روش های مختلف درمان کور رنگی | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

بررسی روش های مختلف درمان کور رنگی

افرادی که به دلیل بیماری یا جراحت به یکی از انواع کوررنگی مبتلا شده‌اند. ممکن است بتوانند بینایی خود را با رسیدگی به شرایط زمینه‌ای بهبود بخشند. اما هر مورد منحصر به فرد است. برای افرادی که با کمبود دید رنگی متولد می شوند، گزینه های درمانی بسیار مبهم تر است. برای درمان واقعی کوررنگی، علم نیاز به پیشرفت های قابل توجهی در ژن درمانی دارد. قصد داریم در مطلب امروز سایت کلینیک شبانه روزی فولادشهر به بررسی روش های مختلف درمان کور رنگی بپردازیم.

تاکنون، برخی تحقیقات امیدوارکننده به درمان موفقیت آمیز در سگ، موش و گوسفند منجر شده است. یک مطالعه در دانشگاه واشنگتن حتی از ژن درمانی برای درمان موفقیت آمیز میمون های کوررنگ قرمز-سبز استفاده کرده است. با این حال، آزمایشات روی افراد انسانی هنوز آغاز نشده است.

گفته می‌شود، برخی از محصولات مانند عینک‌های کوررنگی یا عینک‌های کوررنگی وجود دارند که ممکن است به کوررنگی کمک کنند. در سال ۲۰۱۰ عینکی به نام عینک EnChroma به بازار آمد. ویدئوهای تبلیغاتی افراد کوررنگی را نشان می‌دهند که عینک را به چشم می‌زنند و برای اولین بار دنیا را تمام رنگی می‌بینند. اما به مصرف‌کنندگان هشدار داده می‌شود که توجه داشته باشند که EnChroma واقعاً می‌تواند به چه نوع کوررنگی رسیدگی کند.

هیچ وسیله جانبی نمی تواند کوررنگی را برطرف کند. کاری که عینک EnChroma انجام می دهد افزایش کنتراست رنگ است. برخی از افراد دریافته‌اند که استفاده از عینک می‌تواند تفاوت چشمگیری در بینایی آنها ایجاد کند، اما این تأثیر هزینه دارد. قیمت عینک های EnChroma بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ دلار است. لازم به ذکر است که حداقل یک مطالعه نشان داد که عینک های EnChroma موثرتر از عینک های شکاری ارزان قیمت با کنتراست بالا نیستند.

مطلب پیشنهادی : دلایل بروز آکنه در بزرگسالان چیست؟

درمان با تکنولوژی بالا

اپلیکیشن‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانند به افراد نابینا کمک کنند تا کمی راحت‌تر در جهان حرکت کنند. اپلیکیشنی به نام Color Blind Pal قصد دارد به افراد مبتلا به کوررنگی کمک کند تا رنگ های روی صفحه نمایش خود را واضح تر ببینند. این شامل ویژگی هایی است که رنگ ها را توصیف می کند، مانند “صورتی” و همچنین اشباع، رنگ و ارزش. می تواند رنگ ها را برای کمک به تمایز جدا کند. حتی می‌تواند یک الگوی (راه راه‌ها) را روی یک رنگ مشخص بپوشاند.

برنامه Dalton Lens به طور خاص با هدف کمک به افراد کوررنگ در تفسیر نمودارها و نمودارها طراحی شده است. با قرار دادن ماوس روی یک رنگ، خواننده توضیحاتی از رنگ دریافت می کند. فیلترهای رنگی را می توان برای کمک به تمایز بین رنگ هایی که ممکن است مشابه به نظر برسند استفاده کرد.

اپلیکیشن Sim Daltonism به افراد غیر کوررنگ اجازه می دهد تا تصاویر را از طریق فیلتر اختلالات بینایی مختلف ببینند. کنجکاو هستید که مطب شما برای کسانی که دوترانوپیا دارند چگونه است؟ شما می توانید آن را تنها با چند کلیک مشاهده کنید. در حالی که این برنامه مستقیماً برای استفاده توسط افرادی با تفاوت بینایی رنگی در نظر گرفته نشده است، اما این برنامه به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا وب سایت هایی را طراحی کنند که هنوز هم برای افراد بدون محدوده طبیعی دید رنگ قابل مشاهده و درک باشد. این یک ابزار عالی برای ارزیابی نوع اقامتی است که می تواند برای افراد مبتلا به کوررنگی در محل کار در نظر گرفته شود.

