شناسایی محل های ایجاد تومورهای هامارتوم | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

بررسی محل های ایجاد تومورهای هامارتوم

در ادامه این مقاله از سایت کلینیک شبانه روزی فولادشهر به بررسی محل های ایجاد تومورهای هامارتوم خواهیم پرداخت. هامارتوما می تواند تقریباً در هر نقطه از بدن ایجاد شود. برخی از مناطق رایج تر عبارتند از:

قلب

هامارتوما هایی که روی قلب رشد می کنند می توانند علائم نارسایی قلبی را ایجاد کنند. این شایع ترین تومور قلبی است که در کودکان یافت می شود.

هیپوتالاموس

از آنجایی که هیپوتالاموس در یک فضای بسته در مغز قرار دارد، علائم ناشی از فشار بر ساختارهای مجاور نسبتاً شایع است. برخی از این موارد شامل تشنج، تغییرات شخصیتی و شروع زودرس بلوغ در کودکان هستند.

کلیه ها

هامارتوما ممکن است به طور اتفاقی در مطالعات تصویربرداری از کلیه پیدا شود. اما گاهی اوقات می تواند علائم اختلال عملکرد کلیه را ایجاد کند.

مطلب پیشنهادی : نکات مهم برای عصب کشی دندان کودکان

گردن و سینه

آنهایی که روی گردن رشد کرده اند می توانند باعث تورم شوند و حتی صدای خشن را به شما بدهند. اگر روی قفسه سینه شما رشد کند، ممکن است برخی از مشکلات تنفسی یا سرفه مزمن را تجربه کنید.

پستان

هامارتوم پستانی یک تومور خوش خیم است که در پستان یافت می شود. در حالی که این تومورها می توانند در هر سنی ظاهر شوند، هامارتوم پستانی معمولا در زنان ۳۵ سال و بالاتر بروز می کند. معمولاً به طور تصادفی یافت می شوند، می توانند به اندازه های بزرگ رشد کنند و باعث بدشکلی سینه شوند. هامارتوم پستان نیز می تواند باعث تورم شود.

بهترین کلینیک شبانه روزی فولادشهر, چشم پزشکی فولادشهر, درمانگاه شبانه روزی آریا فولادشهر, کاربرد های مختلف مزوتراپی, کلینیک پوست و مو آریا, کلینیک شبانه روزی فولادشهر, متخصص پوست و مو فولادشهر, متخصص زنان و زایمان در فولادشهر

مغز

هامارتوم روی مغز می تواند باعث تغییرات رفتاری و خلقی شود . اگر آنها روی هیپوتالاموس رشد کنند – بخشی از مغز که بسیاری از عملکردهای بدن شما را کنترل می کند – ممکن است تشنج های صرعی را تجربه کنید. این وضعیت یک علامت رایج تشنج است که به صورت یک خنده غیرقابل کنترل پنهان شده است. هامارتوم های هیپوتالاموس همچنین می توانند باعث بلوغ زودرس شوند.

پوست

هامارتوما می تواند در هر نقطه از پوست رشد کند. هامارتوم ها ممکن است در هر جایی از پوست ایجاد شوند، اما به ویژه در صورت، لب ها و گردن شایع هستند.

طحال

هامارتوم طحال، اگرچه نادر است، اما در زنان بیشتر از مردان علائم ایجاد می کند. هامارتوماهای یافت شده در طحال می توانند باعث درد و ناراحتی در ناحیه شکم شوند.

ریه ها

هامارتوم های ریوی (ریه) شایع ترین نوع تومور خوش خیم ریه هستند. معمولاً هنگامی که رادیوگرافی قفسه سینه یا سی تی اسکن به دلایل دیگری انجام می شود، به طور تصادفی یافت می شوند. اگر آنها در نزدیکی راه هوایی ایجاد شوند، ممکن است باعث انسداد و نهایتا منجر به پنومونی و برونشکتازی شود.

هامارتوم ریه که به آن هامارتوم ریوی نیز گفته می شود، شایع ترین تومورهای خوش خیم ریه هستند. این می تواند باعث مشکلات تنفسی شود و ممکن است باعث ایجاد ذات الریه شود. در موارد شدیدتر، ممکن است خون سرفه کنید یا بافت ریه شما فرو بریزد.

 کلینیک شبانه روزی آریا را در اینستاگرام دنبال کنید

همانطور که در بالا ذکر شد، هامارتوم های ریوی شایع ترین تومورهای خوش خیم هستند که در ریه ها یافت می شوند و اغلب به طور تصادفی هنگامی که تصویربرداری از قفسه سینه به دلایل دیگری انجام می شود، کشف می شوند. با افزایش استفاده از غربالگری سی تی برای سرطان ریه در افراد در معرض خطر، این احتمال وجود دارد که در آینده افراد بیشتری با هامارتوم تشخیص داده شوند.

در حال حاضر، هامارتوم ها سومین علت شایع ندول های ریوی منفرد در ریه هستند. اگر اخیراً غربالگری سی‌تی را انجام داده‌اید و ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما در نظر دارد که ممکن است یک تومور خوش‌خیم مانند هامارتوم داشته باشید، در مورد اینکه وقتی یک ندول در غربالگری دارید چه اتفاقی می‌افتد و احتمال سرطان بودن آن را بدانید.

تشخیص هامارتوما از سرطان ها دشوار است، اما دارای برخی ویژگی ها هستند که آنها را متمایز می کند. توصیف ” کلسیفیکاسیون پاپ کورن” (به معنای تصاویری که در سی تی اسکن شبیه ذرت بوداده هستند) تقریباً روش تشخیصی آنهاست. اکثر این تومورها کمتر از چهار سانتی متر (دو اینچ) قطر دارند.