علائم بیماری هپاتیت در افراد مختلف | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

درمان بیماری هپاتیت چیست؟
چندین داروی ضد ویروسی از جمله انتکاویر، تنوفوویر و آدفوویر می‌توانند به مبارزه با ویروس و کاهش توانایی آن در آسیب رساندن به کبد شما کمک کنند. برخی از انواع و موارد هپاتیت بدون مداخله و اقدام درمانی بهبود می‌یابند، اما گاهی اوقات می‌تواند منجر به زخم کبد و یا سیروز شود.

۱. درمان هپاتیت آ
هپاتیت A: درمان خاصی برای HAV وجود ندارد و پزشک به بیمار توصیه می‌کند تا در طول دوره‌ی بهبودی از مصرف الکل و مواد مخدر خودداری نماید، اکثر بیماران مبتلا به هپاتیت A بدون هیچگونه مداخله بهبود می‌یابند.

۲. درمان ناقلین هپاتیت ب
بیمار مبتلا به HBV نیاز به استراحت کامل و اجتناب جدی از مصرف الکل دارد و پزشک ممکن است یک داروی ضدویروس به نام اینترفرون یا سایر داروهای سرکوبگر ضدویروسی را تجویز نماید. نمی‌توان این ویروس را از بدن ریشه کن کرد اما افرادی که به این ویروس آلوده شده‌اند، باید یک رژیم دارویی را مصرف کنند که شامل آلفا اینترفرون است.

این داروها تا حد زیادی از انتقال بیماری به افراد دیگر جلوگیری می‌کند و بیماری را کنترل می‌کند. اما در کنار این مسئله رژیم‌های غذایی خاصی هم در نظر گرفته می‌شوند که افراد باید به آنها عمل کنند.

اکثر افرادی که ناقل هپاتیت هستند تا مدت‌های طولانی آسیب‌های سلول کبدی در آنها مشاهده نمی‌شود، اما باید دائما تحت‌نظر باشند تا به محض درگیر شدن کبد درمان‌های ضروری انجام شوند.

۳. درمان هپاتیت c
جهت بیماران مبتلا به نوع C داروهای ضدویروسی را با یا بدون ریباویرین تجویز می‌کنند، برخی از داروهای ضدویروسی و درمان ترکیبی جهت درمان هپاتیت سی با توجه به نوع زیرگروه آن، در دسترس هستند. هدف این درمان‌ها پیشگیری از چرخه تولید ویروس و جایگزینی آنها است و هنگامی که به درستی مصرف شوند، میزان پاسخگویی به درمان بسیار زیاد می‌شود. ممکن است این داروها گران باشند و بیمه معیارهای خاصی برای درمان داشته‌باشد.

۴. آیا هپاتیت درمان قطعی دارد؟
برخی از انواع بیماری‌های هپاتیت خود به خود درمان می‌شوند و یا دوره‌ی درمان آنها که بگذرد، بیمار به خوبی از شر آن خلاص خواهد شد. اما برخی از انواع هپاتیت به سرعت درمان نمی‌شوند و برخی دیگر نیز تا مدت‌ها با شما باقی می‌مانند. مثلا هپاتیت b یا هپاتیت c درمان ندارند و تا آخر عمر با بیمار همراه هستند. تنها کاری که می‌توانید بکنید، این است که این بیماری را تحت کنترل قرار دهید تا برای شما مشکلات بیشتر و جدی‌تری ایجاد نکنند.

۵. کدام هپاتیت واکسن دارد؟
واکسن‌هایی برای پیشگیری و درمان هپاتیت A و هپاتیت B وجود دارد. با این حال، هیچ واکسنی برای هپاتیت C ساخته نشده است.

تیم درمان هپاتیت از چه دکترهایی تشکیل شده است؟
برای درمان هپاتیت، دکتر گوارش شما را تحت نظر می‌گیرد و برای درمان بیماری شما اقدامات لازم را انجام می‌دهد. در مواردی ممکن است که به وجود دکتر عفونی هم نیاز باشد. هپاتیت از انواع بیماری‌های عفونی است و در مواقعی برای درمان نیاز به وجود دکتر عفونی است.