ارتباط عینک و سردرد | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

بررسی ارتباط عینک و سردرد

افراد زیادی در طول زندگی خود به استفاده از عینک نیاز پیدا می‌کنند. علاوه براین، ممکن است که متوجه شوند عینک کنونی‌شان برای چشم‌هایشان خوب نیست و نیاز دارند تا دوباره به چشم پزشک مراجعه کنند. با انجام معاینه دوباره ممکن است که پزشک عینک جدیدی را تجویز کند. در ادامه این مقاله از سایت کلینیک شبانه روزی فولادشهر به بررسی ارتباط عینک و سردرد خواهیم پرداخت.

در هر صورت، اگر عینک طبی جدید شما باعث تاری دیدتان شود. بینایی شما را با مشکل رو به رو کرده است یا باعث سردرد شده است. ممکن است نگران شوید. گاهی اوقات، تجویز عینک جدید حتی ممکن است باعث بروز سرگیجه یا حالت تهوع در شما شود. این وضعیت ناراحت کننده ممکن است باعث شود که فکر کنید مشکلی به وجود آمده است. با این حال قبل از اینکه از لنز و عینک قدیمی خود استفاده کنید. مطمئن شوید که علت سردرد شما چیست و چه کاری می‌توانید برای رفع مشکل ایجاد شده انجام دهید.

شایع ترین علل سردرد همراه با عینک

علل متعددی می‌توانند باعث شوند که استفاده از عینک جدید سبب بروز سردرد شود. از جمله این موارد، عبارت‌اند از:

فشار عضلانی و سردرد

هر چشم شامل شش ماهیچه است. به طور کلی با استفاده از یک عینک جدید چشم‌های شما باید برای دیدن جهان اطراف با شرایط جدید سازگار شوند. بنابراین عضلات چشم باید سخت‌تر یا متفاوت تر از قبل کار کنند. این وضعیت می‌تواند باعث کشیدگی عضلات داخل چشم و بروز سردرد شود. در صورتی که برای اولین بار از عینک استفاده می‌کنید یا اگر عینک جدید شما به طور قابل توجهی با عینک قبلی متفاوت شد، ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به این عارضه جانبی باشید.

مطلب پیشنهادی : دلایل تغییر رنگ چشم نوزادان

مشکلات مربوط به عدسی

سازگاری چشم‌ها با عدسی‌های دو کانونی، سه کانونی یا پیشرونده، مخصوصاً برای اولین بار، می‌تواند مسئله‌ای بسیار دشوار باشد. عدسی دو کانونی دارای دو لنز مجزا است. عدسی‌های سه کانونی دارای سه لنز مجزا هستند. پیشرونده‌ها به عنوان عدسی‌های دو کانونی بدون خط یا چند کانونی شناخته می‌شوند.

این عدسی‌ها به شما کمک می‌کنند تا بتوانید فواصل نزدیک و دور را ببینید. به طور کلی از عینک‌هایی که در آنها از بیش از یک عدسی استفاده می‌شود، برای رفع مشکلات متعددی مانند نزدیک‌بینی و دوربینی استفاده می‌شود. در این موارد، شما باید به قسمت خاصی از عدسی نگاه کنید تا اصلاح مورد نیاز در بینایی شما ایجاد شود.

قسمت پایینی لنزها برای خواندن، مطالعه و کار کردن از نزدیک است. قسمت بالای لنزها برای مواردی مانند رانندگی و دید از راه دور است. این مسئله ممکن است باعث شود که کمی طول بکشد تا به آن عادت کنید. به همین علت، تا زمان سازگاری، این احتمال وجود دارد که با عوارضی از این دست رو به رو شوید.

بررسی عوارض چشمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ روماتیسم | کلینیک شبانه روزی فولادشهر

استفاده از قاب‌ نامناسب

خرید عینک جدید اغلب به معنای استفاده از فریم‌های جدید و همچنین عدسی‌های جدید است. اگر عینک شما خیلی محکم روی بینی شما قرار بگیرد یا باعث ایجاد فشار در پشت گوش شود، ممکن است دچار سردرد شوید. قرار دادن عینک روی صورت توسط یک متخصص بسیار مهم است.

آنها به شما کمک می‌کنند تا عینکی را انتخاب کنید که به درستی متناسب با صورت شما باشد و فاصله مناسبی با مردمک چشم شما داشته باشد. اگر عینک شما احساس ناراحتی ایجاد می‌کند یا روی بینی شما اثری از نیشگون گرفتن باقی می‌گذارد، اغلب می‌توان آنها را طوری تنظیم کرد که راحت تر روی صورت شما قرار بگیرند. این کار باید باعث از بین رفتن سردرد شما شود.

تجویز نسخه اشتباه

حتی اگر تمام تلاش خود را می‌کنید تا اطلاعات دقیقی را در طول معاینه چشم به پزشک معالجتان ارائه دهید. اما احتمال زیادی برای بروز خطاهای انسانی وجود دارد. این مسئله ممکن است گاهی منجر به تجویز نسخه نامناسب و اشتباه برای چشم‌های شما شود.

علاوه براین پزشک معالج شما ممکن است فاصله بین مردمک‌های چشم شما (فاصله بین مردمکی) را به اشتباه اندازه گیری کرده باشد. این اندازه گیری باید دقیق باشد وگرنه می‌تواند منجر به بروز فشار چشم شود. اگر نسخه عینک شما خیلی ضعیف یا خیلی قوی باشد، چشمان شما خسته می‌شود. این مسئله باعث بروز سردرد می‌شود.

سردرد ناشی از استفاده از عینک جدید باید ظرف چند روز برطرف شود. با این حال در صورت رفع نشدن سردرد، ممکن است لازم باشد که چشمانتان مجدداً معاینه شوند تا مشخص شود که آیا نسخه اشتباه تجویز شده است یا خیر.

 کلینیک شبانه روزی آریا را در اینستاگرام دنبال کنید

عینک مناسب برای رفع سردرد

دانستن اینکه از کدام عینک برای رفع سردرد باید استفاده کنید به نیازهای بینایی شما بستگی دارد. شما باید از عینک‌هایی استفاده کنید که نیاز به فشار بر روی چشم‌های شما را کاهش دهد که به نوبه خود باعث کاهش بروز سردرد می‌شود. اغلب سردردهای مربوط به بینایی عارضه جانبی یک عیب انکساری مانند هایپرمتروپی، نزدیک بینی یا آستیگماتیسم است.

استفاده از عینک برای رفع سردرد مستلزم این نکته است که مشخص شود از کدام مشکل بینایی رنج می‌برید. سپس می‌توانید از لنزهای خود برای اصلاح مشکل استفاده کنید. تعدادی عینک مختلف برای درمان سردرد وجود دارد که می‌توانند به بینایی شما کمک کنند.

لنزهای تک دید می‌توانند دور بینی، کوتاه بینی و آستیگماتیسم را اصلاح کنند. همچنین مهم است که از یک عینک تک بینایی مناسب برای سردرد استفاده کنید.