بررسی تست های خانگی بارداری | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

آشنایی با تست های خانگی بارداری

وقتی مطمئن نیستید که باردار هستید یا نه، می‌تواند وسوسه انگیز باشد که تست ‌های خانگی بارداری که در اینترنت توضیح داده شده یا از دوستان خوش‌نیت شنیده‌اید، امتحان کنید. در حالی که منابع آنلاین زیادی در مورد تست بارداری خانگی وجود دارد، تعداد بسیار کمی از افراد به دقت علمی این تست ها توجه می کنند. در این مطلب سایت کلینیک شبانه روزی فولادشهر به بررسی تست های خانگی بارداری خواهیم پرداخت.

تست بارداری خانگی اولین بار در دهه 1970 ظاهر شد و تا دهه 1980 به طور گسترده در دسترس قرار گرفت. این آزمایش گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) را اندازه گیری می کند، هورمونی که بدن در اوایل بارداری ترشح می کند.طرفداران تست های بارداری خانگی بر این باورند که آزمایش hCG را نیز انجام دهند. با این حال، تعداد کمی از آزمایش‌های خانگی توسط شواهد علمی پشتیبانی می‌شوند. تست های بارداری خانگی که از نظر پزشکی مناسب نیستند، ممکن است شامل موادی مانند نمک یا جوش شیرین باشند.

تست بارداری چیست؟

آزمایشات بارداری، خون یا ادرار را از نظر گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) بررسی می کند. بدن شما پس از کاشت جنین در رحم، hCG می سازد. پزشک شما می تواند آزمایش خون یا ادرار را تجویز کند. آزمایش ادرار نیز بدون نسخه در دسترس است. با این حال، آزمایش‌های خانگی برای بارداری ادعا می‌کنند که به دلیل واکنش‌های شیمیایی بین hCG و وسایل خانگی معمولی کار می‌کنند.

راهکارهای خانگی مطمئن

تنها تست بارداری خانگی قابل اعتماد یک تست تجاری است که hCG را تشخیص می دهد. با این حال، نظارت بر باروری و روش‌های آگاهی ممکن است به زن کمک کند بارداری را در مراحل اولیه تشخیص دهد. این روش ها نسبت به اکثر تست های بارداری خانگی قابل اعتمادتر هستند اما نمی توانند بارداری را به طور قطعی تایید کنند. آنها همچنین معمولاً به چندین هفته یا حتی ماه ها نظارت نیاز دارند.

دمای پایه بدن

دمای پایه بدن یک فرد، دمای بدن او هنگام بیدار شدن، قبل از حرکت یا انجام هر کار دیگری است. بلافاصله پس از تخمک گذاری، سطح پروژسترون بدن را کمی گرم می کند و باعث افزایش دمای پایه بدن می شود. قبل یا بلافاصله بعد از شروع قاعدگی، سطح پروژسترون کاهش می یابد که باعث کاهش دما می شود. اما اگر زنی باردار باشد، دمای بدن او ممکن است بالا بماند.

خوانش مداوم دمای پایه بدن در خانمی که پریود خود را از دست داده است ممکن است نشان دهنده بارداری باشد.

 

تشخیص تخمک گذاری
  • عقب افتادن قاعدگی می تواند نشان دهنده بارداری باشد، اما تنها در صورتی که زن بتواند تخمک گذاری خود را تایید کند. چرخه قاعدگی به طور طبیعی ماه به ماه متفاوت است، بنابراین دوره ای که گمان می رود از دست رفته ممکن است دیر باشد.
  • اگر خانمی بداند که تخمک گذاری کرده است، باید حدود ۲ هفته بعد پریود شود. کیت های پیش بینی تخمک گذاری اغلب می توانند تخمک گذاری را تشخیص دهند، اما می توانند نتایج مثبت کاذب را نشان دهند.
  • تایید تخمک گذاری به طور قابل اعتماد اغلب شامل ترکیبی از عوامل شامل افزایش دمای پایه بدن، مایع دهانه رحم بارور، و نتیجه آزمایش تخمک گذاری مثبت است.

علل و خطرات بارداری بعد از بستن لوله ها | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

مبنای علمی تست های خانگی بارداری

تست های بارداری خانگی که در بالا توضیح داده شد هیچ مبنای علمی ندارند. هیچ تحقیقی نشان نمی دهد که آنها روش های دقیقی برای تشخیص بارداری هستند. آنها فقط بر اساس شواهد حکایتی هستند. علاوه بر این، شواهد حکایتی نیز وجود دارد که نشان می دهد ادرار افراد غیرباردار می تواند باعث واکنش های مثبت توصیف شده شود.

استفاده از تست های بارداری دقیق تر

به دلیل عدم انجام تحقیقات علمی، نمی‌توانیم صحت تست‌های بارداری خانگی فوق را تعیین کنیم. وقتی صحبت از موضوعی به اندازه بارداری احساسی و بالقوه تغییر دهنده زندگی به میان می آید، بهتر است از یکی از تست های بارداری دقیق استفاده کنید. اینها شامل آزمایش ادرار خریداری شده در داروخانه و آزمایش خون در مطب دکتر شما است. به طور کلی، تست های بارداری خانگی را می توان یک روز پس از اتمام پریود استفاده کرد. برخی از تست های تشخیص زودهنگام بارداری را می توان زودتر از آن، مورد استفاده قرار داد. تست های بارداری خانگی داروخانه ها ادعا می کنند که حدود ۹۹ درصد دقیق هستند.

تست های بارداری زمانی که از اولین ادرار در روز استفاده می شود دقیق تر هستند. اگر تست بارداری شما منقضی شده باشد، خیلی دقیق نخواهد بود، بنابراین مهم است که تاریخ انقضا را بررسی کنید. برای نتیجه دقیق تر، بهتر است از تست های چندگانه بارداری استفاده کنید. اگر نتایج متناقض هستند، با پزشک خود تماس بگیرید.

با استفاده از تست های علمی معتبر بارداری، از دل شکستگی و اضطراب بالقوه یک نتیجه نادرست نجات خواهید یافت.

 کلینیک شبانه روزی آریا را در اینستاگرام دنبال کنید

دقت تست بارداری خانگی

متخصصان و محققان مراقبت های بهداشتی اثربخشی بیشتر تست های بارداری خانگی را بررسی نکرده اند. در حالی که برخی از افراد در تابلوهای پیام و وبلاگ ها می گویند که این آزمایش ها کار می کنند، هیچ پشتوانه علمی برای ادعای آنها وجود ندارد.

یک تست بارداری خانگی ممکن است به طور تصادفی همان نتیجه ای را بدهد که یک آزمایش قابل اعتماد است. گرفتن نتیجه یکسان از هر دو روش نشان نمی دهد که تست DIY دقیق بوده است.

نتیجه گیری

در حالی که انتخاب یک تست بارداری خانگی ساده به جای انواعی که در فروشگاه خریداری می شود وسوسه انگیز است، اما حقیقت این است که صحت آنها از نظر علمی ثابت نشده است. ممکن است امتحان کردن آنها قبل از استفاده از یک روش اثبات شده جالب باشد، اما نتایج را جدی نگیرید و مطمئناً تصمیمات بهداشتی خود را بر اساس آنها قرار ندهید.

اگر فکر می کنید ممکن است باردار باشید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید تا بتوانید آزمایش بارداری انجام دهید و مراقبت های دوران بارداری را شروع کنید. اگر می خواهید باردار شوید، باید از ویتامین دوران بارداری همراه با اسید فولیک استفاده کنید. تشخیص زودهنگام بارداری به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که می توانید مراقبت های لازم را دریافت کنید.