روش های درمان نزدیک بینی چشم | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

روش های درمان نزدیک بینی چشم

عینک یا لنز تماسی می‌توانند نزدیک بینی را در کودکان و بزرگسالان اصلاح کنند. فقط برای بزرگسالان، انواع مختلفی از جراحی‌های انکساری وجود دارد که می‌تواند نزدیک بینی را نیز اصلاح کند. امروز همراه با متخصص چشم پزشکی کلینیک شبانه روزی فولادشهر به بررسی بیشتر درمان های نزدیک بینی چشم میپردازیم.

عینک :

محبوب‌ترین روش تصحیح نزدیک بینی برای اکثر افراد است. بسته به میزان اصلاح بینایی مورد نیاز، هر روز، یا فقط برای مواردی که به بینایی نیاز است، از عینک استفاده خواهید کرد. فقط ممکن است برای رانندگی به عینک نیاز داشته باشید. برخی از کودکان مبتلا به نزدیک بینی ممکن است فقط برای بازی، تماشای فیلم یا مشاهده تخته سیاه به عینک نیاز داشته باشند. برخی از افراد ممکن است برای دیدن واضح نیاز به استفاده مداوم از عینک داشته باشند. لنزهای تک دید باعث واضح‌تر شدن دید از راه دور می‌شوند. اما بیماران بالای ۴۰ سال که نزدیک بینی دارند، برای دیدن واضح و نزدیک یا دور ممکن است به لنز دو کانونی یا پیشرونده احتیاج داشته باشند.

لنزهای تماسی:

نقطه ضعف احتمالی این لنزها این است که برای تمیز کردن نیاز به مراقبت بیشتری دارند. از ارائه دهنده خود بپرسید کدام نوع لنز، برای نزدیک بینی و سایر عیوب انکساری مناسب است.

Ortho-k یا CRT :

برخی از افراد مبتلا به نزدیک بینی خفیف ممکن است کاندیدای لنزهای تماسی انکساری قرنیه ای به طور موقت شوند. این لنزها برای تغییر شکل موقت قرنیه در هنگام خواب، استفاده می‌شوند. به اندازه ای که بتوانید فعالیت های روزانه خود را انجام دهند.

روش های درمان نزدیک بینی چشم | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

لیزیک:

یک روش کراتومیلوزیس درجا به کمک لیزر است. رایج‌ترین جراحی برای اصلاح نزدیک بینی این روش است. در لیزیک، چشم پزشک با استفاده از لیزر یک فلپ را از طریق قسمت بالای قرنیه برش می‌دهد، بافت داخلی قرنیه را تغییر شکل می‌دهد و سپس فلپ را دوباره سرجای خود قرار می‌دهد.

LASEK:

یک روش کراتکتومی ساب اپیتلیال به کمک لیزر است. در روش LASEK، چشم پزشک  با استفاده از لیزر فلپ را فقط از طریق لایه بالایی (اپیتلیوم) قرنیه برش می‌دهد، لایه‌های خارجی را دوباره شکل می‌دهد و سپس فلپ را می‌بندد.

PRK:

به اختصار کراتکتومی فوتورفراکتیو، نوعی جراحی لیزر چشم است. برای اصلاح نزدیک بینی خفیف یا متوسط استفاده می‌شود. همچنین ممکن است برای اصلاح دور بینی و یا آستیگماتیسم نیز استفاده شود. در روش PRK، چشم پزشک، از لیزر برای تغییر شکل سطح قرنیه استفاده می‌کند. به این صورت که آن را صاف کرده و به اشعه‌های نور اجازه می‌دهد تا بر روی شبکیه تمرکز کند. برخلاف لیزیک، چشم پزشک فلپ را برش نمی‌دهد. PRK در بیماران دارای قرنیه‌ای لاغرتر یا دارای سطح خشن، ترجیح داده می‌شود، زیرا بافت قرنیه را کمتر از عمل جراحی لیزیک مختل می‌کند.

لنزهای داخل چشمی فکیک:

برای بیمارانی که نزدیک بینی بالا دارند و یا قرنیه چشم آنها بسیار نازک است، یک گزینه‌ی مناسب است. لنزهای داخل چشمی فاکیک درست در مقابل لنز طبیعی در داخل چشم قرار می‌گیرند.

کاشت لنز داخل چشمی:

به چشم پزشک این امکان را می‌دهد تا با جراحی لنز جدیدی را در چشم قرار دهد و جایگزین عدسی طبیعی شود. این روش قبل از ایجاد آب مروارید انجام می‌شود.

بینایی درمانی:

اگر نزدیک بینی شما ناشی از اسپاسم عضلات متمرکز باشد، بینایی درمانی گزینه‌ای مناسب است. شما می‌توانید با تمرینات چشم، عضلات را تقویت کرده و تمرکز خود را بهبود ببخشید.