجام آزمایش‌های متعدد بالاخره مشخص می‌شود که چه کسی مشکل دارد و برای درمان آن چه باید کرد.

صفحه ی رسمی اینستاگرام کلینیک شبانه روزی فولادشهر را مشاهده نمایید.

جهت ارتباط با کلینیک شبانه روزی فولادشهر ، اینجا کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی کلینیک آریا فولادشهر (کلینیک شبانه روزی فولادشهر):

بهترین سن بارداری در زنان و مردان

بررسی اثرات هورمون های زنانه

۱۰ بیماری شایع رحم در زنان را بشناسید !

شایع‌ترین بیماری‌های زنان کدامند؟

دیدگاه خود را بنویسید