علل و علائم انواع تومورهای اپیتلیال تخمدان | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

بررسی علل و علائم انواع تومورهای اپیتلیال تخمدان

در مطلب امروز سایت کلینیک شبانه روزی فولادشهر که برای شما عزیزان گردآوری شده است. به مطالعه و بررسی علل و علائم انواع تومورهای اپیتلیال تخمدان خواهیم پرداخت. سرطان تخمدان اپیتلیال به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که سرطان تخمدان سروزی با درجه بالا (HGSOC) شایع‌ترین آن است و بقیه اشکال نادر این بیماری محسوب می‌شوند:

  • کارسینوم های سروزی (درجه بالا و پایین)، از جمله صفاق اولیه و سرطان لوله فالوپ
  • کارسینوم سلول پاک (CCC)
  • اندومتریوئید
  • مخاطی

اپیتلیوم یکی از چهار نوع بافت بدن است (بقیه عضله، عصبی و همبند) و سطوح خارجی اندام ها و رگ های خونی و همچنین سطوح داخلی حفره ها را در بسیاری از اندام های داخلی می پوشاند. اکثر سرطان های تخمدان (تقریباً ۸۵ تا ۹۰٪) در این دسته قرار می گیرند. سرطان تخمدان اپیتلیال، یکی از شایع ترین بدخیمی های زنانه است که ۵۰ درصد از کل موارد در زنان بالای ۶۵ سال رخ می دهد. این سرطان ها بیماری هایی هستند که در آن سلول های بدخیم (سرطانی) در بافت پوشاننده تخمدان، یا پوشش لوله فالوپ یا صفاق (غشای سروزی پوشاننده حفره شکم و لگن و پوشاندن اندام های شکمی) تشکیل می شوند و به آنها کارسینوم می گویند.

مطلب پیشنهادی برای مطالعه : روش های پیشگیری و درمان نارسایی دهانه رحم

سرطان تخمدان سروزی با درجه بالا (HGSOC)

کارسینوم‌های سروزی، به‌عنوان درجه پایین و درجه بالا طبقه‌بندی می‌شوند، که سرطان‌های سروزی با درجه بالا شایع‌ترین نوع سرطان تخمدان هستند. تقریباً 75 درصد سرطان‌های اپیتلیال تخمدان از جمله FTC و PPC در این زیرگروه قرار می‌گیرند.

سرطان تخمدان سروزی با درجه بالا شایع ترین نوع سرطان تهاجمی اپیتلیال تخمدان است (و شامل FTC و PPC می شود) و در 70 درصد مواقع در مراحل پیشرفته (در اینجا به عنوان مرحله III یا مرحله IV تعریف می شود) تشخیص داده می شود. این ممکن است به این دلیل باشد که بسیاری از شایع‌ترین زیرگروه‌های سرطان‌های سروزی با درجه بالا ممکن است از لوله‌های فالوپ منشاء بگیرند و سرطان بعدی در تخمدان‌ها در نتیجه انتشار از یک تومور اولیه در لوله‌های فالوپ است. آنها در مرحله پیشرفته شناسایی می شود. تحقیقات اخیر نشان داده است که سرطان‌های سروزی با درجه بالا که از لوله‌های فالوپ شروع می‌شوند، به طور متوسط ۶.۵ سال طول می‌کشد تا به تخمدان‌ها پیشرفت کنند و سپس به سرعت به مناطق دیگر انتشار پیدا کنند.

این کارسینوم های پیشرفته معمولاً ابتدا به صفاق (پوشش اندام های لگن و شکم) انتشار می یابند. این ممکن است منجر به تجمع مایع در حفره صفاقی (آسیت) و نفخ شکم شود. سرطان های اپیتلیال، لوله فالوپ و صفاق در مراحل اولیه معمولاً علائمی ایجاد نمی کنند. در صورت بروز علائمی مانند نفخ شکم ظاهر می شوند، که در این وضعیت سرطان پیشرفته است. هنگامی که علائم ظاهر می شوند، اغلب ناشناخته می مانند. همین وضعیت منجر به تاخیر در تشخیص می شوند. OCRA و سایر سازمان ها در سراسر جهان تلاش زیادی برای افزایش آگاهی پزشک و بیمار از وقوع این علائم غیر اختصاصی برای تسریع در تشخیص انجام داده اند.

