جوش زیر پوستی | کلینیک شبانه روزی فولادشهر | درمانگاه شبانه روزی آریا فولاد شهر

جوش زیر پوستی

به صورت ساده، جوش‌های زیر پوستی، سبوم اضافی هستند که در بخش‌های عمقی پوستتان مخفی می‌شوند و گاهی به شکل برآمدگی‌های کوچک و بزرگی خودنمایی می‌کنند. این مدل جوش، مشکل پوستی بسیار رایجی است و احتمالا می‌تواند برای هر کدام از ماها پیش بیاید. انواع جوش های زیر پوستی زمانی کلافه کننده هستند که تعداد آنها افزایش یابد. در این حالت، می‌توانند به معضلی آزار دهنده تبدیل شوند؛ به خصوص زمانی که قصد دارید میکاپ کنید یا از اسکراب‌های ضد لک استفاده نمایید.

جوش زیر پوستی چیست؟

جوش زیر پوستی، نوعی آکنه است که در بخش زیرین پوست به وجود می‌آید. برخلاف انواع دیگر جوش که ظاهری ملتهب، سر سفید یا سرسیاه دارند، جوش زیر پوستی نمود خارجی خاصی ندارد. به این معنی که شما در اغلب موارد حتی متوجه وجود آنها نیز نمی‌شوید.

با این حال، برخی از انواع جوش زیر پوستی، بعد از مدتی به جوش معمولی تبدیل می‌شوند و با حالت ملتهب یا جوش سر سفید روی پوست ظاهر می‌شوند. برخی دیگر نیز ممکن است بدون ایجاد هرگونه نشانه خاصی از بین بروند و محو شوند.

چه کسانی ممکن است دچار جوش زیر پوستی شوند؟

سوال مهمی که می‌تواند برای هرکدام از ما پیش بیاید، همین است! فرقی نمی‌کند در دوره حساس بلوغ و نوجوانی هستید یا در میانسالی به سر می‌برید، حقیقت این است که هر کسی ممکن است دچار این عارضه شود. البته تحقیقات انجام شده در این مورد، حاکی از آن هستند که افراد در دوره نوجوانی و جوانی بیش از دیگر بازه‌های سنی دچار جوش زیر پوستی می‌شوند.

جوش زیر پوستی چگونه ایجاد می‌شود؟

جوش زیر پوستی، اگرچه از نظر ظاهری با دیگر انواع آکنه تفاوت‌هایی دارد، اما ماهیت همه آنها یکسان است. این مدل آکنه مانند انواع دیگر، زمانی ایجاد می‌شود که منافذ پوستی شما به هر دلیلی مسدود شوند.

از جمله شایع‌ترین عواملی که می‌توانند زمینه مسدودیت منافذ پوستی و ایجاد آکنه را فراهم نمایند عبارتند از :

 1. چافزایش باکتری و میکرو ارگانیسم‌ها
 2. تجمع سلول‌های مرده پوستی
 3. رویش مو
 4. تجمع سبوم اضافی

پوست ما حاوی تعداد زیادی غده سباسی است که مسئول تولید چربی طبیعی و حفظ رطوبت هستند. فعالیت این غدد تا حدودی برای حفظ زیبایی و سلامت پوست ما ضروری است. اما افزایش فعالیت آنها، می‌تواند با مشکلات عدیده‌ای از جمله ایجاد جوش زیر پوستی همراه باشد.

غدد چربی در چنین شرایطی، باعث تجمع سبوم اضافی در منافذ پوستی می‌شوند. این سبوم به مرور زمان با سلول مرده سطحی ترکیب می‌شود و پلاگ‌ فولیکولی ایجاد می‌نماید. تجمع این پلاگ‌ها با ایجاد انواع و اقسام آکنه‌های پوستی همراه است.

اما داستان به همینجا ختم نمی‌شود؛ پوست ما زیستگاه طبیعی برخی از انواع نرمال فلورها (باکتری‌های طبیعی پوست) است. اختلال در چرخه رشد این باکتری‌ها و افزایش روند تکثیر آنها، تعادل فیزیولوژیک پوست را به هم می‌زند. در نتیجه، این باکتری‌های طبیعی به عوامل بیماری زا تبدیل می‌شوند. به این معنی که در ترکیب با پلاگ‌های نامبرده، باعث تولید آلودگی فولیکولی و ایجاد پاپول، پوسچول، ندول یا کیست زیر پوستی می‌شوند.

