روش‌های پزشکی درمان گودی زیر چشم | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

روش‌های پزشکی درمان گودی زیر چشم

اگر از راهکارهای خانگی به نتیجه مورد نظر دست نیافتین بهتر است راهکارهای شگفت انگیز کلینیک شبانه روزی فولادشهر را برای درمان گودی زیر چشم خود در نظر گرفته و برای آن برنامه ریزی کنید :

درمان بیماری‌ها

برخی بیماری‌ها نظیر مشکلات قلبی، بیماری‌های کلیه و اختلالات تیروئید باعث گودی زیر چشم‌ها خواهد شد. درمان این مشکلات می‌تواند عوارض آن‌ها را به طور کامل از بین ببرد. بنابراین قبل از آنکه اقدامی برای درمان گودی زیر چشم شود، بهتر است با انجام آزمایش‌هایی از سلامت کامل همه اعضای بدن و متعادل بودن سطح هورمون‌های مختلف مطمئن شد.

تزریق فیلر یا ژل‌های پرکننده

تزریق ژل ، فیلر یا پرکننده یکی از راهکارهای سریع، موثر و کم تهاجمی برای درمان گودی زیر چشم است. فیلر می‌تواند جایگزین بافت ازدست‌رفته یا تحلیل رفته زیر چشم شده و با پر کردن این ناحیه گودی ایجاد شده را از بین ببرد. فیلرهای موجود در ایران معمولا حاوی هیالورونیک اسید هستند که یکی از مواد طبیعی تشکیل‌دهنده پوست است. بنابراین تزریق فیلر به زیر چشم باعث ایجاد حساسیت نخواهد شد و عوارضی هم ندارد. درواقع فیلر یک نوع ژل پرکننده است که تزریق آن به زیر چشم باعث ایجاد نتایجی سریع و قابل‌توجه خواهد شد.

ازآنجایی‌که فیلر از مواد طبیعی تشکیل‌دهنده بافت پوست ساخته شده است، عوارض تزریق ژل بسیار کم و موقتی است. این عوارض معمولا شامل قرمزی پوست، التهاب جزئی و خارش یا سوزش می‌شود. عوارض ایجاد شده پس از تزریق فیلر پس از مدت کوتاهی برطرف می‌شوند و تنها نتایج آن باقی خواهند ماند. نتایجی که مدت ماندگاری آن‌ها حدود 6 تا 9 ماه است و پس از این مدت باید تمدید شوند.

روش‌های پزشکی درمان گودی زیر چشم | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

| کلینیک شبانه روزی آریا فولادشهر |

تزریق چربی

در این روش معمولا از چربی بدن خود فرد برای برطرف کردن گودی زیر چشم استفاده می‌شود. چربی مورد استفاده در این روش از ران‌ها، شکم یا دیگر بخش‌های بدن فرد برداشته شده و سپس به ناحیه زیر چشم تزریق می‌شود. تزریق چربی یکی از روش‌های بدون جراحی برای درمان گودی چشم است. بنابراین طول درمان بسیار کوتاهی داشته و نیازی به بیهوشی ندارد. همچنین به دلیل استفاده از چربی طبیعی بدن، عوارض آن بسیار کم و کوتاه مدت است. ماندگاری این روش حدود دو سال است و پس از این مدت باید آن را تمدید کرد.

درمان با PRP

این روش یکی از روش‌های غیرتهاجمی برای زیبایی پوست و رفع آسیب‌های بافت‌های پوستی است. در روش PRP مقداری خون از شخص داوطلب گرفته شده و پلاکت‌های موجود در آن رشد داده می‌شوند. این پلاکت‌ها پس از رشد کامل به نواحی زیر پوست تزریق می‌شوند. درواقع برای انجام PRP بین 30 تا 60 سی‌سی خون از شخص گرفته می‌شود. این خون در دستگاه سانتریفیوژ قرار می‌گیرد تا پلاکت از گلبول‌های قرمز جدا شود. این پلاکت جدا شده با استفاده از مواد دیگری تقویت شده و PRP به دست می‌آید. PRP به دست آمده به ناحیه موردنظر که در اینجا زیر چشم‌ها است، تزریق شده و رشد و فعالیت سلول‌ها را تا 8 برابر افزایش می‌دهد.

روش PRP یکی دیگر از روش‌های غیرتهاجمی برای برطرف کردن گودی زیر چشم‌ها است. این روش نیز به دلیل تزریق پلاکت‌های خون خود فرد به ناحیه تحت درمان، عوارض بسیار کمی دارد. عوارض این روش مدت کوتاهی پس از تزریق از بین می‌روند و نتایج واقعی آن خود را نشان می‌دهند. نتایج این روش معمولا تا 6 ماه باقی می‌مانند و پس از آن نیاز به تمدید دارند. در افراد با سن بالاتر و آسیب شدیدتر بهتر است زودتر از 6 ماه برای تمدید PRP اقدام شود.

تزریق PRP بسیار حساس است و ممکن است باعث ایجاد گودی بیشتر در زیر چشم‌ها شود. بنابراین باید حتما توسط پزشک ماهر و متخصص انجام شود. به‌علاوه در مواردی که گودی چشم دلیلی به جز آسیب در بافت پوستی زیر چشم نظیر بیماری‌های زمینه‌ای یا برجستگی بیش‌ازحد گونه دارد، استفاده از این روش می‌تواند باعث تشدید آسیب و بیشتر شدن گودی زیر چشم‌ها شود.

انجام عمل جراحی

معمولا در افراد مسن یا به‌طورکلی هر فردی که پوست او خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده باشد، نمی‌توان از روش‌های خانگی یا غیرتهاجمی برای درمان گودی زیر چشم استفاده کرد. همچنین افرادی که گودی زیر چشم آن‌ها به‌صورت ارثی بوده و از کودکی وجود دارد، بهتر است از جراحی برای برطرف کردن آن استفاده کنند. البته پزشک معمولا جراحی را به افراد توصیه نمی‌کند. در وقع اگر مشکل فرد با استفاده از هیچ‌یک از روش‌های خانگی یا کلینیکی برطرف نشود، پزشک به‌عنوان آخرین گزینه جراحی را به او پیشنهاد می‌دهد.

اثرت جراحی برای مدت طولانی باقی خواهند ماند. اما نتایج آن بلافاصله پس از عمل جراحی قابل تشخیص نیستند. معمولا یکی دو هفته پس از عمل که عوارض به طور کامل برطرف شدند، می‌توان نتایج اولیه جراحی را مشاهده کرد. نتایج نهایی چند ماه پس از عمل خود را نشان می‌دهند. عوارض جراحی گودی زیر چشم نهایتا دو هفته باقی خواهند ماند. این عوارض شامل احساس درد یا سوزش در ناحیه برش، حالت تهوع و سرگیجه و… می‌شوند. برش جراحی معمولا در زیر مژه‌ها ایجاد می‌شود. بنابراین پس از جراحی اصلا قابل تشخیص نیست.