راهکارهای کاهش ملانین در بدن | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

بررسی راهکارهای کاهش ملانین در بدن

ملانین یک ترکیب رنگدانه است که به پوست، مو و چشم شما رنگ می دهد. اما این تنها عملکرد ملانین در بدن نیست. همچنین از پوست در برابر تشعشعات مضر خورشید محافظت می کند. از طرفی هم ملانین اضافی تولید شده در پوست برای جلوگیری از آسیب های خورشیدی باعث تیره تر شدن پوست می شود. در ادامه این مطلب سایت کلینیک شبانه روزی فولادشهر راهکارهای کاهش ملانین در بدن را مورد بررسی قرار می دهیم.

اما به این موضوع توجه داشته باشید که نمی توان تولید ملانین را متوقف کرد زیرا این یک فرآیند فیزیولوژیکی است و کاهش این فرآیند منجر به ایجاد لکه های سفید در پوست می شود، اما برای مدیریت هایپرپیگمانتاسیون ناشی از نور خورشید (تولید بیش از حد ملانین به دلیل قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید) می توان کارهای زیادی انجام داد.

روشهای کاهش هایپرپیگمانتاسیون ناشی از آفتاب

سه راهکار درمانی مختلف وجود دارد که می تواند، چه به طور مستقیم یا غیر مستقیم به مهار سنتز ملانین در پوست کمک کند. می توانید برای تشخیص اینکه کدام راهکارها برای شما مناسب هستند با متخصص پوست خود مشورت کنید.

داروهای موضعی

این پمادها در کاهش تولید ملانین موثر هستند و اغلب برای درمان هایپرپیگمانتاسیون استفاده می شوند.

اسید کوجیک

اسید کوجیک هنگامی که روی پوست استفاده می شود، فعالیت آنزیمی به نام تیروزیناز را که کاتالیزوری برای سنتز ملانین است، مهار می کند. بنابراین، اسید کوجیک به کاهش تشکیل ملانین کمک می کند و در نتیجه از طریق این مکانیسم باعث ایجاد رنگدانه می شود. مزیت استفاده از آنها این است که بر خلاف بسیاری از دیگر عوامل روشن کننده پوست، آسیب سلولی ایجاد نمی کند. برای همین از آنها به طور گسترده در محصولات آرایشی و مراقبت از پوست استفاده می شود.

هیدروکینون

هیدروکینون یک اثر بازدارنده قوی بر فعالیت تیروزیناز دارد که در نهایت می تواند میزان ملاتونین را کاهش دهد. با این حال، هنگامی که این ماده سفید کننده در غلظت های بالا استفاده می شود، ممکن است آسیب های سلولی زیادی ایجاد کند، به همین دلیل است که در برخی کشورها استفاده از آن ممنوع است.

درمان های بالینی

متخصصان پوست همچنین برخی از روش های غیرتهاجمی پوست را برای کمک به روشن شدن هایپرپیگمانتاسیون توصیه می کنند. این شامل روشن کردن پوست با لیزر، درمان پروتئین غنی از پلاکت (PRP)و لایه برداری شیمیایی است. با این حال، استفاده از هر یک از این روش ها ممکن است عوارض جانبی زیر را ایجاد کنند، از جمله:

  • خارش
  • قرمزی پوست
  • خشکی شدید

روتین مراقبت از پوست نوجوانان | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

درمان های طبیعی

برای کاهش ملانین در بدن می توانید مداخلات طبیعی زیر را برای کاهش هایپرپیگمانتاسیون امتحان کنید:

ویتامین C

استفاده از ویتامین C می تواند به کاهش هایپرپیگمانتاسیون کمک کند. ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است که فعالیت رادیکال های آزاد را مهار می کند. رادیکال‌های آزاد مولکول‌های واکنش‌پذیر ناپایدار هستند که استرس اکسیداتیو را روی سلول‌های سالم آزاد می‌کنند و باعث آسیب می‌شوند. سلول های پوست برای جذب و از بین بردن این رادیکال های آزاد ملانین تولید می کنند. همچنین ویتامین C می تواند با خنثی کردن خود رادیکال های آزاد به کاهش این نوع تشکیل ملانین کمک کند.

ویتامین B3 و B5

ویتامین B3 (نیاسین) و ویتامین B5 (اسید پانتوتنیک) با ممانعت از تعامل بین ملانوسیت ها، می توانند سرعت ساخت ملانین را کاهش دهند.

عصاره آلوئه ورا

بررسی ها نشان می دهد آلوئه ورا حاوی مواد فعالی مانند آلوئزین است که به کاهش تولید ملانین کمک می کند. برای همین از آن در انواع محصولات روشن کننده پوست استفاده می شود.

فلاونوئیدها

فلاونوئیدها گروهی از ترکیبات پلی فنلی هستند که در میوه ها و سبزیجات یافت می شوند و اثرات آنتی اکسیدانی قوی از خود نشان می دهند. این مواد مغذی گیاهی با اثرات اکسیداتیو رادیکال‌های آزاد مقابله می کنند و میزان سنتز ملانین را کاهش می دهند.

 کلینیک آریا کلینیک شبانه روزی فولادشهر را در اینستاگرام دنبال کنید

عسل

عسل ممکن است بر تولید ملانین تأثیری نداشته باشد، اما یک عامل سفید کننده طبیعی است که به محو شدن هایپرپیگمانتاسیون و یکنواخت شدن رنگ پوست شما کمک می کند.

چای سبز

استفاده از عصاره چای سبز می تواند از تولید ملانین پیشگیری کند. عصاره چای سبز حاوی ترکیبات طبیعی به نام پلی فنول است که به عنوان آنتی اکسیدان قوی عمل می کند که از فعالیت رادیکال های آزاد جلوگیری می کند و در نتیجه تشکیل ملانین را محدود می کند.

شیر

شیر حاوی پروتئین های خاصی است که به عنوان آنتی اکسیدان قوی عمل می کنند و به مهار تولید ملانین کمک می کنند.

ماست

ماست حاوی اسید گلیکولیک، اسید لاکتیک، اسید مالیک، اسید تارتاریک و اسید سیتریک است که به حل شدن سلول‌های مرده روی سطح پوست شما کمک می‌کند تا به راحتی از بین بروند و پوست سالم زیرین آن نمایان شود. با این حال، این اثر لایه برداری کاملاً سطحی است و واقعاً بر سنتز ملانین تأثیر نمی گذارد.