مزایا و عوارض شیارپوش دندانها | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

مزایا و عوارض شیارپوش دندانها چیست؟

قصد داریم تا در این مطلب سایت کلینیک شبانه روزی فولادشهر به بررسی مزایا و عوارض شیارپوش دندانها می پردازیم. با ما همراه باشید.

مزایای شیار پوش کردن دندانها

  • این درمان ساده و موثر است.
  • جلوی پوسیدگی در سطح جونده دندان را می گیرد.
  • ارزان است به خصوص در مقایسه با پر کردن دندان (پس از پوسیدگی) یا ترمیمهای دیگر.

عوارض شیارپوش کردن دندانها

این درمان عوارضی هم ممکن است داشته باشد که عبارتند از:

  • واکنش آلرژی که احتمال آن خیلی کم است.
  • تغییر در تماس دندانها در صورت ضخیم بودن لایه شیارپوش.
  • طول عمر کوتاه در صورتی که درست کار نشده باشد یا مراقب آن نباشید.

مطلب پیشنهادی : درمان های پزشکی رسوبات کلسترول اطراف چشم

مشخص بودن دندانهای شیارپوش شده

رنگ مواد شیارپوش همرنگ دندان و یا شفاف انتخاب می شود. جنس شیارپوش رزین کامپوزیت است و مشابه همان موادی است که برای پر کردن دندانهای جلو یا لمینت کامپوزیت دندانها به کار می رود. همان طور که در تصویر میبینید، موهای مسواک به عمق شیار برخی دندانها نمی رسند و باکتریهای جمع شده در آن محل، میتوانند آزادانه فعالیت کنند و پوسیدگی به وجود بیاورند.

افراد مناسب درمان شیار پوش کردن دندانها

در مواردی دندانپزشک توصیه می کند این کار را انجام بدهید که شیارها یا خلل و فرج زیادی در دندانهایتان وجود دارد و به نظر می رسد دسترسی خوبی برای تمیز کردن آنها ندارید. همه دندانها نیاز به شیارپوش ندارند. برخی از دندانپزشکان این درمان را برای اولین دندان آسیاب بزرگ (مولر اول) توصیه می کنند. این دندان آسیاب همان است که در حدود شش سالگی بیرون می زند. دندانهای عقبی دیگر (دندان آسیاب بزرگ دوم و سوم یا عقل) در حدود سیزده سالگی بیرون می زنند و نیاز به شیار پوش کردن آنها باید همان زمان بررسی شود.

عوامل تأثیرگذار بر پالپ دندان | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

شیار پوش کردن دندانها برای کودکان و بزرگسالان

این درمان برای برخی از کودکان لازم است اما فقط محدود به کودکان نیست. برخی افراد بزرگسال هم که دندانهایشان شیار و سوراخ زیاد یا عمیق دارد بهتر است این کار را انجام بدهند. در صورتی که پیشتر دندان عقبی تان دچار پوسیدگی شده باشد نیز ممکن است دندانپزشک این درمان را توصیه کند تا احتمال پوسیدگی مجدد کاهش یابد.

نحوه مراقبت از دندان شیار پوش شده

دندان شیارپوش شده باید همانند بقیه دندانها مرتبا تمیز شود. اکنون که شیارها صاف شده اند، تمیز کردن آنها راحت تر است و مسواک به همه سطوح این دندان دسترسی دارد.

 کلینیک شبانه روزی آریا را در اینستاگرام دنبال کنید

اقدامات در صورت جدا شدن شیار پوش از دندان

گاهی اوقات شیارپوش جدا می شود. این در عرض شش ماه پس از درمان ممکن است اتفاق بیفتد. اگر متوجه شل شدن یا جدا شدن برخی از سطوح شیارپوش نشوید، پلاک و باکتریها به زیر آن نفوذ می کنند و باعث پوسیدگی می شوند. بنابراین توصیه می شود هر شش ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید تا وضعیت شیار پوش دندان بررسی شود و در صورت کهنه شدن آن، برداشته شده و مجددا شیارپوش انجام شود.

عدم توصیه به شیارپوش برای همه مردم

نیاز به این درمان بستگی به شکل دندانها دارد. اگر چه شیارپوش احتمال پوسیدگی دندان را کم می کند اما بیشتر مردم نیازی به آن ندارند و تنها با حفظ بهداشت دهان و داشتن برنامه غذایی سالم و چکاپ های منظم دندانپزشکی، میتوانند سلامت دندانهای خود را حفظ کنند. اما دندانهایی که شیارهایشان عمیق باشد، تمیز کردن شیارها و حفره های آنها سخت یا غیر ممکن است و نیاز به این درمان دارند.