تاثیرات منیزیم در یائسگی زنان | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

بررسی تاثیرات منیزیم در یائسگی زنان

منیزیم یک ماده معدنی مهم در بدن انسان محسوب می شود که بر تنظیم خلق و خو تأثیر می گذارد، از استخوان های سالم و سطح هورمون ها حمایت می کند و در صدها واکنش بیوشیمیایی در سراسر بدن شما نقش بسیار مهمی را دارد. همچنین منیزیم برای زنان به خصوص در زمان رسیدن به یائسگی می تواند تاثیر زیادی داشته باشد و به تسکین علائم آن کمک کند. این در حالی است که اکثر زنان از فواید منیزیم در یائسگی اطلاعی ندارند. در این مطلب سایت کلینیک شبانه روزی فولادشهر به بررسی تاثیرات منیزیم در یائسگی زنان خواهیم پرداخت.

یائسگی و سلامتی زنان

یائسگی یک مرحله طبیعی در زندگی زنان است که به طور متوسط در سن ۵۱ تا ۵۲ سالگی رخ می دهد، اگرچه ممکن است برخی از زنان سال ها قبل یا بعد از آن علائمی مانند گرگرفتگی، مشکل در خواب، افزایش وزن، کاهش توده استخوانی و عضلانی، و تغییرات در هورمون‌ها – یعنی استروژن و پروژسترون داشته باشند. به دلیل اهمیت حفظ وزن مناسب همراه با استخوان ها و عضلات قوی، رسیدگی به این مسائل در اوایل یائسگی بسیار مهم است.

منیزیم و سلامت استخوان

تقریباً ۶۰ درصد از منیزیم در استخوان شما ذخیره می شود و نقش مهمی در پیشگیری از پوکی استخوان دارد. پوکی استخوان بین ۱۰ تا ۳۰ درصد از زنان یائسه را تحت تأثیر قرار می دهد و با افزایش سن احتمال بروز آن بیشتر هم می شود. استخوان‌ها برای تقویت خود تحت یک فرآیند بازسازی طبیعی قرار می‌گیرند که به نام استخوان‌زایی شناخته می‌شود. در این مرحله استخوان ها توسط استئوکلاست ها شکسته می شوند و سپس توسط استئوبلاست ها بازسازی می شوند. برای جوانان، استخوان‌ها سریع‌تر و مؤثرتر بازسازی می‌شوند.

مطلب پیشنهادی : تشخیص و درمان انواع کولیت عفونی

در طول یائسگی، سطح استروژن کاهش می یابد و منجر به افزایش فعالیت استئوکلاست (از دست دادن استخوان) می شود. در نتیجه، استخوان‌ها با سرعت بیشتری نسبت به بازسازی آن‌ها شکسته می‌شوند که منجر به بروز پوکی استخوان می شود. کمبود منیزیم به دلیل نقش مهم آن در کلسیفیکاسیون غضروف و ماتریکس استخوان یا افزایش استحکام استخوان، با پوکی استخوان ارتباط زیادی دارد. همچنین با فعالیت کمتر هورمون پاراتیروئید (PTH) و ویتامین D مرتبط است، که هر دو برای رشد استخوان بسیار مهم هستند.

کمبود منیزیم باعث کاهش فعالیت استئوبلاست و افزایش التهاب می‌شود و در طول زمان استخوان‌ها را ضعیف‌تر می‌کند. یک مطالعه کوتاه مدت روی ۲۰ زن مبتلا به پوکی استخوان نشان داد که مصرف مکمل با ۱۸۳۰ میلی گرم سیترات منیزیم – معادل ۲۹۰ میلی گرم منیزیم عنصری – در روز به مدت ۳۰ روز منجر به کاهش پوکی استخوان می شود. حدود ۲۵ درصد از زنان در دوران یائسگی مشکلات خواب را تجربه می کنند که بر عملکرد روزانه آنها تأثیر می گذارد. شکایات اولیه در مورد کیفیت خواب شامل بی خوابی و مشکلات خواب ناشی از افسردگی یا گرگرفتگی است.

نفخ شکم و تنگی نفس | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

تغییرات هورمونی

بروز تغییرات هورمونی در یائسگی علت مشخص تری برای مشکلات خواب ایجاد می کند. کاهش استروژن می تواند عملکرد هیپوتالاموس را که دمای بدن را کنترل می کند، تغییر دهد. در مقابل، کاهش پروژسترون می تواند تعداد تنفس را کاهش دهد و به مشکلات تنفسی منجر شود که خواب را مختل می کند. عواملی مانندگرگرفتگی، تعریق شبانه، اضطراب، افسردگی، و کاهش ملاتونین و پروژسترون، دو هورمونی که اثرات خواب‌آور دارند، به نظر می‌رسد که علل اصلی بی‌خوابی در زنان یائسه هستند.

