از بین بردن جای جوش | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

از بین بردن جای جوش

فرقی نمیکند در چه سنی هستید و یا مرد هستید یا زن، به احتمال زیاد جوش صورت و یا بدن در مقطعی از زمان یکی از مشکلات شما بوده است. جالب است بدانید که از بین بردن جوش تا درمان جای و رفع قرمزی آن فرآیند راحت تری است. و برخلاف تصور بسیاری از افراد، معمولاً زمان زیادی نیاز است تا جای جوش به طور کامل از بین رفته و پوست به حال نرمال و طبیعی اش بازگردد. با این وجود روشهایی وجود دارد که برای از بین بردن سریع این مورد استفاده میشوند و روند بهبود بافت از بین رفته پوست را تسریع میکنند.
همراهان گرامی،برای جوانسازی صورت روشهای مختلفی وجود دارد که هر کدام بسته به شرایط پوست شما اثرات مختلفی دارند. به خاطر داشته باشید که برای حفظ سلامتی پوست تان نمیتوانید تنها به روشهایی مانند تزریق ژل وتزریق چربی اکتفا کنید چرا که بافت آسیب دیده پوست با استفاده از این روشها درمان نمیشود. بنابراین بهتر است که اول فکری به حال از بین بردن جای جوش بدن و صورتتان کرده و سپس از سایر روشهای جوانسازی پوست استفاده کنید.

برای از بین رفتن جای جوش چه باید کرد؟

برای از بین بردن سریع جای جوش میتوان از روشهای طبیعی و درمان خانگی و همچنین متدهای پزشکی استفاده کرد. با وجود اینکه قابلیت اطمینان روشهای پزشکی بیشتر است، اما هنوز بسیاری از درمانهای خانگی به شرط آنکه به درستی و با در نظر گرفتن نوع پوست و تست حساسیت انجام شوند، مؤثر خواهند بود. به طور کلی برای درمان جای جوش میتوان از یکی از روشهای زیر استفاده کرد، که در ادامه به معرفی برخی از مهمترینشان خواهیم پرداخت:

درمان جای جوش با لیزر

یکی از بهترین روشهایی که برای از بین بردن جای جوش صورت و بدن استفاده میشود، استفاده از لیزر است. بسته به نوع جوش و میزان آسیب دیدگی پوست صورت شما، نوع لیزری که برای درمان جای جوش صورت و بدن استفاده میشود متفاوت است.

لایه برداری

همانطور که در ابتدای مقاله بیان کردیم، جای جوش به دلیل از بین رفتن سطح پوست و در نتیجه رنگدانه های پوستی ایجاد میشود. بنابراین در روش درمان جای جوش یا آکنه با لایه برداری سعی میشود تا با برخی از داروهای شیمیایی و یا ماسکهای طبیعی قوی، سلولهای مرده پوستی که در اثر جوش ایجاد شده اند را از بین برده و پوست را به مرور ترمیم کرد. بسته به اینکه میزان آسیب دیدگی چقدر باشد مدت زمان ترمیم و میزان پوسته شدن پوست در افراد متفاوت است.

درم آبریژن

شاید از نظر بسیاری از این افراد این روش مضر و خطرناک باشد، اما اگر به درستی انجام شود قطعاً نتیجه بخش خواهد بود البته نه به اندازه درمان با لیزر. در این روش مشابه با روش لایه برداری هدف حذف پوست مرده است. با استفاده از وسیلهای خاص که حالت برس مانند داشته، با سرعت خاصی روی پوست کشیده میشود تا پوست مرده از بین رفته و پوست جدیدی شکل بگیرید. اگر تصمیم دارید از این روش برای درمان جای جوش استفاده کنید، بهتر است که به بهترین دکتر پوست در تهران مراجعه کنید تا روش انجام این کار را بلد بوده و خراشهای عمیق روی پوست شما ایجاد نکند.

میکرودرم

به طور کلی از روش میکرودرم برای درمان جای زخم و اسکار استفاده میشود. بنابراین شما میتوانید از حالت خفیف این روش، بسته به میزان جای جوش در بدن و صورت، استفاده کنید. در این روش، مشابه با دو روش قبلی هدف از بین بردن لایه های از بین رفته پوستی با استفاده از اسپری های کریستال است.

میکروندلینگ

در این روش برای تحریک تولید کلاژن، از سوزنهای خاصی استفاده میشود تا پوست مرده را از بین برده و لایه های جدید پوستی شکل گیرد. نگران نباشید این روش درد چندانی به همراه ندارد چرا که از سوزنهای خاص پزشکی برای ترمیم روزنه های پوستی استفاده میشود.

فیلر بافتهای نرم

همان طور که از اسم این روش مشخص است، از فیلرها برای درمان جای جوش استفاده میشود، البته اگر جای جوش به صورت تو رفتگی در بدن یا صورت ظاهر شده باشد. با توجه به اینکه اثر هر نوع ژلی بعد از مدتی کمتر میشود، هر چند وقت یک بار باید این روش درمان تکرار شود.
از بین بردن جای جوش | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

درمان با عمل جراحی

در صورتی که جای جوش عمیق و شدید باشید، بهتر است که از این روش جهت درمان استفاده کنید. با استفاده از برشهای مخصوصی که پوست زده میشود، تلاش میشود تا اثرات و باقی مانده جای جوش از بین برود. به طور کلی از روشهای مختلفی برای جراحی استفاده میشود که 2 مورد از آنها سابسیژنو Punch Excisionاست.

