انواع جراحی توده سر و گردن کدام اند و چگونه انجام می شوند؟ | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

انواع جراحی توده سر و گردن کدام اند و چگونه انجام می شوند؟

جراحی توده سر و یا گردن با روش های مختلفی قابل انجام است.

نکته ای که در جراحی سر و گردن وجود دارد این است که بافت توده و مقداری از بافت های اطراف باید برداشته شوند. این کار کمک می کند تا سلول های مشکوک هم خارج شده و از تشکیل تومور جدید جلوگیری به عمل آید.

در ادامه به برخی از روش های جراحی تومور گردن و نحوه انجام آن ها اشاره خواهیم کرد.

۱. استفاده از تکنولوژی لیزر برای جراحی توده گردنی

استفاده از لیزر برای درمان توده پشت گردن و مانند آن، عمدتا در مراحل اولیه ایجاد تومور مفید است. بهتر است بدانید که استفاده از تکنولوژی لیزر به طور خاص در مواردی که تومور در ناحیه حنجره شکل گرفته، بسیار کاربردی تر خواهد بود.

۲. استفاده از برش در جراحی توده پشت گردن و مانند آن

در این روش جراح با برش ناحیه میزبان تومور، بافت توده و بخشی از بافت های مجاور که به آن حاشیه (Margin) گفته می شود، خارج می کند.

۳. برش و حذف غدد لنفاوی برای عمل جراحی توده گردن

پزشکی که مشکوک به وجود توده بدخیم در ناحیه سر و گردن فرد شده است، با ایجاد برش در ناحیه گردن، غدد لنفاوی را خارج می کند. این روش عمل سر و گردن ممکن است با روش قبل به صورت همزمان انجام گیرد. جراحی که برای برداشتن غدد لنفاوی در گردن انجام می شود با نام کالبد شکافی گردن نیز شناخته می‌شود، اما همه پزشکان انجام این نوع جراحی را توصیه نمی کنند. زیرا برداشتن غدد لنفاوی گردن می تواند عوارض جانبی طولانی مدتی داشته باشد. فقط در موارد حادی که سرطان غدد لنفاوی را در برگرفته باشد، برای نجات جان بیمار و جلوگیری از گسترش بیماری حذف غدد لنفاوی از طریق جراحی سر و گردن انجام می شود.

انواع جراحی توده سر و گردن کدام اند و چگونه انجام می شوند؟ | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

اینستاگرام دکتر محمد علی قنبری

۴. انجام جراحی پلاستیک یا جراحی سر و گردن ترمیمی

حذف توده سرطانی و بافت های سالم مجاور آن می تواند ظاهر شخص را تغییر دهد. در چنین شرایطی معمولا لازم است یک جراح پلاستیک در جایگزینی بافت های از دست رفته کمک نماید. در واقع، زمانی که فرد به واسطه برداشت فک، پوست، زبان یا حلق وارد مرحله درمان سرطان خود می شود، باید بافت هایی جایگزین برای آن ناحیه در نظر گرفته شود.

۵. استفاده از چند روش درمانی به طور همزمان

با توجه به زمان تشخیص سرطان در ناحیه سر و گردن، این بیماری می تواند در مراحل اولیه یا پیشرفته باشد. از این رو، با توجه به محل، مرحله و نوع سرطان روش درمانی باید به طور مجزا برای هر فرد مشخص گردد. همچنین، لازم است روش جراحی توده گردنی با کمترین تهاجم و سریع ترین زمان بهبود انتخاب شود.

گاهی ممکن است برای یک فرد از بیش از یک روش از روش های بالا استفاده شود. برای مثال، پزشک باید چند عمل جراحی انجام دهد. در برخی موارد نیز برداشتن تومور بدخیم و حذف ناحیه سرطانی به طور کامل از طریق عمل جراحی سر و گردن ممکن نبوده و باید از درمان های تکمیلی هم استفاده شود. برای مثال، در مواردی لازم است بعد از جراحی، بیمار تحت درمان های شیمی درمانی و پرتودرمانی نیز قرار بگیرد.

در هر حال، برنامه ریزی درمانی باید با توجه به هدف اصلی که درمان سرطان است به بهترین شکل صورت گیرد.

برای اطلاع از خدمات متخصص گوش و حلق و بینی کلینیک شبانه روزی فولادشهر ، اینجا کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی:

جراحی سر و گردن چیست؟

درمان علل مشکل تنفس بعد از جراحی بینی

روش های جراحی اندومتریوز

دیدگاه خود را بنویسید