کاهش درد ارتودنسی | کلینیک شبانه روزی فولادشهر | درمانگاه شبانه روزی آریا فولاد شهر

برای اینکه بتوانید این درد و ناراحتی را کاهش دهید، می توانید راهکار های زیر را انجام دهید:

1. داروهای مسکن: برای کاهش درد ارتودنسی خود می توانید با مشورت ارتودنتیست خود از دارو های مسکن استفاده داشته باشید.

2. کمپرس یخ: کمپرس یخ می تواند با کاهش التهاب دهان را بی حس کرده و باعث کاهش درد شود. برای این کار کمپرس یخ را در ناحیه خارجی دهان خود قرار دهید تا درد ارتودنسی کاهش یابد.

3. خوردن آب یخ: در صورتی که نمی توانید از کمپرس یخ استفاده کنید، نوشیدن آب یخ نیز می تواند برای کاهش درد کمک دهنده باشد.

4. دارو های بی حسی دهان: یکی دیگر از روش هایی که به منظور کاهش درد ارتودنسی مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده از دارو های بی حسی دهان است. برای استفاده ازاین دارو ها مانند Orajel می توانید به کمک پنبه و یا انگشت خود این دارو را روی دندان و یا لثه خود بمالید. این دارو ها با کاهش حساسیت دندان و لثه ها می توانند منجر به کاهش درد ارتودنسی شوند.

جهت ارتباط با کلینیک شبانه روزی فولادشهر ، اینجا کلیک کنید.

5. موم ارتودنسی: موم ارتودنسی برای محافظت از بافت نرم داخل دهان یک محصول بسیار مناسب می باشد. احتمال دارد تا قسمت هایی از براکت ها و یا سیم ارتودنسی موجب زخم و یا خراشی در محیط داخلی دهان شود. شما می توانید موم ارتودنسی را روی براکت ها و یا بخشی از دستگاه ارتودنسی که سبب درد شما شده است، قرار دهید. موم های ارتودنسی کاملا غیر سمی بوده و هیچگونه خطری برای شما نخواهد داشت. فقط باید حواس خود را جمع کنید تا موم ارتودنسی را در هنگام مسواک زدن و یا غذا خوردن از دهان خود خارج کنید.

6. آب نمک: راهکار دیگری که می توانید برای کاهش درد و همچنین بهبود زخم های دهان خود از آن استفاده داشته باشید، شستن دهان با آب نمک است.

7. ماساژ لثه: می توانید لثه های خود را با انگشت به آرامی ماساژ دهید تا به کاهش درد ارتودنسی شما کمک کند. در صورتی که این کار را به کمک یک تکه یخ انجام دهید، علاوه بر اینکه به کاهش درد خود کمک کردید، می توانید التهاب و تورم را نیزکاهش دهید.

کاهش درد ارتودنسی | کلینیک شبانه روزی فولادشهر | درمانگاه شبانه روزی آریا فولاد شهر

صفحه ی رسمی اینستاگرام کلینیک شبانه روزی فولادشهر را مشاهده نمایید.

آیا درد ارتودنسی یک نشانه بد در روند درمان محسوب می شود؟

به طور کلی تنظیم براکت ها تا حدودی درد و ناراحتی به همراه دارد. با این حال شاید برخی از افراد این درد را نداشته باشند و برخی دیگر این درد را تجربه کنند.

آیا درد ارتودنسی دندان در زندگی روزمره تاثیرگذار است؟

درد ارتودنسی می تواند تاثیرات مستقیمی در روند زندگی روزمره داشته باشد. به طور معمول بیمارانی که تحت درمان ارتودنسی قرار می گیرند، در غذا خوردن آن ها محدودیت هایی ایجاد می شود. این افراد تا حدودی تغییراتی را در رژیم غذایی خود ایجاد کرده و تا مدتی از مصرف مواد غذایی سفت پرهیز می کنند. در واقع احساس درد بسیار طبیعی بوده و تمام افرادی که قصد انجام درمان را دارند، باید آن را تحمل کرده و بپذیرند. می توان گفت برخی از افراد احساس درد نکرده و برخی دیگر از افراد آن را تجربه می کنند. احساس درد در درمان ارتودنسی به معنای حرکت دندان ها به سمت موقعیت برنامه ریزی شده و تعیین شده توسط ارتودنتیست می باشد.

آیا می توان به دلیل درد ارتودنسی دندان از مسواک زدن صرف نظر نمود؟

به طور کلی این نکته را در نظر داشته باشید که به هیچ دلیلی نباید در رعایت بهداشت دهان و دندان خود سهل انگاری کنید. درست است که در روز های ابتدایی نصب براکت ها، نمی توانید به راحتی مسواک بزنید، اما عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند آسیب های بیشتری را برای شما به همراه بیاورد و عفونت لثه و دیگر بیماری های دهان و دندان را برای شما ایجاد نماید.

آیا میزان درد ارتودنسی دندان در همه بیماران به یک اندازه می باشد؟

خیر. نمی توان گفت که به طور قطعی درد ارتودنسی در همه بیماران به یک اندازه می باشد. هر فرد آستانه تحمل درد متفاوتی با بیمار دیگر دارد و به طور کلی می توان گفت که مواردی مانند سن، میزان فشار اعمال شده بر روی دندان ها، آستانه تحمل درد برای هر فرد و موارد دیگری بستگی دارد.

اگر درد دندان کودکم بیش از چند روز طول کشید، چه اقدامی را باید انجام دهم؟

اگر نگران درد بیش از حد کودک خود بعد از ارتودنسی می باشید، بهتر است تا به کلینیک ارتودنسی مراجعه نمایید. در این شرایط ارتودنتیست برای رفع نگرانی شما بررسی های لازم را انجام داده و اگر لازم باشد، این بررسی را به کمک تصویر برداری اشعه ایکس انجام می دهد. معمولا او در روز های ابتدایی دارو های مسکن را برای کاهش درد تجویز می کند. همچنین اگر براکت ها سبب زخم در بافت دهان کودک شما شد، می توانید موم ارتودنسی را روی براکت ها قرار دهید.

صفحه ی رسمی اینستاگرام کلینیک شبانه روزی فولادشهر را مشاهده نمایید.

جهت ارتباط با کلینیک شبانه روزی فولادشهر ، اینجا کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی کلینیک آریا فولادشهر (کلینیک شبانه روزی فولادشهر):

آیا ارتودنسی درد دارد؟

با اصلاح طرح لبخند دندان بیشتر آشنا شوید.

مزیت های ارتودنسی ژله‌ ای دندان

پیشگیری از پوسیدگی دندان در طول ارتودنسی

مزایا و عوارض شیارپوش دندانها

دیدگاه خود را بنویسید