جوش زیر پوستی | کلینیک شبانه روزی فولادشهر | درمانگاه شبانه روزی آریا فولاد شهر

صفحه ی رسمی اینستاگرام کلینیک شبانه روزی فولادشهر را مشاهده نمایید.

دلایل جوش زیر پوستی

از ژنتیک و هورمون‌ها گرفته تا عوامل محیطی و آلودگی‌ها! با توجه به شرایط سنی و سلامتی هر فرد، محرک‌های متفاوتی باعث تحریک تولید جوش‌های زیر پوستی می‌نشود.

موارد زیر، از جمله مهم‌ترین دلایل مواجه شدن با جوش زیر پوستی به حساب می‌آیند:

 • هورمون‌ها

یکی از دلایل اصلی ایجاد آکنه، به خصوص انواع زیر پوستی، نوسانات هورمونی است. آندروژن‌ها، دسته‌ای از هورمون‌های جنسی هستند که تولید و ترشح آنها در سن بلوغ افزایش می‌یابد. این مکانیسم با بزرگ شدن غدد چربی و افزایش فعالیت آنها همراه است. در نتیجه، احتمال تجمع سبوم اضافی و تولید پلاگ فولیکولی افزایش می‌دهند.

علاوه براین، تغییرات هورمونی در خانم‌ها نیز بسیار شایع است. به خصوص در بازه عادت ماهانه و سنین یائسگی این تغییرات مشهودتر هستند.

 • سابقه خانوادگی

ژنتیک یا همان سابقه خانوادگی، یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد جوش زیر پوستی است. اگر والدین شما با معضل جوش زیر پوستی در نواحی مختلف بدن خود مواجه هستند، احتمال بروز این معضل برای شما بیش از دیگران است.

 • مصرف برخی از داروها

ایجاد جوش زیر پوستی در برخی مواقع، می‌تواند عارضه جانبی مصرف انواع مختلف داروها باشد. از جمله این داروها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. کورتیکواستروئیدها
 2. تستوسترون
 3. لیتیوم
 • استرس و اضطراب

یکی از معضلات بارز زندگی در دنیای مدرن امروز، دست و پنجه نرم کردن با سطح بالای استرس است. استرس و فشارهای روانی می‌توانند بر تمام سطوح سلامت شما اعم از جسمی و روانی تاثیر گذار باشند.

استرس، چرخه هورمون‌های طبیعی بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث افزایش ترشح هورمونی خاص به نام کورتیزول می‌شود(کورتیزول، به عنوان هورمون استرس بدن شناخته می‌شود). این مکانیسم، با تشدید فعالیت غدد سباسی پوست و افزایش تولید سبوم همراه است. نتیجه تمام این فرایندها، تحریک پوست و ایجاد جوش و آکنه‌های زیر پوستی است.

البته متخصصان و محققان عوامل دیگری را نیز شناسایی کرده‌اند که احتمال بروز آکنه زیر پوستی را افزایش می‌دهند:

 1. استفاده از لوازم آرایشی یا محصولات مراقبت پوستی تحریک کننده و کومدوژنیک
 2. قرار گرفتن در معرض فشار یا اصطکاک ناشی از پوشیدن لباس‌های تنگ
 3. مواجه طولانی مدت با آلودگی هوا
 4. زندگی در مناطق جغرافیایی با رطوبت بالا
 5. فشار دادن و تحریک جوش‌ها
 6. استفاده از اسکراب و لایه‌بردارهای خشن پوستی

صفحه ی رسمی اینستاگرام کلینیک شبانه روزی فولادشهر را مشاهده نمایید.

جهت ارتباط با کلینیک شبانه روزی فولادشهر ، اینجا کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی کلینیک آریا فولادشهر (کلینیک شبانه روزی فولادشهر):

درمان عوامل جوش بین ابرو

از بین بردن جای جوش

جای جوش و ماندگاری آن بر روی پوست

لیفت صورت چیست؟

 

دیدگاه خود را بنویسید