مقایسه استرس با اضطراب | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

بررسی و مقایسه استرس با اضطراب

به نظر می رسد استرس و اضطراب دقیقاً یکسان هستند. اما تفاوت استرس و اضطراب در زمینه های علت شناسی و علامت شناسی کاملا بارز می باشند. اگر شما یا یکی از عزیزانتان استرس یا اضطراب را تجربه می‌کنید، بهتر است درباره هر کدام بیشتر بدانید. در این شرایط نفخ می تواند بر دیافراگم تأثیر بگذارد و باعث تنگی نفس نیز شود. در این مطلب سایت کلینیک شبانه روزی فولادشهر به مقایسه استرس با اضطراب بپردازیم.

طبق گفته انجمن روانشناسی آمریکا، استرس و اضطراب هر دو پاسخ های احساسی بدن هستند. با این حال، استرس معمولاً به دلیل یک محرک خارجی است. این محرک‌ها می‌توانند کوتاه‌مدت باشند (مثلاً یک سخنرانی مهم، آزمون بزرگ یا بحث استرس‌زا). یا، محرک می تواند طولانی مدت باشد (به عنوان مثال، بیکاری یا یک بیماری مزمن). استرس می تواند هم علائم روانی و هم جسمی ایجاد کند. اضطراب می تواند همان علائم روحی و جسمی مانند استرس را ایجاد کند. افراد مبتلا به اضطراب ” نگرانی های مداوم و مفرط دارند که حتی در غیاب یک عامل استرس زا از بین نمی روند.” برای آشنایی بیشتر با استرس و اضطراب به خواندن ادامه دهید.

علل استرس و اضطراب

استرس می تواند حاد یا مزمن باشد. استرس حاد، استرس کوتاه مدت است. به سرعت از بین می رود. ممکن است هنگام مشاجره یا شروع یک کار جدید، استرس شدیدی را تجربه کنید. استرس حاد همچنین می‌تواند به شما در مدیریت یک موقعیت خطرناک کمک کند. ممکن است زمانی ظاهر شود که چیزی جدید یا هیجان‌انگیز مانند چتربازی را امتحان می‌کنید.

استرس مزمن مدت زمان بیشتری نسبت به استرس حاد ادامه دارد. مثال‌هایی از دلایل استرس مزمن، کشمکش‌های مالی یا مشکلات ازدواج است. استرس مزمن می تواند هفته ها یا حتی ماه ها ادامه داشته باشد. اگر استرس مدیریت نشود، می تواند منجر به مشکلات سلامتی یا بیماری شود. علاوه بر عوامل موقعیتی که می تواند باعث استرس شود، یکی دیگر از عوامل خطر فقدان حمایت اجتماعی و عاطفی است.

مطلب پیشنهادی : رابطه نفخ شکم و تنگی نفس

دلایل بروز اضطراب

علت دقیق اضطراب ناشناخته است، اما گمان می رود که به دلیل ترکیبی از عوامل ایجاد شود. این شامل:

عدم تعادل شیمیایی:

استرس شدید یا طولانی مدت می تواند بر تعادل شیمیایی که خلق و خوی شما را کنترل می کند تأثیر بگذارد. استرس زیاد در طولانی مدت می تواند منجر به اضطراب شود.

وراثت:

اضطراب در خانواده ها ایجاد می شود. اگر یکی از والدین شما یا هر دوی آنها اضطراب دارند، ممکن است اضطراب را به ارث ببرید.

محیط:

محیط نیز ممکن است نقش داشته باشد، به خصوص اگر به دلیل وراثت در معرض خطر بالاتری باشید. به عنوان مثال، تجربه یک رویداد آسیب زا ممکن است باعث اضطراب شود، به خصوص اگر خطر بالاتری را به ارث برده باشید.

عوامل خطر برای اضطراب می تواند بر اساس نوع اختلال اضطرابی که وجود دارد متفاوت باشد. با این حال، هم ژنتیک و هم محیط به عنوان عوامل خطر نقش دارند. سایر عوامل خطر عمومی برای اختلالات اضطرابی شامل خجالتی بودن دوران کودکی، قرار گرفتن در معرض استرس یا رویدادهای منفی در سنین پایین و سابقه خانوادگی اضطراب یا سایر شرایط روانی است. همچنین، برخی از شرایط پزشکی می توانند علائم اضطراب مانند مشکلات تیروئید و ضربان قلب نامنظم یا کافئین را ایجاد یا بدتر کنند.

بروز استرس شایع تر است یا اضطراب؟

مطالعه ای که توسط The Harris Poll برای انجمن روانشناسی آمریکا انجام شد نتایج را در ژانویه 2021 گزارش کرد. این نظرسنجی گزارش داد که میانگین سطح استرس از ماه قبل 5.6 بوده است — در مقیاسی از 1 (کم تا بدون استرس) تا 10 (مقدار بسیار زیادی است. استرس). این مطالعه نشان داد که 84 درصد از بزرگسالان حداقل یک احساس مرتبط با استرس طولانی مدت را در دو هفته گذشته احساس کردند، مانند اضطراب، غم و عصبانیت. بیشتر بزرگسالان احساس استرس در مورد مسائلی از جمله آینده کشور، همه‌گیری کووید -19 و ناآرامی‌های سیاسی را به عنوان «منابع مهم استرس در زندگی‌شان» گزارش کردند.

طبق گزارش انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا، اختلالات اضطرابی شایع ترین وضعیت روانی در ایالات متحده است. اختلالات اضطرابی ۴۰ میلیون بزرگسال در ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهد که به معنای ۱۸.۱٪ از جمعیت هر سال است. و اگرچه اختلالات اضطرابی قابل درمان هستند، تنها حدود ۳۷ درصد از افراد مبتلا به اختلال اضطراب تحت درمان قرار می گیرند. اختلالات اضطرابی اغلب با افسردگی رخ می دهد – تقریباً نیمی از افراد مبتلا به افسردگی دارای اختلال اضطرابی نیز هستند.

