خطرات و عوارض نارسایی جفت | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

بررسی خطرات و عوارض نارسایی جفت

در نارسایی جفت، جفت به درستی کار نمی کند. جفت همان اندامی است که وظیفه فراهم کردن مواد مغذی و اکسیژن را برای جنینی که در حال رشد است را بر عهده دارد. نارسایی جفت نشان می دهد که کودک در حال رشد، به اندازه کافی اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز برای رشد مناسب و استاندارد را دریافت نمی کند. در ادامه این مطلب سایت کلینیک شبانه روزی فولادشهر خطرات و عوارض نارسایی جفت را مورد بررسی قرار می دهیم.

متخصصان پزشکی اغلب از اصطلاحات “نارسایی جفت” و “اختلال عملکرد جفت” به جای یکدیگر استفاده می کنند. اصطلاح دیگری که برای این بیماری استفاده می شود “نارسایی عروق رحمی جفتی” است. این نارسایی تقریباً ۸ درصد از تمام بارداری ها را تحت تأثیر قرار می دهد. نارسایی جفت با سایر مشکلات مهم بارداری از جمله پره اکلامپسی preeclampsia و چیزی به نام “محدودیت رشد داخل رحمی” همراه است که در آن کودک آنطور که باید رشد نمی کند. هر دو حالت ممکن است منجر به زایمان زودرس و بروز عوارض دیگر شوند.

نارسایی جفت می‌تواند باعث شود که جنین رشد کمتری نسبت به حد انتظار و استاندارد به ازای تعداد هفته ی گذشته از عمر خود داشته باشد. این وضعیت گاهی اوقات «Small for gestational age» یا SGA و یا محدودیت رشد جنین” یا IUGR نیز شناخته می شود. در صورت بروز نارسایی جفت چون جنین نمی تواند اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کند، به اندازه طبیعی و مورد انتظار رشد نمی کند. نارسایی جفت تنها علت IUGR نیست، اما یکی از علل اصلی بروز آن است. جنین‌های مبتلا به IUGR معمولاً وزنی کمتر از 90 درصد سایر جنین‌های هم سن خود دارند.

احتمال و ریسک مرده زایی (مرگ جنین پیش از تولد)

جنین هایی که نسبت به سن خود کوچک هستند، در مقایسه با نوزادانی که جثه متوسطی و قابل قبولی دارند، بیشتر در معرض خطر مرده زایی هستند. نارسایی جفتی که باعث IUGR می شود یکی از بزرگترین عوامل خطر برای مرده زایی است.

محدودیت رشد جنین

IUGR نتیجه شرایطی است که نوزاد به دلیل نارسایی جفت، کاهش اکسیژن و مواد مغذی کمتر ایجاد می شود. در این شرایط جنین در حال رشد شروع به ذخیره و حفظ منابع خود می کند که منجر به کاهش رشد کلی جنین می شود.

خطر بروز بیماری در نوزاد

نوزادانی که از مادرانی مبتلا به نارسایی جفت متولد می شوند، در ریسک بیشتری در ابتلا به برخی بیماری های خاص پس از تولد هستند. برخی از این موارد، عبارتند از:

  • هیپوکلسیمی: کمبود کلسیم بدن
  • هایپوگلایسمی: کمبود قند خون
  • هایپر بیلیروین: افزایش بیلی روبین خون یا همان زردی یا یرقان در نوزادان

در صورت بروز برخی از این مشکلات ممکن است نوزاد پس از زایمان نیاز به مراقبت در بخش مراقبت های ویژه نوزادان داشته باشد.

عوامل و پیشگیری از حاملگی طول کشیده | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

فقدان علائم بارداری

مادرانی که نارسایی جفت دارند اغلب علائم قابل توجهی را تجربه نمی کنند. با این حال، مادر ممکن است متوجه شود که جنین به اندازه بارداری های قبلی تحرکی ندارد. یا خودش به اندازه بارداری قبلی وزن اضافه نمی کند.

Preeclampsia

پره اکلامپسی یک وضعیت پزشکی است که باعث بروز علائمی مانند فشار خون بسیار بالا، سردرد و ورم در مادر می شود. دانشمندان هنوز در حال یادگیری در مورد رابطه بین پره اکلامپسی و نارسایی جفت هستند، اما پره- اکلامپسی ممکن است در افراد مبتلا به نارسایی جفت شیوع بیشتری داشته باشد.
در پره اکلامپسی، محققان همچنین کاهش جریان خون به جفت را مشاهده کردند. برای همین به نظر می رسد که نارسایی جفت یکی از علل پره اکلامپسی در برخی از زنان باشد.

هم IUGR و هم پره اکلامپسی از عوامل زایمان زودرس هستند. نوزادانی که به طور قابل توجهی قبل از موعد مقرر تولدشان متولد می شوند، احتمال بیشتری دارند که دچار بیماری های زمینه ای مانند مشکلات تنفسی بشوند. و به احتمال زیاد نیاز به گذراندن دوره های درمان طولانی در بیمارستان و یا حتی در بخش مراقبت های ویژه نوزادان داشته باشند.

 کلینیک شبانه روزی آریا را در اینستاگرام دنبال کنید

عوامل ایجاد نارسایی جفت

نارسایی جفت زمانی اتفاق می افتد که جفت به خوبی کار نکند. به طور معمول، این اندام که در دوران بارداری رشد می کند، مقدار زیادی اکسیژن و مواد مغذی به جنین در حال رشد می دهد و به رشد جنین در اندازه و وزن کمک می کند. اما گاهی جفت مشکل دارد و نمی تواند وظایف خودش را به خوبی انجام دهد.

برخی از عللی که می توانند باعث این نارسایی شوند عبارتند از:

  • مشکلات در شکل گیری رگ های خونی در جفت
  • ناهنجاری های بند ناف
  • جفت سرراهی (زمانی که جفت تا حدی مجرای خروجی رحم را می پوشاند).
  • تومور و سرطان جفت

اما گاهی اوقات بروز هر گونه مشکل در سلامت مادر ممکن است باعث نارسایی جفت شود. به عنوان مثال، این نارسایی ممکن است در زنانی که به مدت طولانی فشار خون بالایی داشته، یا در زنانی که به دلیل بارداری دچار فشار خون بالا شده اند، رخ دهد.

بروز برخی بیماری های زمینه در مادر می تواند باعث بروز نارسایی جفت شوند:

  • دیابت
  • آنمی (کم خونی)
  • بیماری های قلبی و ریسک

سیگار کشیدن، نوشیدن زیاد الکل و مصرف مواد مخدر نیز ممکن است خطر ابتلا را افزایش دهد. با این حال، علت اصلی ایجاد نارسایی جفت در اغلب موارد مشخص نیست.