علل و علائم انواع تومورهای اپیتلیال تخمدان | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

علائم و نشانه ها

  • نفخ
  • درد لگن یا شکم
  • علائم ادراری (فوریت یا تکرر)
  • مشکل در خوردن یا احساس سیری سریع
  • سرطان صفاق اولیه (PPC) و سرطان لوله فالوپ (FTC)

سرطان صفاق اولیه (PPC)، سرطان لوله فالوپ (FTC) و سرطان تخمدان اپیتلیال اغلب با هم گروه بندی می شوند زیرا شباهت های زیادی از جمله یک دوره درمانی مشابه دارند. هر دو تشخیص نادر هستند. کارسینوم صفاقی اولیه یک سرطان مرحله پیشرفته است که همیشه در مرحله III-IV تشخیص داده می شود و اغلب افراد بالای 60 سال را مبتلا می کند.

از آنجایی که پوشش صفاقی شکم و سطح تخمدان از همان بافت جنینی ایجاد می‌شود، سلول‌های سرطان صفاق اولیه مشابه شایع‌ترین نوع سلول‌های سرطانی تخمدان هستند. این بدان معناست که در برخی موارد، بیماران مبتلا به سرطان صفاق اولیه واجد شرایط برای آزمایشات بالینی سرطان پیشرفته تخمدان هستند.

کارسینوم سروزی درجه پایین (LGSC)

کارسینوم های سروزی با درجه پایین (LGSC) بیشتر شبیه تومورهای سروزی با پتانسیل بدخیم پایین هستند. آنها کاملاً از کارسینوم های سروزی درجه بالا متمایز می شوند. این یافته تحقیقاتی برخی از محققان را به این فرضیه سوق می دهد که کارسینوم های درجه پایین در واقع تومورهایی با پتانسیل بدخیم پایین هستند که شناسایی نشده اند. بنابراین توسعه یافته تر هستند. این تومورها به ندرت به یک کارسینوم سروزی با درجه بالا تبدیل می شوند.

کارسینوم سلول پاک (CCC)

داده های اخیر نظارت، اپیدمیولوژی و نتایج نهایی (SEER) نشان داد که بروز CCC تخمدان در زنان ساکن در ایالات متحده 4.8٪ در سفیدپوستان، 3.1٪ در سیاه پوستان و 11.1٪ در آسیایی ها است. در ژاپن، شیوع CCC تخمدان بالاتر است، با شیوع تخمینی 25٪ از سرطان های تخمدان اپیتلیال. CCC تقریباً 6 درصد از سرطان های اپیتلیال تخمدان را تشکیل می دهد.

CCC نسبت به سایر سرطان‌های اپیتلیال تخمدان نسبت به شیمی‌درمانی خط مقدم مبتنی بر پلاتین، که رایج‌ترین درمان مورد استفاده است، مقاوم‌تر است. تحقیقات اخیر نشان داده است که CCC نشانگرهای زیستی مولکولی مبتنی بر دارو به طور قابل توجهی متفاوت از HGSC را نشان می دهد. اندومتریوز یک عامل خطر شناخته شده برای کارسینوم سلول شفاف است. اندومتریوز همچنین یک عامل خطر برای تومورهای اندومتریوئید است. صرف نظر از مرحله بیماری، به نظر می رسد این تومورها کمی بهتر از کارسینوم های سروزی به درمان پاسخ می دهند.

 کلینیک شبانه روزی آریا را در اینستاگرام دنبال کنید

کارسینوم موسینوس

سرطان تخمدان مخاطی، نوعی نادر از سرطان اپیتلیال تخمدان است. در حالی که اکثر سرطان های اپیتلیال شباهت های کافی دارند تا به روشی مشابه مورد بررسی قرار گیرند، تشخیص کارسینوم موسینوس اولیه متمایز است و در برخی موارد می تواند از درمان های مختلف بهره مند شود. تومورهای مخاطی معمولاً بزرگ با قطر متوسط ۱۸ تا ۲۰ سانتی متر هستند و تمایل دارند در تخمدان ها محدود بمانند.

تشخیص تومورهای کارسینوم موسینوس اولیه از تومورهای موسینوس متاستاتیک از کولون/رکتوم، آپاندیس، دهانه رحم یا لوزالمعده ممکن است دشوار باشد، اما انجام این کار مهم است تا بتوان مؤثرترین درمان را انجام داد. هنگامی که در مراحل اولیه تشخیص داده می شود، پیش آگهی برای بیماران مبتلا به سرطان موسینوس اولیه بسیار خوب است.