روش های درمانی کیست های عملکردی تخمدان | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

بررسی روش های درمانی کیست های عملکردی تخمدان

در مقاله امروز سایت کلینیک شبانه روزی فولادشهر به بررسی روش های درمانی کیست های عملکردی تخمدان خواهیم پرداخت. اکثر کیست های تخمدان عملکردی بی ضرر هستند، علائمی ایجاد نمی کنند و بدون درمان از بین می روند. در صورت نیاز به درمان، اهداف درمانی عبارتند از:

درمان اولیه

از آنجایی که کیست‌های عملکردی تخمدان معمولاً بدون درمان از بین می‌روند، پزشک ممکن است یک دوره مشاهده بدون درمان را توصیه کند تا ببیند آیا کیست تخمدان شما بهتر می‌شود یا خود به خود از بین می‌رود. پزشک شما در عرض ۱ تا ۲ ماه یک معاینه لگنی دیگر انجام می دهد تا ببیند آیا کیست تغییر کرده است یا خیر.

اگر کیست تخمدان از بین نرفت، پزشک ممکن است بخواهد آزمایش‌های بیشتری انجام دهد تا مطمئن شود که علائم شما ناشی از نوع دیگری از رشد تخمدان نیست. درمان خانگی با گرما و داروهای مسکن اغلب می تواند علائم آزاردهنده را در این دوران تسکین دهد.

مطلب پیشنهادی : آشنایی با شایع ترین علائم عفونت ریه

درمان مداوم

کیست تخمدان عملکردی که از بین نمی‌رود، ظاهری غیرعادی در سونوگرافی دارد یا علائمی ایجاد می‌کند، ممکن است نیاز به درمان با دارو یا جراحی داشته باشد. پزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند که قرص های ضد بارداری را برای چند ماه امتحان کنید تا از تشکیل کیست های بیشتر جلوگیری کنید. برداشتن کیست (سیستکتومی) از طریق یک برش کوچک (لاپاراسکوپی) ممکن است در صورتی که یک کیست عملکردی دردناک تخمدان علیرغم درمان پزشکی از بین نرود، ممکن است مورد نیاز باشد. اگر کیست در سونوگرافی ظاهر غیرعادی داشته باشد یا سایر عوامل خطر سرطان تخمدان را داشته باشید، پزشک ممکن است به جای استفاده از لاپاراسکوپی، برداشتن کیست را از طریق یک برش بزرگتر شکمی (لاپاراتومی) توصیه کند.

روش تشخیص کیست های عملکردی تخمدان | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

کیست بعد از یائسگی، خطر ابتلا به سرطان تخمدان افزایش می یابد. به همین دلیل است که تمام رشدهای تخمدان یائسه به دقت از نظر علائم سرطان بررسی می شوند. هنگامی که هر نوع کیست بعد از یائسگی روی تخمدان ایجاد می شود، برخی از پزشکان برداشتن تخمدان ها (اووفورکتومی) را توصیه می کنند.

اما به نظر می رسد روند پزشکی در حال دور شدن از جراحی برای کیست های کوچک و ساده در زنان یائسه است. در ۵ سال پس از یائسگی، برخی از زنان همچنان کیست تخمدان عملکردی دارند. برخی از کیست های تخمدان پس از یائسگی، به نام کیست های تک حلقه ای، که دارای دیواره های نازک و یک محفظه هستند، به ندرت با سرطان مرتبط هستند.

تسکین علائم درد یا فشار لگن

جلوگیری از ایجاد کیست های بیشتر با جلوگیری از تخمک گذاری (اگر عود مشکل باشد). درمان با قرص های ضد بارداری از تخمک گذاری جلوگیری می کند.

 کلینیک شبانه روزی آریا را در اینستاگرام دنبال کنید

درمان خانگی کیست عملکردی تخمدان

در صورت تخمک گذاری نمی توان از کیست های عملکردی تخمدان جلوگیری کرد. هر چیزی که تخمک گذاری را کمتر کند، احتمال ایجاد کیست تخمدان را کاهش می دهد. قرص های ضد بارداری، بارداری و شیردهی در ۶ ماه اول پس از تولد از تخمک گذاری جلوگیری می کند. زمانی که یائسگی کامل شد، تخمک گذاری متوقف می شود.

درمان خانگی می تواند به تسکین ناراحتی کیست های عملکردی تخمدان کمک کند. برخی از راهکار ها، عبارتند از:

  • به محض اینکه هوس ادرار کردید مثانه خود را خالی کنید.
  • از گرما، مانند بطری آب گرم، پد گرم کننده یا حمام گرم برای شل کردن عضلات منقبض و تسکین گرفتگی استفاده کنید.
  • از یبوست پیشگیری کنید. یبوست باعث ایجاد یا درمان کیست تخمدان نمی شود، اما ممکن است ناراحتی لگن شما را بیشتر کند.
  • دمنوش های گیاهی مانند بابونه، نعناع، تمشک و شاه توت ممکن است به تسکین ماهیچه های پرتنش و خلق و خوی مضطرب کمک کنند.