علل چاقی و افزایش قند خون در افرادی غیردیابتی | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

علل چاقی و افزایش قند خون در افرادی غیردیابتی چیست؟

قند خون بالا با چاقی مرتبط است زیرا سلول های چربی اضافی تعادل گلوکز و انسولین را مختل می کند. سلول‌های چربی اضافی به نام سلول‌های چربی، پروتئین‌های التهابی مانند اینترلوکین‌ها و فاکتور نکروز تومور را آزاد می‌کنند که با فعال کردن فرآیندهایی که توانایی بدن برای تولید و ترشح انسولین را در هنگام بالا رفتن قند خون مختل می‌کند، مقاومت بدن در برابر انسولین را افزایش می‌دهد. در مطلب امروز سایت کلینیک شبانه روزی فولادشهر که برای شما عزیزان گردآوری شده است. به مطالعه و بررسی علل چاقی و افزایش قند خون در افرادی غیردیابتی خواهیم پرداخت.

سلول های چربی اضافی همچنین توانایی حذف گلوکز از خون را کاهش می دهد تا برای انرژی استفاده شود. یا به عنوان گلیکوژن در عضلات اسکلتی ذخیره شود. با چاقی، افزایش لیپیدها یا مولکول های اسید چرب، مسیرهایی را فعال می کند که سیگنال دهی انسولین را در عضلات مختل می کند.

مطلب پیشنهادی برای مطالعه : علل و علائم انواع تومورهای اپیتلیال تخمدان

سواق ژنتیک

سابقه خانوادگی دیابت می تواند خطر ابتلا به هیپرگلیسمی را افزایش دهد. در حالی که دیابت را می توان از طریق عوامل رژیم غذایی و شیوه زندگی پیشگیری کرد، اختلال در حساسیت به انسولین می تواند در خانواده ها ایجاد شود. ممکن است شما را مستعد ابتلا به قند خون بالا کند.

زنان باردار همچنین به دلیل تغییرات هورمونی که بر نحوه متابولیسم گلوکز در بدن تأثیر می‌گذارد، اغلب بین هفته‌های ۲۴ تا ۲۸ بارداری ممکن است به دیابت بارداری مبتلا شوند. تأثیر هورمون‌های بارداری می‌تواند در توانایی انسولین برای حذف گلوکز اضافی از خون اختلال ایجاد کند و باعث بالا ماندن قند خون شود.

علل چاقی و افزایش قند خون در افرادی غیردیابتی | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

داشتن رژیم غذایی نادرست

رژیم غذایی نقش مهمی در ایجاد قند خون بالا دارد. مصرف بیش از حد غذاهای حاوی قند و کربوهیدرات باعث افزایش سطح قند خون پس از خوردن غذا می شود. زیرا غذا به مولکول های گلوکز تجزیه می شود که وارد جریان خون می شود.

در یک فرد سالم، وجود مولکول‌های گلوکز بیشتر در خون به پانکراس سیگنال می‌دهد تا انسولین آزاد کند، که به جذب گلوکز از خون کمک می‌کند. حتی آن را به ماهیچه‌ها و کبد منتقل می‌کند تا برای انرژی و ذخیره‌سازی استفاده شود. با کاهش قند خون، سیگنال‌های لوزالمعده برای ترشح انسولین بیشتر متوقف می‌شود. سطح قند خون باید به سطح پایه ثابت بازگردد.

هنگامی که سطوح قند خون به طور مداوم با مصرف مکرر و بیش از حد قند و کربوهیدرات افزایش می یابد، گلوکز اضافی در جریان خون پانکراس را تحریک می کند تا مقدار زیادی انسولین ترشح کند. با گذشت زمان، بدن به دلیل افزایش مزمن قند خون، پاسخ به انسولین را متوقف می کند. حتی باعث مقاومت به انسولین و بالا نگه داشتن قند خون می شود.

 کلینیک شبانه روزی آریا را در اینستاگرام دنبال کنید

مدیریت یک رژیم غذایی مناسب و متعادل با پروتئین ها، چربی ها و غذاهای غنی از فیبر و در عین حال محدود کردن قند و کربوهیدرات های فرآوری شده و تصفیه شده می تواند به کنترل سطح قند خون کمک کند. مصرف بیش از حد الکل همچنین می تواند با تداخل در توانایی کبد برای تنظیم تولید و آزادسازی گلوکز بر قند خون شما تأثیر بگذارد و بر پاسخ بدن شما به انسولین تأثیر منفی بگذارد.

 افزایش قند خون در افرادی غیردیابتی با عدم تحرک بدنی

کمبود فعالیت بدنی می تواند قند خون شما را افزایش دهد، زیرا ماهیچه های اسکلتی بخش اصلی بدن هستند که از گلوکز برای انرژی استفاده می کنند یا گلوکز اضافی را به عنوان گلیکوژن برای استفاده بعدی ذخیره می کنند. با سطوح کم فعالیت بدنی، ماهیچه ها غیر فعال می شوند و گلوکز را به طور موثر از خون حذف نمی کنند. ورزش منظم می تواند با افزایش نیاز ماهیچه ها به حذف گلوکز از خون برای استفاده برای انرژی، به کاهش سطح قند خون کمک کند.