ارتباط ورزش با دیابت و سطح گلوکز خون | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

بررسی ارتباط دیابت، ورزش و سطح گلوکز خون

ورزش باعث می شود عضلات شما گلوکز بیشتری مصرف کنند، بنابراین می تواند BGL شما را کاهش دهد. برای افراد مبتلا به دیابت مهم است که BGL خود را قبل، در حین و بعد از ورزش پیگیری کنند. در این مطلب سایت کلینیک شبانه روزی فولادشهر به بررسی ارتباط ورزش با دیابت و سطح گلوکز خون خواهیم پرداخت.

هیپوگلیسمی

هیپوگلیسمی یا BGL پایین (4.0 میلی مول در لیتر یا کمتر) می تواند در افرادی که انسولین تزریق می کنند یا نوعی از داروهای کاهش دهنده گلوکز (سولفونیل اوره) مصرف می کنند رخ دهد.

شما می توانید خطر هیپوگلیسمی خود را در حین و بعد از ورزش کاهش دهید:

  • بررسی منظم BGL خود در حین و بعد از ورزش
  • مصرف کربوهیدرات خود را در صورت لزوم با توجه به شدت، مدت و نوع ورزش افزایش دهید.
  • کاهش مصرف دارو یا انسولین در صورت لزوم: البته این کار را حتما باید تحت نظر پزشک معالج خود انجام دهید.
  • بررسی BGL های خود قبل از ورزش: مطمئن شوید که BGL شما حداقل 7.0 میلی مول در لیتر قبل از ورزش باشد.

همچنین در شرایط زیر خطر هیپوگلیسمی در حین ورزش افزایش می یابد:

  • ابتلا به دیابت نوع ۱
  • سابقه دوره های مکرر هیپوگلیسمی داشته اید.
  • شما انسولین تزریق یا سولفونیل اوره مصرف می کنید.
  • قبل از ورزش الکل مصرف کرده اید (الکل توانایی شما در تشخیص هیپوگلیسمی را کاهش می دهد).
  • قبل از ورزش یک دوره هیپوگلیسمی دارید (زیرا هم ورزش و هم هیپوگلیسمی توانایی شما را برای تشخیص هیپوگلیسمی بیشتر کاهش می دهند).
  • اگر در معرض خطر هیپوگلیسمی هستید، همیشه داروهای هیپوگلیسمی را با خود حمل کنید و از دستبند هشدار پزشکی استفاده کنید.

ارتباط پوکی استخوان و ورزش | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

هایپرگلیسمی

هایپرگلیسمی راه دیگری برای بیان BGL بسیار بالاست (بیش از 11 میلی مول در لیتر) است. ورزش زمانی که گلوکز خون شما بالاتر از حد طبیعی است می تواند آن شما را کاهش دهد. با این حال، اگر حال مساعدی ندارید و BGL های شما بسیار بالا است، بهتر است تا زمانی که BGL های شما به محدوده طبیعی بازگشته اند از ورزش خودداری کنید. افراد مبتلا به دیابت که BGL بالاتر از محدوده طبیعی دارند بیشتر در معرض خطر کم آبی هستند، بنابراین مصرف مایعات خود را افزایش دهید تا هنگام ورزش هیدراته بمانید.

 کلینیک شبانه روزی آریا را در اینستاگرام دنبال کنید

دیابت، ورزش و کتواسیدوز

افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ در معرض خطر ایجاد کتون ها ( کتواسیدوز ) هستند. اگر دیابت نوع 1 دارید و حالتان خوب نیست، تا زمانی که احساس بهتری ندارید از ورزش خودداری کنید. اگر BGL شما بالاتر از 15 میلی مول در لیتر است و کتون های خون یا ادرار شما مثبت است، باید قبل از شروع ورزش، کتون ها را از خون خود دفع کنید. مصرف انسولین برای پاکسازی کتون ها توصیه می شود. از متخصص بهداشت دیابت خود بخواهید که یک برنامه مدیریت فردی را برای شما ارائه دهد.

افراد مبتلا به دیابت نوع 2 معمولاً در معرض خطر ابتلا به سطوح خطرناک کتون نیستند مگر اینکه از مهارکننده SGLT-2 استفاده کنند. بنابراین نیازی به بررسی آنها ندارند.

نحوه کنترل افت قند خون در حین یا بعد از ورزش

اگر قند خون شما کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر است، فوراً ۱۵ تا ۲۰ گرم کربوهیدرات مصرف کنید. این موارد می تواند نصف فنجان آب میوه، یک تکه نان، یک قاشق غذاخوری شکر یا عسل، یک فنجان سوپ یا ۴ قرص گلوکز باشد.

بعد از ۱۵ دقیقه قند خون خود را چک کنید. اگر هنوز میزان قند خون شما کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر است، ۱۵ گرم دیگر کربوهیدرات مصرف کنید. این کار را هر ۱۵ دقیقه تکرار کنید تا قند خون به حداقل ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر برسد. اگر احساس کردید قند خونتان پایین است، بهتر است تمرین را برای یک روز متوقف کنید.