نفخ شکم و تنگی نفس | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

علائم استرس و اضطراب کدامند؟

استرس می تواند علائم جسمی و روانی را ایجاد کند:

 • فراموشی
 • درد
 • سردرد
 • خستگی
 • تغییر وزن
 • مشکلات جنسی
 • سفتی در فک یا گردن
 • انرژی کم و عدم تمرکز
 • زیاد خوابیدن یا مشکل خوابیدن
 • مصرف الکل یا مواد مخدر (در تلاش برای آرامش)
 • مشکلات معده مانند ناراحتی معده، اسهال یا یبوست

داشتن استرس مزمن می تواند منجر به مشکلات پزشکی دیگری مانند فشار خون بالا، بیماری قلبی، دیابت، چاقی، افسردگی، اضطراب، آکنه، اگزما یا مشکلات قاعدگی شود. استرس همچنین می تواند سایر بیماری ها را بدتر کند.

علائم اضطراب

اضطراب همچنین می تواند علائم جسمی و روانی ایجاد کند. علائم ممکن است بر اساس نوع اضطراب متفاوت باشد. برخی از علائم عمومی ممکن است شامل کابوس‌های شبانه، احساس وحشت، داشتن افکار مضطرب که کنترل آن‌ها سخت است و می‌توانند در طول زمان بدتر شوند و تغییرات رفتاری مانند اجتناب از فعالیت‌های زندگی روزمره باشد. علائم فیزیکی می تواند شامل ضربان قلب سریع یا ضربان قلب تند، تنش عضلانی، درد، سرگیجه، خشکی دهان، سردی یا عرق کردن دست ها، حالت تهوع، بی حسی و سوزن سوزن شدن و تنگی نفس باشد.

استرس و اضطراب چگونه تشخیص داده می شود؟

استرس معمولاً با آزمایش قابل اندازه گیری نیست. می توانید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد علائم و شدت آنها صحبت کنید. با صحبت کردن و همچنین گاهی اوقات از طریق یک پرسشنامه، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند تاثیر استرس بر زندگی شما را درک کند. اگر استرس شما مزمن باشد، ممکن است پزشک در مورد علائم دیگر نیز با شما صحبت کند. به عنوان مثال، اگر استرس مزمن باعث فشار خون بالا شود، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می خواهد هم استرس و هم فشار خون بالا را برطرف کند.

اضطراب

اگر علائم اضطراب دارید، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما می‌تواند شرح حال بگیرد و معاینه فیزیکی انجام دهد. اگرچه هیچ آزمایش آزمایشگاهی برای تشخیص اضطراب وجود ندارد، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است آزمایش های آزمایشگاهی را برای رد سایر شرایط تجویز کند. اگر هیچ نشانه ای از بیماری جسمی وجود نداشته باشد، پزشک شما ممکن است بتواند علائم شما را درمان کند یا ممکن است شما را به یک متخصص سلامت روان، مانند یک مددکار اجتماعی، روانشناس، یا روانپزشک ارجاع دهد.

تشخیص بر اساس علائم شما و نحوه تداخل آنها با زندگی شما و همچنین مشاهده پزشک از رفتار شما است. راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5)منتشر شده توسط انجمن روانپزشکی آمریکا، راهنمای مرجعی است که برای تشخیص شرایط روانی مانند اضطراب استفاده می شود.

 کلینیک شبانه روزی آریا را در اینستاگرام دنبال کنید

انواع مختلفی از اضطراب وجود دارد:

اختلال اضطراب فراگیر (GAD):

افراد مبتلا به GAD نگرانی زیادی در مورد مسائل مختلف مانند خانواده، کار و مدرسه دارند. نگرانی می تواند شدید و پایدار باشد. GAD می تواند باعث بی قراری و مشکل در تمرکز و خواب شود.

اختلال هراس:

اختلال هراس باعث حملات پانیک ناگهانی و بسیار شدید می شود. حمله پانیک می تواند شبیه حمله قلبی باشد، با علائمی مانند تعریق، تپش قلب، درد قفسه سینه و احساس خفگی. افرادی که علائمی مانند حمله قلبی دارند باید فورا به اورژانس مراجعه کنند.

فوبیا

بروز فوبیا یک ترس شدید از یک شی یا موقعیت خاص است که ممکن است باعث شود فرد از موقعیت های روزمره اجتناب کند. فوبیا ممکن است شامل حیوانات، ارتفاع، پرواز یا تزریق باشد.

اختلال اضطراب اجتماعی (SAD):

افراد مبتلا به SAD در مورد موقعیت های اجتماعی احساس نگرانی می کنند و ممکن است از آنها اجتناب کنند.

آگورافوبیا:

افراد مبتلا به آگورافوبیا ترس شدیدی از محیط های خاص مانند فضاهای تنگ، شلوغی، وسایل نقلیه عمومی یا مکان های خارج از خانه دارند. در شرایط شدید، افراد مبتلا به آگورافوبیا ممکن است اصلا نتوانند خانه را ترک کنند.

اختلال اضطراب جدایی:

معمولاً کودکان یا نوجوانانی را که نگران دوری از والدین خود هستند، تحت تأثیر قرار می دهد. آنها نگران هستند که والدینشان صدمه ببینند یا به خانه برنگردند. اختلال استرس پس از سانحه و اختلال وسواس فکری-اجباری از دیگر شرایط سلامت روان هستند که برخی از ویژگی های مشابه اختلالات اضطرابی را به اشتراک می گذارند.