این در حالی است که به نظر می رسد مصرف منیزیم ممکن است با تاثیر بر روی ریتم های شبانه روزی بدن باعث بهبود خواب در زنان یائسه شود. ریتم های شبانه روزی بدن ما که به عنوان ساعت طبیعی بدن شناخته می شود می تواند در آرامش عضلات موثر باشد. علاوه بر این، کمبود منزیم به نوبه خود می تواند با بروز بی خوابی همراه باشد.

یک مطالعه کوچک روی ۴۶ زن سالمند نشان داد که مصرف روزانه ۵۰۰ میلی گرم منیزیم – معادل ۲۵۰ میلی گرم منیزیم عنصری – منجر به افزایش قابل توجهی در طول مدت خواب، کیفیت خواب و تولید ملاتونین می شود.

منیزیم برای گرگرفتگی

گرگرفتگی یکی از علائم رایج یائسگی است، اما علت اصلی گرگرفتگی پیچیده است. شواهد حکایتی و برخی کارآزمایی‌های بالینی به مکمل‌های منیزیم برای کمک به تسکین گرگرفتگی اشاره می‌کنند، اما شواهد کافی برای ارائه‌دهندگان برای توصیه منیزیم به عنوان یک گزینه درمانی وجود ندارد.

منیزیم و کاهش خطر افسردگی و اضطراب در یائسگی

افسردگی یک علامت رایج در بین زنان یائسه و در دوران یائسگی است. اگر چه عوامل مختلفی می توانند در بروز آن تاثیر زیادی داشته باشند اما مصرف کافی منیزیم ممکن است علائم افسردگی را کاهش دهد. منیزیم نقش کلیدی در عملکرد مغز، تنظیم خلق و خو و پاسخ به استرس دارد که ممکن است بر پیشرفت و شروع افسردگی و اضطراب تأثیر بگذارد.

بررسی های زیادی نشان داده اند که کمبود منیزیم می تواند علائم افسردگی را تا حدودی بدتر کند. در یک مطالعه بر روی ۸۹۸۴ شرکت‌کننده، کسانی که سطح منیزیم پایین کمتر از ۱۸۳ میلی‌گرم در روز داشتند، میزان افسردگی بیشتری را تجربه کردند. در مطالعه‌ای روی ۱۷۱ زن یائسه، ۸۱.۹ درصد از شرکت‌کنندگان سطح منیزیم خون پایینی داشتند.

علاوه بر این، برخی تحقیقات ارتباطی بین کمبود منیزیم و افزایش اضطراب پیدا کرده اند. جدا از همه این موارد با افزایش سن، زنان در دوران سالمندی در معرض افزایش خطر کمبود منیزیم هستند. بنابراین، با بالا رفتن سن یک زن، دریافت منیزیم کافی از طریق رژیم غذایی یا مکمل ها بسیار مهم است.

 کلینیک شبانه روزی آریا را در اینستاگرام دنبال کنید

منیزیم و سلامت قلب در یائسگی

بیماری قلبی یکی از علت اصلی مرگ در زنان یائسه محسوب می شود.اگرچه یائسگی باعث بیماری قلبی نمی شود، زنان یائسه به دلیل عواملی مانند کاهش سطح استروژن، استرس، سن و عادات سبک زندگی در معرض خطر افزایش فشار خون، تری گلیسیرید و سطح کلسترول بد (LDL) قرار دارند.

علاوه بر این، کمبود منیزیم با عملکرد ضعیف قلب ارتباط دارد. منیزیم به کنترل انقباضات عضله قلب و تکانه های عصبی کمک می کند و ضربان قلب را تقویت می کند. علاوه بر این، غذاهای غنی از منیزیم منبع قابل توجهی از آنتی اکسیدان ها، چربی های سالم، پروتئین و فیبر هستند که همگی برای سلامت قلب مفید به شمار می آیند.

با توجه به اینکه زنان یائسه در معرض خطر بالاتری از کمبود منیزیم هستند. برای زنان مهم است که به این ماده معدنی برای حمایت از سلامت قلب خود توجه کنند. قبل از شروع مصرف مکمل منیزیم، حتما با پزشک خود مشورت کنید.