علل و خطرات بارداری بعد از بستن لوله ها | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

علل و خطرات بارداری بعد از بستن لوله ها چیست؟

بارداری بعد از بستن لوله ها تا حدودی امکان پذیر است. تخمین زده می شود که از هر ۲۰۰ زن، ۱ نفر پس از بستن لوله ها باردار می شود. بستن لوله‌ها گزینه ای است برای زنانی که دیگر نمی‌خواهند بچه دار شوند. این روش جراحی سرپایی شامل انسداد یا برش لوله های فالوپ است که از رفتن تخمک آزاد شده از تخمدان به رحم جایی که تخمک معمولاً می تواند بارور شود، جلوگیری می کند. در این مطلب سایت کلینیک شبانه روزی فولادشهر به بررسی علل و خطرات بارداری بعد از بستن لوله ها خواهیم پرداخت.

در حالی که بستن لوله ها در پیشگیری از اکثر بارداری ها موثر است، این امر مطلق نیست. بستن لوله ها می تواند خطر حاملگی خارج از رحم را افزایش دهد. این وضعیتی است که یک تخمک بارور شده به جای رفتن به رحم در لوله های فالوپ لانه گزینی می کند. حاملگی خارج از رحم می تواند به یک وضعیت اورژانسی و خطرناک تبدیل شود. بر همین اساس مهم است که از علائم حاملگی خارج از رحم آگاه باشید.

خطرات بارداری بعد از بستن لوله ها

هنگامی که جراح لوله ها را می بندد، لوله های فالوپ بریده شده، مهر و موم شده یا بسته می شوند. اگر لوله های فالوپ پس از این فرآیند دوباره نسبت به هم رشد کنند، بستن لوله ها می تواند منجر به بارداری شود. یک زن در زمان بستن لوله‌های رحمی هر چه جوان‌تر باشد بیشتر در معرض خطر این اتفاق قرار می گیرد. با توجه به مرکز پزشکی دانشگاه پیتسبورگ، میزان بارداری پس از بستن لوله‌ها عبارتند از:

 • ۵ درصد در زنان کمتر از ۲۸ سال
 • ۲ درصد در زنان بین ۲۸ تا ۳۳ سال
 • ۱ درصد در زنان بالای ۳۴ سال

پس از عمل بستن لوله‌های رحم، یک زن ممکن است متوجه شود که قبلا باردار بوده است. این به این دلیل است که یک تخمک بارور شده ممکن است قبل از عمل در رحم او کاشته شده باشد. به همین دلیل، بسیاری از زنان بلافاصله پس از زایمان یا درست پس از دوره قاعدگی، زمانی که خطر بارداری کمتر است، اقدام به بستن لوله های خود می کنند.

علائم بارداری پس از بستن لوله رحم

اگر لوله فالوپ شما پس از بستن لوله ها دوباره رشد کرده باشند، امکان حاملگی کامل وجود دارد. برخی از زنان نیز ترجیح می‌دهند که جراحی عکس بستن لوله‌ها را انجام دهند. در این جراحی، پزشک لوله‌های فالوپ را دوباره کنار هم قرار می‌دهد. این روش همیشه برای زنانی که می خواهند باردار شوند موثر نیست، اما در مواردی نیز می تواند موثر باشد.

علائم مرتبط با بارداری، عبارتند از:

 • حساسیت سینه
 • ادرار کردن زیاد
 • هوس های غذایی
 • خستگی غیر قابل توضیح
 • حالت تهوع، به خصوص در صبح
 • از دست دادن یک دوره قاعدگی
 • احساس حالت تهوع هنگام فکر کردن به برخی غذاها

اگر فکر می کنید ممکن است باردار باشید، می توانید یک تست بارداری خانگی انجام دهید. اما باید به این موضوع توجه داشته باشید که این آزمایشات به خصوص در اوایل بارداری صد در صد قابل اعتماد نیستند. پزشک شما همچنین می تواند یک آزمایش خون یا سونوگرافی برای تایید بارداری شما انجام دهد.

 

آشنایی با علائم اولیۀ بارداری | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

علائم حاملگی خارج رحم

انجام جراحی لگن یا بستن لوله ها می تواند خطر حاملگی خارج از رحم را افزایش دهد. اگر از دستگاه داخل رحمی (IUD) به عنوان یک روش پیشگیری از بارداری استفاده می کنید، این نیز صادق است.

علائم حاملگی خارج از رحم مشابه حاملگی طبیعی و شامل عدم قاعدگی، حساس شدن پستان ها، تهوع، استفراغ، تکرر ادرار و ناراحتی معده است. همچنین در این نوع بارداری اگر آزمایش بارداری انجام دهید، مثبت می شود. اما تخمک بارور شده در جایی کاشته نمی شود که بتواند رشد کند. در نتیجه بارداری نمی تواند ادامه پیدا کند.

