روش های درمانی شپش و شوره سر | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

بررسی روش های درمانی شپش و شوره سر

اکثر موارد شپش و شوره سر را می توان با موفقیت در خانه درمان کرد. به طور کلی شپش ها را معمولاً می توان در خانه با شامپوهای دارویی بدون نسخه طبق دستورالعمل بسته درمان کرد. مهم است که موها را نیز با دقت شانه کنید. جوش ها معمولاً در سطح پوست سر یافت می شوند. حفره هایی که در پایین تر از ساقه مو یافت می شوند معمولاً زنده نیستند و به شپش تبدیل نمی شوند. قصد داریم در مطلب امروز سایت کلینیک شبانه روزی فولادشهر به بررسی روش های درمانی شپش و شوره سر بپردازیم.

اگر در حال درمان شپش کودک خود هستید، ابتدا با پزشک اطفال خود تماس بگیرید تا در مورد مقدار مناسب شامپو و دفعات استفاده از آن صحبت کنید. این اغلب بر اساس سن و وزن آنها است. برخی از درمان های خانگی رایج برای درمان شپش شامل پوشاندن پوست سر با مواد غذایی سنگین و روغنی مانند سس مایونز، روغن زیتون، کره یا مارگارین به عنوان راهی برای خفه کردن شپش است. این درمان ها موثر نبوده و توصیه نمی شود.

نکات مهمی که باید رعایت کنید:

از استفاده از نرم کننده در موها تا زمانی که کاملاً عاری از شپش و شپش نیست، خودداری کنید. نرم کننده می تواند به عنوان مانعی عمل کند که شامپوی دارویی را از چسبیدن و درمان ساقه مو جلوگیری می کند.

از آنجایی که شپش برای زنده ماندن به میزبان انسانی نیاز دارد. هر وسیله ای که می تواند آنها را به میزبان جدید منتقل کند، بشویید. این شامل لباس، ملافه، حیوانات عروسکی، کلاه و هر چیز دیگری است که با سر فرد تماس داشته باشد. CDC توصیه می کند که همه اقلام را در آب داغ بیش از 130 درجه فارنهایت بشویید تا هم شپش و هم شپش را از بین ببرید. سپس اقلام باید در گرم ترین حالت در خشک کن خشک شوند. هر قسمتی را که فرد مبتلا به شپش در آن خوابیده است، مانند فرش و مبلمان، جاروبرقی بکشید. اقلامی که قابل شستشو یا جاروبرقی نیستند باید به مدت دو هفته در یک کیسه پلاستیکی بسته شوند.

اگر درمان‌های بدون نسخه مؤثر نبودند، به پزشک خود مراجعه کنید. این امکان وجود دارد که شپش در برابر درمان بدون نسخه مقاوم باشد و شما نیاز به یک داروی تجویزی داشته باشید. بخش بهداشت محلی شما نیز ممکن است بتواند کمک کند. همیشه نمی توان از ابتلا به شپش جلوگیری کرد، اما می توانید با انجام اقدامات احتیاطی احتمال ابتلا به آن را کاهش دهید. فرزندان خود را از تماس مو به مو در حین بازی با دوستان خود منع کنید و از استفاده مشترک برس مو یا کلاه خودداری کنید.

مطلب پیشنهادی : روش های مختلف درمان کور رنگی

روش های هوشمندانه جهت جلوگیری از ابتلای کودکان به شپش سر

شوره سر را می توان در خانه با شامپوهای بدون نسخه نیز درمان کرد. با شامپو زدن دو بار در هفته با شامپوی ضد شوره شروع کنید. در تماس نگه داشتن شامپوهای شوره سر با موهایتان به مدت پنج تا ۱۰ دقیقه موثرترین کار است. به طور کلی شستشوی مکرر موها نیز به شوره سر کمک می کند.

در مورد شامپوهای شوره سر که حاوی قطران هستند احتیاط کنید زیرا می توانند پوست سر شما را نسبت به آفتاب حساس تر کنند. قطران همچنین می تواند موهای بلوند یا سفید را پس از درمان تغییر رنگ دهد.اگر استفاده از شامپوی ضد شوره هیچ تسکینی ایجاد نمی کند، به متخصص پوست مراجعه کنید. گاهی اوقات شوره سر ناشی از عفونت قارچی است که برای درمان آن نیاز به یک ضد قارچ دارد.

تفاوت علل بروز شپش و شوره سر چیست؟ | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

برخی از بیماری های خودایمنی مانند پسوریازیس یا اگزما می توانند به صورت شوره سر ظاهر شوند، اما نیاز به درمان تخصصی تری دارند. متخصص پوست شما می‌تواند به شما در تعیین علت پوسته پوسته شدن و همچنین بهترین راه برای درمان آن کمک کند.

شپش در مقابل شوره سر

به طور کلی شپش ها حشرات انگلی با شش پا هستند و معمولا قهوه ای مایل به زرد، قهوه ای یا سیاه هستند. تخم‌های آن‌ها شبیه تخم‌های قطره‌ای است که به رنگ سفید یا زرد هستند. آنها به ساقه مو نزدیک به پوست سر متصل هستند. شوره سر مانند پوسته های سفید یا زرد پوست خشک به نظر می رسد. معمولاً از شپش و تخم آنها بزرگتر است و ممکن است چرب به نظر برسد.

بررسی شپش در مقابل شوره سر

برای بررسی شپش و شوره سر، با جدا کردن موها و بررسی پوست سر شروع کنید. زمانی که شوره دارید، پوست سرتان خیلی چرب یا خیلی خشک به نظر می رسد. پوسته ها از پوست سر می آیند و به راحتی پاک می شوند. شپش ها تخم های خود را روی ساقه مو حدود یک چهارم اینچ از پوست سر می گذارند. تخم ها به طور محکم روی موها محکم شده و نمی توان آنها را برس کشید. شپش بالغ روی پوست سر زندگی می‌کند و معمولاً قهوه‌ای، قهوه‌ای یا سیاه به نظر می‌رسد. گاهی اوقات یک ذره بین برای شناسایی شپش های بالغ روی پوست سر مفید است.

 کلینیک شبانه روزی آریا را در اینستاگرام دنبال کنید

اندازه شوره سر در برابر شپش

شوره سر و شپش هر دو بسیار کوچک هستند و تشخیص آنها از هم می تواند سخت باشد. یک شپش بالغ به اندازه یک دانه کنجد است و تخم‌های آن حتی کوچکتر است. پوسته های شوره سر بزرگتر از شپش هستند و اغلب ظاهر و احساس چربی دارند.

تشخیص شپش و شوره

یکی از بهترین راه‌ها برای تشخیص شپش و شوره سر محل است. شوره سر توصیف کننده پوست خشک پوسته پوسته شدن پوست سر است. از طرف دیگر، تخم شپش به خود ساقه مو می‌چسبد. با استفاده از ذره بین، ممکن است بتوانید شپش های بالغ را در حال حرکت روی پوست سر ببینید. این چالش برانگیز است زیرا آنها معمولاً فقط در تاریکی فعال هستند.

یکی دیگر از علائمی که باید به آن توجه کرد خارش است. نیش شپش باعث خارش شدید می شود، در حالی که خارش شوره سر بیشتر شبیه به خشکی ناراحت کننده پوست است.