چالش های افراد کور رنگ در محل کار

به طور کلی، افراد با تفاوت‌های بینایی رنگی می‌توانند زندگی کاملاً عادی داشته باشند، اما برخی از حرفه‌ها هستند که بدون توانایی تشخیص رنگ‌های مختلف ممکن است چالش‌برانگیز یا کاملاً خطرناک باشند. برخی از مشاغل در صنایع نظامی، پلیس، آتش نشانی یا هوانوردی به دلیل اهمیت سیگنال های رنگی و نشانه های خطر معمولاً برای افراد کوررنگ گزینه ای نیستند. تکنسین های بیمارستانی و داروسازان نیز به برچسب های مهم و رنگی وابسته هستند. نقاشان، تولیدکنندگان پارچه، طراحان داخلی و حرفه‌ای‌های مد با چالش‌های ذاتی در خط کار خود مواجه خواهند شد، اما ممکن است بتوانند راه‌هایی برای مدیریت تفاوت‌های بینش خود بیابند.

حتی برای افرادی که برای انجام کار خود به رنگ متکی نیستند. احتمالاً در محل کار چالش هایی وجود خواهد داشت. با توجه به پذیرش فرهنگی ما از سبز به عنوان شاخص “خوب” و قرمز به عنوان “بد”، بسیاری از علائم تمایل به استفاده از این دوگانگی دارند. با این حال، این دقیقاً همان دو رنگی است که اکثر افراد کور رنگی نمی توانند آن ها را ببینند. کارفرمایان باید در نظر داشته باشند که ۱۰ درصد از نیروی کار آنها احتمالاً کور رنگ هستند و سعی می کنند تابلوهای خود را واضح و برای همه راحت بخوانند.

بسیاری از تست های کور رنگ را می توان به صورت آنلاین پیدا کرد. از آنجایی که نمایش دقیق رنگ برای دقت هر تست کور رنگ ضروری است. نتایج آزمایش‌های غربالگری بینایی رنگ آنلاین مشکوک هستند. برای دقیق ترین نتایج، به چشم پزشک خود مراجعه کنید تا آزمایش کوررنگی را انجام دهد که توسط یک متخصص آموزش دیده با استفاده از مواد تست استاندارد تحت نور مناسب انجام می شود.

 کلینیک شبانه روزی آریا را در اینستاگرام دنبال کنید

افرادی که باید تست کوررنگی انجام دهند:

هر فردی باید حداقل یک بار در طول زندگی خود تست کوررنگی بدهد. تست های غربالگری کور رنگ به ویژه برای کودکان خردسال مهم است. این به این دلیل است که برخی از وظایف یادگیری در مدرسه ممکن است شامل تشخیص رنگ یا تطبیق باشد. برای بزرگسالان، درک رنگ عالی برای موقعیت های فنی و تولیدی خاص مورد نیاز است. این برای هر کسی که به حرفه ای نیاز دارد که به دید رنگی کامل نیاز دارد، مهم تر است. مثالها عبارتند از:

  • هنرمند تجاری
  • حرفه ای بازاریابی
  • طراح
  • متخصص برق

اگرچه هیچ درمانی برای کوررنگی وجود ندارد، انجام آزمایش کور رنگ برای غربالگری این بیماری بسیار مفید است. تست‌های کور رنگی می‌توانند شما را از مشکلات بینایی رنگ آگاه کنند تا بتوانید اقدامات مناسبی برای جبران کوررنگی خود انجام دهید. در برخی موارد، عینک های کور رنگی خاص می توانند به افراد مبتلا به کوررنگی کمک کنند تا رنگ ها را با دقت بیشتری ببینند.

دیدگاه خود را بنویسید