پیوند پوست

از روش پیوند پوست نیز میتوان برای جای زخمهای عمیق ناشی از جوش و یا هر زخم دیگری استفاده کرد. باز هم همانطور که از اسم این روش مشخص است، برای درمان بخش از پوست سالم را با پوست آسیب دیده جایگزین میشود.

رفع جای جوش به صورت طبیعی

همانطور که گفته شد برای حل این مشکل در کمترین زمان روشهای مختلفی وجود دارد که یکی از ساده ترینشان استفاده از درمانهای خانگی مانند رفع جای جوش با جوش شیرین است.  با وجود اینکه استفاده از این روشهای دست ساز و خانگی برای همه افراد به دلیل عوارض و حساسیتهای پوستی و … توصیه نمیشود اما نمیتوان منکر تأثیر برخی از آنها شد.

از بین بردن جای جوش با جوش شیرین

یکی از روشهای از بین بردن جای جوش استفاده از لایه بردارهای طبیعی است. جوش شیرین یکی از موادی است که به عنوان لایه بردار قوی جهت از بین بردن تیرگی و لکه استفاده میشود. ساده ترین روش استفاده از ماده ترکیب آن با آب یا گلاب جهت روشنی پوست است.
برای از بین بردن سریع جای جوش میتوانید هر دو روز یک بار خمیری از این ترکیب تهیه کرده و روی جای جوشتان قرار دهید. بعد از مدت و خشک شدن خمیر میتوانید آن را با آب گرم بشویید.

آب لیمو برای درمان جای جوش صورت

اگر به دنبال روشی جهت درمان جای جوش فوری هستید، از آب لیمو استفاده کنید. با توجه به اینکه این ماده خوراکی سرشار از آنتی اکسیدان طبیعی است، میتوانید مشابه با جوش شیرین هر دو روز یک بار کمی آب لیمو روی جوشتان بزنید و بعد از مدت زمانی آن را بشویید. (برای کاهش اثر اسیدی آب لیمو میتوانید آن را با کمی آب مخلوط کنید.)

رفع جای جوش با ویتامین e

ویتامین eمشابه با آب لیمو سرشار از آنتی اکسیدان بوده و برای از بین بردن قرمزی جای جوش و التهاب استفاده میشود. برای استفاده از این روش جهت درمان جای جوش صورت و سایر قسمتهای بدن میتوانید کپسولهای این ویتامین را تهیه کرده و بشکنید.  سپس مایعی که از کپسول خارج میشود را روی جوش و لکه های صورتتان مثل تیرگی زیر چشم قرار دهید. و بعد از ۲۰ دقیقه بشویید.
توجه:باز هم خاطرنشان میکنیم که قبل از استفاده از هر یک از این روشهای طبیعی و خانگی حتماً بعد از مشورت با پزشک متخصص روی قسمتی از پوست تان تست حساسیت انجام دهید. در صورتی که با علائمی نظیر قرمزی، التهاب و خارش مواجه شدید به احتمال زیاد به آن حساسیت داشته و نباید از آن استفاده کنید.

کدام یک از روشهای گفته شده برای از بین بردن جای جوش بدن مناسب هستند؟

تمامی روشهای گفته شده قابل استفاده برای رفع جای جوش بدن و صورت هستند. بنابراین شما میتوانید با توجه به نظر پزشکتان از یکی از این روشها برای درمان موارد زیر استفاده کنید:
  • از بین بردن جای آکنه و جوش روی بازو
  • رفع جای آکنه و جوش روی کمر
  • از بین بردن جای آکنه و جوش واژن
توجه:برای از بین بردن جای جوش واژن بهتر است قبل از مراجعه به متخصص پوست و زیبایی به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. در بسیاری از موارد زنانزگیل تناسلی را با جوش اشتباه میگیرند. پس بهتر است که ابتدا مشکل را به درستی شناسایی کرده و سپس روش درمان را تعیین کنید.

کدام یک از روشهای گفته شده برای از بین بردن جای جوش در سریعترین زمان مناسب هستند؟

معمولاً زمانی که افراد برای درمان به کلینیک ما مراجعه میکنند به دنبال سریعترین روش رفع جای آکنه و جوش میگردند. قبل از هر چیز باید به این نکته اشاره کرد که امکان از بین بردن جای جوش سریع به صورت نسبی وجود دارد. به عبارت دیگر استفاده از روشهای لیزری به نسبت روشهای طبیعی مسلماً اثر سریعتری دارند اما نه در آن حدی که شما انتظار دارید. بنابراین اگر قصد استفاده از روشهای لیزری را دارید، باید بدانید که حداقل ۶ الی ۸ جلسه باید در جلسات درمانی مداوم شرکت کنید تا نتیجه مطلوب را بگیرید.