مراقبت های قبل از تزریق ژل | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

مراقبت های قبل از تزریق ژل

اگرچه تزریق ژل، روشی با حداقل تهاجم است و اجرای آن فقط چند دقیقه زمان می‌برد. اما باز هم به خاطر داشته باشید که باید اقدامات احتیاطی لازم را در روند قبل و بعد از درمان انجام دهید. تزریق سم بوتولونیوم تنها چند دقیقه طول می‌کشد و پس از انجام آن نیازی به استراحت و قطع انجام کارهای روزمره نیست. تنها نکته‌ای که باید رعایت کنید این است که حدود 4 ساعت پس از انجام تزریق، ورزش نکنید و سر خود را بالا نگه دارید. سعی کنید روی ناحیه مورد تزریق یخ نگذارید. با وجود این‌ که انجام چنین کاری رایج است اما پژوهش‌های جدید نشان داده‌اند. که با گذاشتن یخ روی ناحیه موردنظر، میزان جذب سم به درون ماهیچه، کاهش می‌یابد. در واقع اثربخشی تزریق آن کم خواهد شد.

داستان فیلرها متفاوت است. از آن ‌جایی که بیشتر عوارض جانبی تزریق فیلر، کبودی و تورم است. (بخصوص در نواحی حساسی مانند لب)؛ سعی کنید نوبت خود را به گونه‌ای رزرو کنید که حداقل 48 ساعت قبل از رویدادی بزرگ باشد.

 

مراقبت های قبل از تزریق ژل | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

دو هفته قبل از تزریق فیلر اسیدهیالورونیک

توصیه دیگر این است که به مدت دو هفته قبل از تزریق فیلر اسیدهیالورونیک. داروهایی مانند آسپرین، الیو، ادویل، موترین و مکمل‌های روغن ماهی مصرف نکنید.
همه موارد ذکر شده منجر به رقیق شدن خون شده و احتمال بروز کبودی و تورم بیشتر را افزایش می‌دهد. نکته عجیب دیگری هم وجود دارد: هرگز پس از تزریق فیلر، وقت معاینه دندان رزرو نکنید. «هنگامی که دندان‌ها تمیز می‌شوند؛ هزاران باکتری از دهان آزاد شده و وارد گردش خون می‌شوند. فیلر، نوعی ماده کاشتنی و خارجی برای بدن است، در نتیجه با آزاد شدن باکتری‌های اضافی، خطر ابتلا به عفونت افزایش می‌یابد».

مدت زمان اثر تزریق ژل

عوامل مختلفی در دوام اثر تزریق ژل نقش دارند: نوع محصول استفاده‌ شده، میزان ماده تزریقی، ناحیه مورد تزریق. به طور کلی می‌توان گفت که دوام سم بوتولونیوم حدود شش ماه است، اما دوام اثر فیلرهای اسید هیالورونیک از شش تا هجده ماه است. پس اگر نتیجه حاصل از تزریق را دوست داشتید؛ برای ترمیم آن دوباره برنامه‌ریزی کنید. اگر نتیجه حاصل را دوست نداشتید. به یاد داشته باشید. که فیلرهای اسید هیالورونیک برگشت‌پذیر هستند: با تزریق آنزیمی خاص، پس از 24 ساعت ماده تزریقی حل شده و از بین می‌رود.

البته سم بوتولونیوم برگشت‌پذیر نیست. پس راهکار بهتر این است. که در ابتدا میزان کمتری از این ماده را تزریق کنید و در صورت لزوم به میزان ماده تزریقی بیفزایید. «معمولا مشتری‌ها دو هفته پس از انجام تزریق، برای بررسی نتایج و درخواست تزریق بیشتر (در صورت لزوم) به مرکز مراجعه می‌کنند (بدون نیاز به پرداخت هزینه اضافی)».