روتین مراقبت از پوست نوجوانان | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

بررسی روتین مراقبت از پوست نوجوانان

در نوشته ای که در سایت کلینیک شبانه روزی فولادشهر برای شما عزیزان گردآوری شده است. به بررسی روتین مراقبت از پوست نوجوانان خواهیم پرداخت. تقریباً غیر ممکن است که بدون شکایت از پوستتان در سال‌های نوجوانی وارد مرحله بزرگسالی شوید. متخصصان پوست توصیه‌هایی برای مراقبت از پوست نوجوانان ارائه می‌دهند که کمک می‌کند تا شما چهره‌ای سالم و شاداب داشته باشید. طبق گفته این متخصصان، آکنه، جوش‌های سرسیاه و پوست چرب در صدر شکایات پوستی نوجوانان قرار دارند. معمولاً افراد در دوران نوجوانی با چالش‌های پوستی زیادی مواجه می‌شوند. تغییرات هورمونی منجر به بزرگ شدن غدد چربی و در نتیجه چرب شدن پوست نوجوانان شده و منافذ بزرگ و جوش‌های سرسیاه در پوست ایجاد می‌‌کند.

تفاوت پوست نوجوانان

با اینکه شما و دوستانتان هم‌زمان دوران بلوغ را طی می‌کنید، باز هم احتمال زیادی وجود دارد که ظاهر و حالت پوست شما با یکدیگر کمی متفاوت باشد. این بدین معنی است که توصیه‌هایی که برای پوست دوستتان کارساز است، ممکن است روی پوست شما جواب ندهد. خوشبختانه شما به راحتی می‌‌توانید راهکارهای مناسبی را برای مراقبت و شفاف نگه داشتن پوستتان پیدا کنید.
مطلب پیشنهادی برای مطالعه : غذاها و نوشیدنی‌ها ممنوع در بارداری

نکات طلایی مراقبت از پوست نوجوانان

در روتین مراقبت از پوست نوجوانان این چند مورد می‌تواند بسیار مهم باشد؛ شاید در ظاهر زیاد به نظر بیاید اما به یاد داشته باشید که نوجوانی زمان است که پایه سلامت پوست را از آنجا می‌گذاریم. سلامت پوست شما تا حد زیادی به مراقبت از پوست در دوران نوجوانی بستگی دارد.

تمیر کردن پوست با دقت

اگر پوست شما چرب است، احتمالاً ژل یا فوم پاک کننده صورت برای مراقبت روزانه از پوستتان مناسب است. یک بار در روز پوستتان را پاکسازی کنید یا اگر در طول روز پوستتان خیلی چرب یا کثیف می‌شود، دو بار این کار را انجام دهید. اگر دختر نوجوانی هستید که آرایش می‌کنید، بهترین راه این است که ابتدا آرایش چشمتان را پاک کنید و سپس با نوک انگشتتان به همراه ژل یا فوم شستشو، صورتتان را تمیز کنید. اگر اهل ورزش هستید یا در باشگاه و کلاس تربیت ‌بدنی به ‌شدت فعالیت می‌کنید، در صورت امکان قبل از ورزش صورت خود را بشویید (تا پوست بتواند تعریق و تنفس مناسبی در حین فعالیت بدنی داشته باشد.) یا حداقل برای خشک کردن صورتتان دستمال کاغذی همراه داشته باشید. اگر نوجوانی با پوست خشک هستید، از شیرپاک‌کن و مرطوب‌کننده استفاده کنید.

روتین مراقبت از پوست نوجوانان | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

اهمیت مرطوب کردن پوست

استفاده از مرطوب کننده بسیار مهم است. حتی برای پوست‌های چرب و مستعد آکنه هم مرطوب کردن پوست اهمیت زیادی دارد. چربی و رطوبت دو مسئله متفاوت هستند.
شما با رطوبت‌رسانی کافی به پوستتان باعث می‌شوید که پوست چربی کمتری تولید کند. در واقع مرطوب‌سازی به تنظیم تولید چربی پوست کمک می‌کند. از لوسیون یا کرم‌های فاقد چربی و غیر کومدون‌زا استفاده کنید که حاوی مواد تقویت‌کننده یا ترمیم‌کننده عملکرد محافظتی پوست یعنی سرامیدها و نیاسینامید هستند.

پتک کردن آرایش قبل از خواب

حتی اگر دوست صمیمی شما ‌بتواند با آرایش روی صورت خود بخوابد و زیبا به نظر برسد، باز هم پاک نکردن آرایش قبل از خواب اصلاً فکر خوبی نیست. حتی اگر خسته‌تر از آن هستید که بتوانید موهای خود را به عقب ببندید؛ حتما آرایش خود را پاک‌کنید و صورت خود را بشویید؛ حداقل از یک دستمال مرطوب آرایش پاک‌کن برای تمیز کردن آرایش، آلودگی و چربی صورت خود استفاده کنید. اگر به خوابیدن با آرایش عادت دارید، ممکن است دچار آکنه یا بثورات پوستی برجسته‌ای به نام درماتیت دور دهانی یا دور چشمی شوید.

کنترل کردن چربی پوست

شما می‌خواهید براقی پوستتان را بدون آسیب زدن به آن کاهش دهید. طبق گفته متخصصان پوست دانشکده پزشکی هاروارد، برای کنترل چربی پوست یک روش پایه سه مرحله‌‌ای وجود دارد:
  •  یک پاک‌کننده حاوی سالیسیلیک اسید انتخاب کنید.
  •  از یک پرایمر فاقد چربی برای کنترل براقی پوستتان استفاده کنید.
  •  در طول روز با پارچه یا دستمال‌های مخصوص (کاغذ جذب‌کننده چربی پوست) چربی پوستتان را پاک ‌کنید.

لایه برداری پوست

شما باید فقط هفته‌‌ای یک یا دو بار با استفاده از یک محصول نسبتاً ملایم پوستتان را لایه‌برداری کنید. اسکراب نکنید زیرا به از بین رفتن آکنه یا جوش‌های سرسیاه کمکی نمی‌کند و البته بیش ‌از حد نیز لایه‌برداری نکنید.

استفاده درست از محصولات ضد آکنه

یکی از اهداف مهم توصیه به رعایت روتین پوست برای نوجوانان جلوگیری از ایجاد آکنه است. مواد بسیاری وجود دارد که در پاکسازی و جلوگیری از بروز آکنه مؤثر هستند. یکی از دلایل مؤثر بودن آنها قوی بودنشان است و اگر شما در مصرفشان محتاط و دقیق نباشید، این مواد حتی بیشتر از جوش‌های قرمز التهابی باعث تحریک و قرمز شدن پوستتان می‌شوند. هر چه تحریک‌ و سوزش پوستتان بیشتر باشد، تمایلتان برای استفاده از روش‌های درمانی کمتر خواهد بود و در نتیجه شما به نقطه اول با آکنه‌های روی صورتتان برمی‌گردید. در ادامه به شما خواهیم گفت که چگونه از پوستتان محافظت کنید.
ادامه دارد …