برای پیشگیری از چاقی در کودکان چه کنیم؟ - کلینیک شبانه روزی فولادشهر

برای پیشگیری از چاقی در کودکان چه کنیم؟

پیشگیری از چاقی در کودکان  : زمانی که کودکتان دارای کمی اضافه وزن است یا وزنی طبیعی دارد اما در آستانه اضافه وزن قرار گرفته است بهتر است اقداماتی پیشگیرانه صورت گیرد تا از چاق شدن او جلوگیری به عمل آید.

– برای معاینات سالانه برنامه ریزی داشته باشید:

حداقل یک بار در سال کودکتان را برای معاینه سلامتی اش نزد پزشک ببرید. در این معاینات پزشک قد و وزن و BMI کودک را محاسبه می نماید. افزایش BMI کودک به خصوص پس از 4 سالگی می تواند نشانگر احتمال اضافه وزن و چاقی در کودک باشد.

– الگویی مناسب برای کودکتان باشید:

ابتدا خودتان سعی کنید برنامه غذایی مناسبی داشته باشید و برنامه ورزشی مرتبی داشته باشید و سپس از کودکتان بخواهید در این راه به شما بپیوندد.

– از غذا به عنوان ابزار تنبیه یا تشویق استفاده ننمائید:

والدین ممکن است ناآگاهانه زمینه را برای عادات بد غذایی کودک فراهم نمایند.
به عنوان مثال از تنقلات شیرین به عنوان پاداش کارهای خوب کودک استفاده کنند.

– به جای تلاش برای قدغن کردن موارد بد، بر موارد مثبت تأکید نمائید:

سعی کنید کودک را برای داشتن الگوی زندگی سالم تشویق نمائید، برای مثال به مفرح بودن بازی بیرون از منزل یا تنوع میوه های تازه اشاره نمائید. یا او را از فواید دیگر ورزش- به جز کاهش وزن- مانند افزایش توان قلب، ریه و عضلات مطلع سازید . طبیعتاً در صورتی که شما کودکتان را عادت دهید که پرتحرک باشد و فقط برای رفع گرسنگی غذا بخورد- نه برای اجتناب از بی حوصلگی- وزن اش نیز به خودی خود همواره در محدوده سالم باقی خواهد ماند.

کلینیک شبانه روزی فولادشهر | پیشگیری از چاقی در کودکان

– صبور باشید:

بسیاری از کودکان دارای اضافه وزن با افزایش قد تناسب بهتری پیدا می کنند.
وسواس و تمرکز شدید بر روی عادات غذایی کودک و وزن او نتایج عکسی در پی خواهد داشت و منجر به پرخوری بیشتر کودک خواهد شد و حتی ممکن است او را مستعد ابتلاء به اختلالات در خوردن نماید.

– در مورد وزن خود مسئول باشید:

چاقی معمولاً به طور همزمان در چند عضو خانواده دیده می شود. در صورتی که والدین نیاز به کاهش وزن داشته باشند، اقدام به کاهش وزن آنها می تواند در کودکان نیز انگیزه ایجاد نماید. در غیر این صورت والدین نباید توقع داشته باشند کودکانشان مواردی را رعایت نمایند که خود والدین رعایت نمی کنند.

 

 


کلینیک شبانه روزی فولادشهر

جهت مسیریابی تا کلینیک شبانه روزی آریا فولادشهر توسط نقشه گوگل کلیک کنید.


مطالب مرتبط : 

خدمات کلینیک شبانه روزی آریا

چاقی در کودکان چیست؟

عوارض چاقی در کودکان

درمان چاقی در کودکان

دیدگاه خود را بنویسید