علل ایجاد رسوب کلسترول اطراف چشم | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

راه های درمان رسوب کلسترول اطراف چشم

رسوبات کلسترول در اطراف چشم گاهی اوقات می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند برجستگی ها یا زائده های زرد رنگ روی پلک ها ایجاد کنند. این بیماری پوستی از نظر پزشکی به نام xanthelasma palpebrarum شناخته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. در ادامه این مقاله از سایت کلینیک شبانه روزی فولادشهر به بررسی درمان رسوب کلسترول اطراف چشم خواهیم پرداخت.

رسوبات کلسترول در اطراف چشم معمولاً از علائم هیپرلیپیدمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ یا بیماری قلبی است. رنگ آنها مایل به زرد است و زمانی رخ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد که چربی اضافی در بدن شروع به جمع شدن در زیر پوست می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. آنها بیشتر در افراد میانسال دیده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند، اگرچه ممکن است در هر سنی رخ دهند. اگرچه این رسوبات عمدتاً بی ضرر هستند، اما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند برای افرادی که از آنها رنج می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌برند بسیار برجسته و شرم آور باشند.

اصلاح سبک زندگی

علاوه بر درمان های خانگی شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید با برخی تغییرات آسان در سبک زندگی خود از بروز رسوبات کلسترول در اطراف چشم تان پیشگیری کنید، از جمله:

مصرف چربی و کلسترول را در رژیم غذایی خود کاهش دهید.

تغییر عادات غذایی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند کمک زیادی به کاهش سطح کلسترول در بدن کند. مصرف گوشت قرمز، غذاهای چرب، غذاهای سرخ شده، شکر و مواد غذایی فرآوری شده را کاهش دهید. در عوض، میوه هایی مانند پرتقال، انواع توت ها و کیوی، سبزیجات سبز برگ، روغن های گیاهی و غلات کامل مصرف کنید.

مطلب پیشنهادی : بررسی لایه برداری شیمیایی پوست

برای از بین بردن چربی اضافی و کاهش وزن، روزانه ورزش کنید.

ورزش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به کاهش رسوبات چربی در بدن و بهبود گردش خون، کاهش کلسترول و خلاص شدن از شر گزانتلاسما کمک کند.

از مصرف سیگار و الکل خودداری کنید.

مصرف بیش از حد الکل و سیگار دو عامل اصلی افزایش سطح کلسترول و بیماری قلبی هستند. هیچ وقت برای ترک اعتیاد دیر نیست. در صورت نیاز از متخصص کمک بگیرید و مصرف این مواد مضر را متوقف کنید.

علل پرش پلک چشم یا تیک عصبی چشم | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

علت اصلی زانتلاسما ممکن است دیس لیپیدمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ باشد، بنابراین پزشک ممکن است تغییرات سبک زندگی را برای کمک به مدیریت لیپیدها در جریان خون شما توصیه کند. چون علت اصلی زانتلاسما ممکن است دیس لیپیدمی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد. کنترل مقدار لیپیدها در خون ممکن است به کاهش خطر ایجاد رسوب در آینده کمک کند. برای ارزیابی رژیم غذایی خود با یک متخصص تغذیه مشورت کنید. پروتئین بیشتری بخورید، به خصوص پروتئین گیاهی که حاوی کالری کمتر، چربی کمتر و فیبر بیشتر است. برخی از انواع پروتئین های گیاهی شامل توفو یا لوبیا هستند.

تشخیص رسوب کلسترول در اطراف چشم

پزشکان معمولاً می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند زانتلاسما را با مشاهده توده های اطراف چشم شما تشخیص دهند. ممکن است از شما خواسته شود که چند آزمایش خون برای تعیین علت دقیق آن انجام دهید.

علل رسوب کلسترول در اطراف چشم

تقریبا نیمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از افراد مبتلا به زانتلاسما دارای اختلالات چربی زیر هستند:

هیپرلیپیدمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نوع II/هیپرکلسترولمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ خانوادگی (سطح بالای LDL)

اگر در اوایل کودکی رسوب کلسترول را در اطراف چشمان خود تجربه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید، احتمالاً دچار هیپرلیپیدمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نوع ۲ هستید که یک اختلال ژنتیکی است که باعث سطوح بالای کلسترول با چگالی کم در خون می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. کلسترول کم چگالی برای سلامت عمومی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شما مضر است و در دراز مدت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند باعث بیماری قلبی شود. زانتلاسما در کودکان خردسال نشانگر هیپرلیپیدمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نوع ۲ است و باید در اولین فرصت توسط پزشک ارزیابی شود.

 کلینیک شبانه روزی آریا را در اینستاگرام دنبال کنید

هیپرلیپیدمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نوع IV/هیپرتری گلیسیریدمی

هیپرلیپیدمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نوع ۴ به دلیل تولید بیش از حد لیپوپروتئین های با چگالی بسیار کم در کبد ایجاد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. این می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند منجر به رسوب چربی اضافی در بدن شود. سایر بیماری های زمینه ای که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند باعث رسوب کلسترول در اطراف چشم شوند، عبارتند از:

  • دیابت
  • چاقی
  • التهاب
  • فشار خون بالا
  • مصرف زیاد الکل