علاوه بر علائم طبیعی بارداری، علائم حاملگی خارج رحم می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • درد لگن
 • درد شکم
 • فشار خون پایین
 • خونریزی خفیف واژینال
 • فشار لگن، به ویژه در هنگام اجابت مزاج

این علائم را نباید نادیده گرفت. حاملگی خارج از رحم می تواند باعث پارگی لوله فالوپ و در نهایت خونریزی داخلی و غش و شوک می شود.

زمان مراجعه به پزشک

اگر علائم زیر را در حاملگی خارج از رحم تجربه کردید، فوراً به دنبال درمان پزشکی باشید، علائمی از جمله:

 • درد شانه
 • خونریزی شدید واژن
 • درد شدید در معده یا لگن
 • احساس سبکی شدید یا بیهوش شدن

اگر پزشک شما در مراحل اولیه تشخیص دهد که حاملگی شما خارج از رحم است، ممکن است دارویی به نام متوترکسات تجویز کند. این دارو می تواند از رشد بیشتر تخمک یا ایجاد خونریزی جلوگیری کند. در واقع پزشک سطح گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) را که هورمونی مرتبط با بارداری است، کنترل می کند.

جراحی برای انسداد لوله های فالوپ

اگر این روش موثر نباشد، ممکن است برای برداشتن بافت به جراحی نیاز باشید. پزشک شما سعی خواهد کرد لوله فالوپ را ترمیم کند. اگر این امکان پذیر نباشد، لوله فالوپ برداشته می شود. پزشکان پارگی لوله فالوپ را با جراحی برای ترمیم یا برداشتن آن درمان می کنند.

اگر خون زیادی از دست داده اید ممکن است به تزریق خون نیاز داشته باشید. پزشک همچنین شما را از نظر علائم عفونت، مانند تب یا مشکل در حفظ فشار خون طبیعی، تحت نظر خواهد داشت. در حالی که بستن لوله ها یک روش پیشگیری از بارداری بسیار موثر است، اما ۱۰۰ درصد مواقع از بارداری محافظت نمی کند.

لازم به ذکر است که این روش در برابر عفونت های مقاربتی محافظت نمی کند. بنابراین استفاده از کاندوم در هر بار رابطه جنسی ضروری است. اگر نگران هستید که بستن لوله های رحمی شما موثر نباشد، با پزشک خود مشورت کنید. اگر عمل خود را در سنین پایین انجام داده اید یا اگر بیش از یک دهه از انجام این عمل می گذرد، ممکن است در معرض خطر کوچک اما جهش یافته بارداری قرار داشته باشید.

شما و همسرتان می توانید از دیگر گزینه های پیشگیری از بارداری برای کاهش خطرات استفاده کنید. اینها می تواند شامل وازکتومی (عقیم سازی مردانه) یا کاندوم باشد.

میزان احتمال بارداری بعد از بستن لوله ها

بستن لوله ها یک روش استریلیزاسیون پزشکی (کنترل بارداری) برای زنان است. با این حال، بارداری پس از بستن لوله ها ممکن است در شرایط بسیار نادری رخ دهد. در طول عمل جراحی، لوله فالوپ بریده شده و سپس بسته می شود، که شانس بسیار کمی برای بارداری آینده باقی می گذارد. با این حال، مانند هر روش دیگر پیشگیری از بارداری، بستن لوله ها ۱۰۰٪ موثر نیست.

بارداری پس از بستن لوله ها در شرایط زیر امکان پذیر است:

 • زن در زمان جراحی باردار باشد.
 • عمل جراحی نادرست انجام شده باشد.
 • لوله‌ها با هم دوباره رشد می‌کنند و راه را برای تخمک‌ها به داخل رحم باز می‌کنند، جایی که در صورت وجود، توسط اسپرم بارور می‌شوند.

 کلینیک شبانه روزی آریا را در اینستاگرام دنبال کنید

برای کاهش شانس بارداری، معمولاً زنان بلافاصله پس از زایمان یا اولین سیکل قاعدگی، لوله‌های رحم را می‌بندند. اگر همه چیز شکست بخورد و همچنان باردار شوید، علائمی مشابه علائم بارداری سالم را تجربه خواهید کرد.

طبق گزارش مرکز پزشکی دانشگاه پیتسبورگ، از هر ۱۰۰۰ زن، ۵ نفر بعد از یک سال و ۱۳ نفر از هر ۱۰۰۰ زن پس از پنج سال پس از این عمل جراحی باردار می شوند. میزان شکست بستن لوله ها در ۱۰ سال ۱.۸۵ درصد برآورد شده است.

همچنین مشخص شده است که حدود یک سوم از حاملگی ها به حاملگی خارج از رحم (حاملگی در داخل لوله فالوپ به جای رحم) به دنبال بستن لوله منجر شده است. زیرا اعتقاد بر این است که حاملگی به طور کلی در دو سال اول پس از عقیم سازی لوله ها اتفاق می افتد.