اهمیت ماساژ بینی بعد از عمل | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

اهمیت ماساژ بینی بعد از عمل بینی

در این مطلب از سایت کلینیک شبانه روزی فولادشهر قصد داریم به اهمیت ماساژ بینی بعد از عمل بپردازیم. رسیدن به تغییرات دلخواه در شکل بینی یکی از مهمترین دلایلی است که پزشکان فواید ماساژ بینی بعد از عمل چیست؟ جراحی بینی گوشتی یا عمل بینی استخوانی توصیه می کنند. این امر به ویژه زمانی که جراحی بینی با هدف زیبایی یا ترمیم صورت گرفته اهمیت دارد، زیرا استخوان های بینی پس از این نوع جراحی ها ممکن است دستخوش تغییراتی شوند که از طریق ماساژ و چسب زدن بینی بعد عمل می‌ توان به ترمیم هرچه بهتر و سریع‌ تر منجر شود.

فواید ماساژ بینی بعد از عمل جراحی

رینوپلاستی علاوه بر بهبود سریع تر به خوش فرم کردن بینی نیز کمک خواهد کرد. در حالت کلی چه بینی شما استخوانی باشد و چه گوشتی با استفاده از ماساژ می توان از این مزایا بهره مند شد. از دیگر فواید ماساژ بعد از عمل زیبایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 ماساژ به جلوگیری از بافت اسکار کمک می کند

به شکستن بافت اسکار و جلوگیری از تشکیل بافت اسکار کمک می کند.

 ماساژ بینی می تواند از تورم بعد عمل جلوگیری کند

ماساژ بینی بعد از عمل برای کاهش ورم توسط پزشکان توصیه می شود. تورم بعد از جراحی بینی طبیعی است. ماساژ می تواند با شل کردن ماهیچه ها و اطمینان از گردش خون مناسب به کاهش تورم کمک کند. این نه تنها برای جراحی بینی بلکه برای جراحی های زیبایی دیگر نیز موثر است

 ماساژ بینی به بیماران کمک می کند تا با درد مقابله کنند

همانطور که تحقیقات نشان می دهند، ماساژ تاثیر مستقیمی در کاهش درد دارد و شما را از مصرف قرص ها و داروهای مسکن بی نیاز می کند. این کار با افزایش خونرسانی بهتر به مناطق جراحی شده به بهبودی سریعتر و کمتر شدن درد کمک می کند.

 ماساژ زمان بهبودی پس از عمل را کوتاه می کند

به دلیل بهبود جریان خون، ماساژ درمانی تحویل مواد مغذی را در بدن افزایش می دهد و در نتیجه زمان بهبودی جراحی بینی را کوتاه می کند. ماساژ بینی بعد از عمل جراحی به تغذیه سلول ها کمک می کند و شرایط را برای تسریع در روند بهبودی فراهم می نماید.ه جلوگیری از بافت اسکار کمک می کند.

 ماساژ بینی باعث جریان خون و اکسیژن بهتر می شود

برای بهبود سریع تر زخم ها، جریان خون و اکسیژن کافی لازم است تا به ترمیم سلولی و بافتی هر چه بهتر کمک شود. از طرفی ماساژ بینی بعد از عمل جراحی علاوه بر خونرسانی بهتر باعث می شود تا از زخم ها در برابر عناصر خارجی به ویژه ویروس ها و باکتری ها که عامل عفونت هستند، محافظت شود. بنابراین بیمار کمتر در معرض ابتلا به عفونت ها و تاثیر بد شان بر بینی و بدن خود خواهد بود.

معرفی انواع عمل بینی | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

 ماساژ بینی بعد عمل به کاهش استرس و اضطراب کمک می کند

احساسات استرس‌ زا قبل و بعد از عمل شایع هستند و اغلب تحمل درد را سخت‌ تر می‌کنند. اما در این میان ماساژ بینی بعد از عمل جراحی می تواند تاثیر بسیار مثبتی در احساسات بیمار داشته باشد. ماساژ با هدف قرار دادن بافت های نرم بدن مانند رباط‌ها، تاندون‌ها و پوست باعث می‌شود تا فشار وارد شده پس از جراحی به این نقاط کاهش پیدا کند و بیمار احساس ریلکسی و آرامش بیشتری داشته باشد.

نکته مهم : ماساژ بینی بعد عمل فواید بسیاری از جمله کاهش تورم و کبودی پس از عمل بینی و جلوگیری از انحراف بینی بعد از عمل دارد با این وجود ماساژ برای همه بیماران توصیه نمی شود. بنابراین نمی توان بدون اجازه پزشک و تشخیص او اقدام به این کار نمود، زیرا گاهی ماساژ در نقاط جراحی شده ممکن است مشکلاتی مانند سوزش بینی و افزایش تورم را به همراه داشته باشد.

نکته مهم: ماساژ شامل مناطق غضروفی مانند نوک بینی نمی شود.

 کلینیک آریا کلینیک شبانه روزی فولادشهر را در اینستاگرام دنبال کنید

آموزش ماساژ بینی بعد از عمل جراحی

برای بهره مندی از همه فواید ماساژ بینی بعد از عمل باید نحوه انجام ماساژ را به طور صحیح بیاموزید در زیر نحوه ماساژ بینی بعد عمل به طور کامل آورده شده است:

اگر پس از جراحی، بینی شما نیاز به گچ داشته باشد باید حداقل ۱۴ روز بعد از برداشت گچ اقدام به ماساژ بینی نمایید. برای این کار ابتدا با استفاده از پهنای انگشت شست به مدت یک دقیقه به آرامی اطراف بینی خود را ماساژ دهید تا استخوان های بینی بهتر در جای خود قرار بگیرند. برای بهره مندی بهتر از نتایج ماساژ سعی کنید از پایین تیغه بینی به سمت بالا با انگشتان شست ماساژ را انجام دهید.

اگر پوست بینی شما خشک و شکننده است، استفاده از روغن های گیاهی مانند روغن زیتون، بادام و نارگیل باعث می شود تا با راحتی بیشتر انجام شود. تعدا دفعات تکرار ماساژ بینی به تشخیص پزشک بستگی دارد و می‌ تواند روزانه بالای ۲۰ بار انجام شود. برای مشاهده تاثیر ماساژ بینی بعد عمل ممکن است به دو تا سه ماه زمان نیاز باشد.

هشدارهای مهم هنگام ماساژ

قبل از اینکه ماساژ بینی بعد عمل را انجام دهید نکات زیر را به یاد داشته باشید:

  • از ماساژ بینی در چند هفته نخست پس از عمل خودداری کنید.
  • هنگام ماساژ انگشت شست را به سمت چپ و راست حرکت ندهید.
  • هنگام ماساژ نباید فشاری به پل استخوان بینی وارد شود. هر گونه فشار به این ناحیه می تواند نتایج جراحی را تحت تاثیر قرار بدهد.
  • طریقه ماساژ بینی بعد از عمل جراحی بسیار مهم است و باید زیر نظر بهترین جراح بینی و متخصص مانند دکتر شیما حاجی بگلو که برای عمل بینی و دیگر جراحی های خود تکنیک ها اصولی و علمی را به کار می برد، انجام شود تا نتایج جراحی همراه با موفقیت و رضایت باشد.

مطالعه بیشتر:

درمان دیابت نوع ۱ و نوع ۲

اهمیت سونوگرافی بارداری چیست؟

زمان استفاده از قرص اورژانسی